Trwa ładowanie...

Ćwiczenia aerobowe poprawiają funkcje poznawcze ludzi w starszym wieku

Avatar placeholder
11.04.2019 13:42
Ćwiczenia aerobowe poprawiają funkcje poznawcze ludzi w starszym wieku
Ćwiczenia aerobowe poprawiają funkcje poznawcze ludzi w starszym wieku (123RF)

Znaczna liczba osób w wieku 65 i więcej jest dotknięta łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Nowe badania sugerują, że ćwiczenia aerobowe mogą mieć niezwykle korzystny wpływ na te osoby.

Łagodne upośledzenie funkcji poznawczych (mild cognitive impairment - MCI), odnosi się do lekko zmniejszonej zdolności poznawczych u osób w wieku 65 lat i powyżej.

Tacy ludzie mogą odczuwać niewielki spadek zdolności poznawczych, pogorszenie pamięci lub rozumowania, ale nie w takim stopniu, który przeszkadza znacząco w codziennych czynnościach.

Badania donoszą, że ok. 5-20 procent populacji osób starszych ma MCI.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Ćwiczenia aerobowe wzmacniają mózg - szczególnie u osób starszych
Ćwiczenia aerobowe wzmacniają mózg - szczególnie u osób starszych (Shutterstock)

MCI często prowadzi do choroby Alzheimera. Niektóre badania wykazały, że 80 procent pacjentów z MCI po ok. 6 latach zapadło na Alzheimera.

Wcześniejsze badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć objętość niektórych obszarów mózgu i poprawić pamięć. Teraz nowe badania potwierdzają, że aktywność fizyczna nie tylko zwiększa rozmiar mózgu, ale może również poprawić funkcje poznawcze u pacjentów z MCI.

1. Badanie wpływu wysiłku u pacjentów z MCI

Naukowcy przebadali aktywność fizyczna 35 dorosłych pacjentów z MCI. Zespołem kierowała prof. Laura D. Baker z Uniwersytetu Medycznego Wake Forest w Winston-Salem.

Naukowcy podzielili uczestników na dwie grupy:  jedną grupę 16 dorosłych w wieku ok. 63 lat oraz grupę kontrolną 19 osób dorosłych w wieku średnio 67 lat.

Pierwsza grupa uczestniczyła w szeregu zajęć aerobowych: ćwiczenia na bieżni, rowerze stacjonarnym, eliptycznym i szkoleniach. Ćwiczyli cztery razy w tygodniu przez 6 miesięcy. Grupę kontrolną zaangażowani w ćwiczenia rozciągające w tym samym tempie.

Naukowcy przeprowadzili skany mózgów wszystkich uczestników przed i po okresie 6 miesięcy. Obrazy mózgu porównano za pomocą konwencjonalnych i biomechanicznych metryk do pomiaru zmian objętości i kształtu mózgu.

"Użyliśmy rezonansu magnetycznego  o wysokiej rozdzielczości do pomiaru zmian anatomicznych w obrębie obszarów mózgu, w celu uzyskania zarówno danych objętościowych, jak i informacji o kierunku zmian" - mówi współautor badania, dr. Jeongchul Kim.

Wyniki badań zostały przedstawione podczas dorocznego spotkania Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej.

2. Ćwiczenia aerobowe polepszają funkcje poznawcze

Zobacz także

Pod koniec 6 miesiąca uczestników zbadano, by zobaczyć wpływ ćwiczeń aerobowych na funkcje poznawcze.

"Nawet w krótkim okresie czasu, widzieliśmy, że ćwiczenia aerobowe prowadzą do niezwykłej zmiany w mózgu" - mówi Baker.

U tych, którzy wzięli udział w programie ćwiczeń tlenowych,  znacznie poprawiły się funkcji poznawcze, w porównaniu z grupą, która wykonywała ćwiczenia rozciągające.

Zarówno w grupie kontrolnej i wykonującej ćwiczenia aerobowe, naukowcy zauważyli wzrost objętości w większości obszarów szarych mózgu, w tym w płacie skroniowym, który jest odpowiedzialny za pamięć krótkotrwałą.

"W porównaniu z grupą kontrolną, uczestnicy wykonujący ćwiczenia aerobowe, mieli większą ochronę całkowitej objętości mózgu, zauważyliśmy też u nich wzrost lokalnej objętości istoty szarej" - dodaje Kim.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze