Chęć do życia

Co odróżnia depresję od innych chorób śmiertelnych? to pradawny instynkt, który tkwi w każdym człowieku. Wiąże się często z instynktem samozachowawczym, czyli unikaniem wszelkich bodźców i sytuacji mogących przynieść szkodę lub doprowadzić do śmierci organizmu. Co jednak zrobić, gdy zadowolenie z życia spada? Jak być szczęśliwym? Jak czerpać radość z dnia codziennego? Jak pomóc osobie, która nie umie cieszyć się życiem? Co robić w sytuacji, gdy pojawiają się myśli samobójcze? Co to jest zespół presuicydalny? Jak walczyć z zaburzeniami nastroju, szczególnie z nastrojem depresyjnym, i jak wskrzesić w sobie chęć do życia?

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Niechęć do życia

Naturalne jest, że każdy człowiek w sytuacjach trudnych pragnie uciec od problemów, ale nie od razu pożegnać się z życiem. W wyniku kumulacji trudności może pojawić się depresja, która uniemożliwia trzeźwe patrzenie w przyszłość i sprzyja myślom samobójczym. W ręce śmierci popycha przede wszystkim izolacja, zamknięcie się w sobie. Każdy człowiek to indywidualna jednostka, która ma osobistą wizję życia, rozum i wolną wolę.

Człowiek może zrobić ze swoim istnieniem, co tylko chce. Może wykazać chęć do życia i walki z przeciwnościami losu albo się poddać, znienawidzić siebie, schować się w skorupę własnego „Ja” i szukać rozwiązania kłopotów w samozagładzie. Zrozumiałe jest to, że pod wpływem problemów, z którymi trudno czasem się uporać, pod wpływem negatywnych sytuacji w życiu i narastającego stresu, pojawiają się apatia, zmęczenie życiem i smutek. Nie wolno jednak się załamywać. Życie bowiem nigdy nie będzie pozbawione kłopotów. Sztuką jest natomiast ciągłe podnoszenie się z upadków i niepoddawanie się przeciwnościom czy trudnościom.

Chęć do życia

Symptomami depresji są takie stany psychiczne jak: poczucie osamotnienia, niezrozumienia, postrzeganie sytuacji życiowej w ciemnych barwach i częste zmiany...

Syndrom presuicydalny

Szacuje się, że około 10% osób w ostrej depresji, leczonych w szpitalach psychiatrycznych, zabija się. Poczucie pustki, bezradność i bezsens tak doskwiera człowiekowi, że widzi on jedyne rozwiązanie – śmierć. To, co wspólne dla czynów samobójczych, to tzw. syndrom presuicydalny, którego cechami charakterystycznymi są:

  • zawężenie świadomości,
  • agresja hamowana i autoagresja,
  • fantazje samobójcze.

Zawężenie świadomości polega na widzeniu tunelowym – cierpiący na depresję nie dostrzega żadnych alternatyw działania, traci wiarę we własne możliwości, spostrzega tylko spiętrzone przeszkody, niemoc i własną bezsilność. Do śmierci popycha skrajny pesymizm, zniekształcony obraz rzeczywistości i w konsekwencji załamanie osobowości. Kolejny element syndromu presuicydalnego to zawężenie wartości i brak stosunku do nich. Wszystko jest obojętne, traci sens, spada poczucie własnej wartości. Przecież jestem nikim, skoro nie potrafię sam sobie poradzić z życiem! Osoba taka unika wyzwań, które mogłyby zainicjować chęć życia. Boi się kompromitacji i porażki.

Autoagresja stanowi przejaw nienawiści do siebie samego, chęć ukarania się za bezwartościowość. Wyobrażenia i myśli samobójcze to sygnał dla otoczenia – coś niepokojącego dzieje się z tym człowiekiem.

To nie musi być tylko szantaż emocjonalny, chęć wzbudzenia poczucia winy w innych za to, że komuś źle na świecie. Osoba zagrożona samobójstwem rozpatruje setki możliwości zadania sobie śmierci, by w końcu skrystalizować wizję jednego rodzaju samobójstwa.

