Trwa ładowanie...

Choroba Hashimoto – fakty i mity

Gdy zaatakuje, nie można przez wiele dni podnieść się z łóżka, a jedyną metodą na jej skuteczne wyleczenie jest post owocowo-warzywny. W dodatku to dolegliwość, przez którą się tyje, popada w depresję i traci się chęć do życia. Mitów na temat choroby Hashimoto z roku na rok przybywa. Wiele z nich stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów, dlatego wraz z dr Anną Kępczyńską-Nyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego postanowiliśmy obalić te najpopularniejsze.

1. MIT 1: CHOROBA HASHIMOTO JEST NIEBEZPIECZNA DLA ŻYCIA PACJENTA

- Choroba Hashimoto występuje w świadomości pacjentów jako problem większy, niż na to rzeczywiście zasługuje. Tak naprawdę choroba Hashimoto (przewlekłe zapalenie tarczycy) nie jest groźna i nie powoduje żadnych objawów. Objawy mogą się pojawić, jeśli w konsekwencji zapalenia pojawi się niedoczynność tarczycy - wyjaśnia dla WP abcZdrowie dr Anna Kępczyńska-Nyk. - Niedoczynność tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto z kolei jest chorobą, którą możemy skutecznie leczyć. Demonizowanie tej choroby nie ma uzasadnienia, chociaż jej obecność w mediach ma także swoje dobre strony, bo zwiększa świadomość i ludzie wiedzą, że taka choroba istnieje. Natomiast opowiadanie, że jest to bardzo ciężka i groźna choroba - to niepotrzebne straszenie ludzi - dodaje endokrynolog.

2. MIT 2: CHOROBĘ HASHIMOTO MOŻNA LECZYĆ DIETĄ

- Nie ma obecnie żadnych rzetelnych badań na to, żeby jakakolwiek specjalna dieta pomogła w leczeniu niedoczynności tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto. Nie ma na to żadnych dowodów naukowych. Oczywiście razem z chorobą Hashimoto, która jest chorobą autoimmunologiczną mogą współistnieć częściej niż w ogólnej populacji różne inne choroby autoimmunologiczne, jak np. celiakia i w takim przypadku jest zasadne zastosowanie diety bezglutenowej, w innych sytuacjach - nie. - Nie należy na własną rękę bez odpowiedniej diagnostyki wykluczać glutenu, gdyż badania wskazują na to, że dieta bezglutenowa stosowana długofalowo powoduje przyrost masy ciała, może być czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Tak więc dieta, komponowana na własną rękę, może prowadzić do niepożądanych konsekwencji zdrowotynych wielu niedoborów.

3. MIT 3: tO PRZEZ NIEDOBORY JODU CORAZ WIĘCEJ POLAKÓW CHORUJE NA HASHIMOTO

- To nie jest prawda. Obecnie w Polsce nie ma niedoboru jodu (od 1997 roku joduje się sól spożywczą). Suplementcji wymagają jedynie kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące. Stosowanie preparatów jodu, szczególnie w dużych

4. MIT 3: NA CHOROBĘ HASHIMOTO CHORUJĄ WYŁĄCZNIE KOBIETY

- Na Hasimoto chorują również mężczyźni, ale zdecydowanie więcej jest kobiet. Na 7 kobiet chorych na Hashimoto przypada 1 mężczyzna, więc różnica jest znacząca.

5. MIT 3: OBJAWY HASHIMOTO SĄ TRUDNE DO WYKRYCIA

- W chorobie Hashimoto nie ma określonych objawów, są objawy, które mogą wynikać z niedoczynności tarczycy, która może rozwinąć się właśnie w przebiegu choroby Hashimoto. I takie objawy to są: senność, osłabienie funkcji poznawczych, przyrost masy ciała, szorstka skóra, uczucie zimna, wypadanie włosów, ale to są objawy, które wiele pacjentów zauważa, ale należy pamiętać, że mogą one występować również przy innych chorobach. Dlatego najważniejsza jest diagnostyka i oznaczenie poziomu TSH.

polecamy

Polecane dla Ciebie