Motywacja do życia

Główny motor utrzymania egzystencji to umiejętność samoakceptacji, polubienia własnych zalet i wad, ale też zdolność docenienia pomocy ze strony innych i odwzajemnienia uczuć. Jeżeli nie zależy ci na samym sobie, to życie nie będzie radosne. Źródło szczęścia tkwi w nas samych. Szczęście zależy tylko od ciebie i umiejętności pozytywnego myślenia. Każde życie ma sens, nawet to, które wydaje się być ponure. Nie warto poprzez akt samozagłady odbierać sobie szansy przekonania się o tym, że satysfakcja z życia jest możliwa.

Kiedy pielęgnujesz w sobie żal, ból, poczucie krzywdy, żyjesz z tym ciężarem każdego dnia, poświęcasz tym stanom swoją uwagę i dużo energii. Po co marnować tyle siły na coś tak niekonstruktywnego? W takich sytuacjach rzeczywiście trudno przywołać spokój, radość, wdzięczność, poczucie bezpieczeństwa i chęć do twórczego życia. Zmień sposób swojego myślenia! Oczywiście, nie dzieje się to z dnia na dzień. Potrzebna jest motywacja i praca nad sobą. Gdy zapytasz kogoś: „Co słychać?”, zwykle usłyszysz o kłopotach, problemach, same narzekania. Spróbuj zadać pytanie inaczej: „Co dobrego słychać?”, a wówczas zmuszasz do wyszukania pozytywów tego, co dobre, miłe, co daje szczęście. Podobnie jest z próbą zmiany perspektywy patrzenia na własne życie. Nastaw swoje „Ja” na pozytywne tory, by mieć siłę do walki z przeciwnościami.

Świadomy, otwarty umysł i koncentracja na celu umożliwia odniesienie sukcesu. Pozwoli dojść tam, dokąd zmierzasz. Pamiętaj, że nie musisz iść sam. Skorzystaj z pomocy i wiedzy tych, którzy są kilka kroków przed tobą. I nie zapominaj, że tak naprawdę nic nie musisz, ale za to wszystko możesz, możesz chcieć. To nie zaproszenie do anarchii na zasadzie: „Róbta, co chceta”. To zachęta do zmiany nawyków, przyzwyczajeń, nieświadomych postaw wobec życia, która odpowiada na pytanie: „Jak być szczęśliwym?”.

Komentarze (7)
~hjfh
~hjfh 7 miesięcy temu

najgorzej jak nie masz wsparcia osob bliskich, jestes sam mimo ze jestes z kims, druga polowa tez ma swoje problemy i bagatelizuje twoje ktore moze wedlug nich nie sa wieksze ale mimo wszystko bola i czasem zwykle nie przejmuj sie ja mam gorzej w niczym nie pomaga.

Odpowiedz
~emilys*
~emilys* ponad rok temu

@~Sylwia: Bardzo szybko wpada się w taki dołek... Też jestem sama wiecznie kłody pod nogami... brak już mi sił do wiecznej walki! brak celu... mam już dosyć tego szarpania się z tym obumarłym życiem...

Odpowiedz
~aaa
~aaa ponad rok temu

"Pamiętaj, że nie musisz iść sam. Skorzystaj z pomocy i wiedzy tych, którzy są kilka kroków przed tobą." Serio? Jak ktoś jest sam to nie ma wyjścia i musi iść SAM! Skorzystać z pomocy? Z czyjej? Psychologa, któremu trzeba zapłacić milion monet? A skąd na to wziąć?

Odpowiedz
~Sylwia
~Sylwia ponad rok temu

Zgadzam się krytyka z każdej strony nie pomaga i jest ciężko zrobić cokolwiek i łatwo wpaść w dołek łatwo mówić gdy ma się bliskich osoba samotna która z każdej strony ma kłody jest w ciężkiej sytuacji wiem coś o tym. Ludziom łatwo przychodzi ocena innych zwłaszcza egoistom bądź tym co mają wszystko na tacy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Emocje
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Emocje
Emocje

Sposoby na smutek

Sposoby na smutek

Spacer z pupilem to doskonały sposób na poprawienie humoru. Dodatkowo przebywanie na świeżym powietrzu przyczynia się do powstania endorfin - hormonów szczęścia.

Emocje

Tęsknota

Tęsknota

Uczucie tęsknoty odczuwa się za czymś, co jest subiektywnie ważne w życiu, np. pragnienie posiadania partnera, potrzeba akceptacji i zrozumienia. Kiedy tęsknota się nasila, coraz bardziej doświadcza się cierpienia psychicznego.

Emocje

Negatywne emocje

Negatywne emocje

Emocje towarzyszą każdemu człowiekowi, mimo to nie ma złotego środka na okiełznanie ich, dlatego trzeba samemu starać się zaradzić im i odnaleźć skuteczną metodę, pamiętając, że mają ogromny wpływ na nasze życie.

Emocje

10 rzeczy, które nie pozwalają ci spać spokojnie

10 rzeczy, które nie pozwalają ci spać spokojnie

Łakomstwo nieznające granic czasowych Zbyt późne posiłki i przekąski nie pozwalają twojemu organizmowi wyciszyć się i podnoszą poziom insuliny we krwi. W efekcie w czasie snu poziom produkcji melatoniny i hormonu wzrostu nie jest tak duży jak ten, który...

Emocje

10 prostych sposobów na polepszenie nastroju

10 prostych sposobów na polepszenie nastroju

Słuchanie muzyki Muzyka wpływa na nastrój. Badania pokazują, że ludzie słuchający smutnej muzyki wyobrażają sobie smutne twarze, a osoby słuchające wesołej muzyki - wesołe. Włącz więc radosną muzykę, a poczujesz się znacznie lepiej! Głaskanie zwierzęcia...

Emocje

Jak uprościć sobie życie?

Jak uprościć sobie życie?

Mierz siły na zamiary Czas wolny po pracy jest niestety ograniczony, dlatego nie próbuj wykorzystać go do maksimum. Zamiast układać długą listę zadań na kolejny dzień, wybierz trzy czynności, które zdążysz wykonać jeszcze przed nadejściem wieczoru. Pamiętaj,...

Emocje

Jak zwalczyć chandrę? (WIDEO)

Jak zwalczyć chandrę? (WIDEO) Odtwórz wideo

Dr Sylwia Olszewska, psycholog, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie, poleca różnorodne sposoby na poprawienie nastroju, który zimą obniża się u wielu osób. Można wykorzystać naświetlania lampą, dzięki którym podwyższymy poziom witaminy D3...

Emocje

10 sposobów na pokochanie siebie

10 sposobów na pokochanie siebie

Traktuj siebie sprawiedliwie Czy powiedziałbyś rzeczy, które myślisz o sobie samym innej osobie? Popełniaj błędy i śmiej się z nich. Potem wyciągaj wnioski i ucz się. Skoro jesteś wyrozumiały dla innych, zrób to samo dla siebie. Myśl pozytywnie Wszystko...

Emocje

Czego nie robić, kiedy ogarnie nas gniew?

Czego nie robić, kiedy ogarnie nas gniew?

emocje, ponieważ sen pomaga nam przetwarzać i umacniać informacje zdobyte w ciągu dnia. W związku z tym, chodzenie spać po kłótni sprawi, że umocnione (...) lub była niesprawiedliwa, niczego nie rozwiązuje. Jeśli jesteś celem gniewu...

Emocje

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

9 prostych sposobów, dzięki którym staniesz się optymistą

Otaczaj się optymistami Pesymizm jest zaraźliwy, więc trzymaj się z dala od negatywnie nastawionych do życia osób. Kiedy otoczysz się ludźmi, który patrzą na życie przez różowe okulary sam też zaczniesz bardziej pozytywnie postrzegać świat i to, co ci...