Ćwiczenia aerobowe poprawiają funkcje poznawcze ludzi w starszym wieku

Znaczna liczba osób w wieku 65 i więcej jest dotknięta łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Nowe badania sugerują, że ćwiczenia aerobowe mogą mieć niezwykle korzystny wpływ na te osoby.

Łagodne upośledzenie funkcji poznawczych (mild cognitive impairment - MCI), odnosi się do lekko zmniejszonej zdolności poznawczych u osób w wieku 65 lat i powyżej.

Tacy ludzie mogą odczuwać niewielki spadek zdolności poznawczych, pogorszenie pamięci lub rozumowania, ale nie w takim stopniu, który przeszkadza znacząco w codziennych czynnościach.

Badania donoszą, że ok. 5-20 procent populacji osób starszych ma MCI.

MCI często prowadzi do choroby Alzheimera. Niektóre badania wykazały, że 80 procent pacjentów z MCI po ok. 6 latach zapadło na Alzheimera.

Wcześniejsze badania sugerują, że ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć objętość niektórych obszarów mózgu i poprawić pamięć. Teraz nowe badania potwierdzają, że aktywność fizyczna nie tylko zwiększa rozmiar mózgu, ale może również poprawić funkcje poznawcze u pacjentów z MCI.

Badanie wpływu wysiłku u pacjentów z MCI

Naukowcy przebadali aktywność fizyczna 35 dorosłych pacjentów z MCI. Zespołem kierowała prof. Laura D. Baker z Uniwersytetu Medycznego Wake Forest w Winston-Salem.

Naukowcy podzielili uczestników na dwie grupy:  jedną grupę 16 dorosłych w wieku ok. 63 lat oraz grupę kontrolną 19 osób dorosłych w wieku średnio 67 lat.

Chcesz cieszyć się dobrą pamięcią? Włącz do swojej diety te produkty!

To, że dieta wpływa na zdolności naszego mózgu wiadomo od dawna. Jednak czy jesteśmy świadomi tego, jak się odżywiać, by rzeczywiście poprawić swoją pamięć...

Pierwsza grupa uczestniczyła w szeregu zajęć aerobowych: ćwiczenia na bieżni, rowerze stacjonarnym, eliptycznym i szkoleniach. Ćwiczyli cztery razy w tygodniu przez 6 miesięcy. Grupę kontrolną zaangażowani w ćwiczenia rozciągające w tym samym tempie.

Naukowcy przeprowadzili skany mózgów wszystkich uczestników przed i po okresie 6 miesięcy. Obrazy mózgu porównano za pomocą konwencjonalnych i biomechanicznych metryk do pomiaru zmian objętości i kształtu mózgu.

"Użyliśmy rezonansu magnetycznego  o wysokiej rozdzielczości do pomiaru zmian anatomicznych w obrębie obszarów mózgu, w celu uzyskania zarówno danych objętościowych, jak i informacji o kierunku zmian" - mówi współautor badania, dr. Jeongchul Kim.

Wyniki badań zostały przedstawione podczas dorocznego spotkania Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej.

Ćwiczenia aerobowe polepszają funkcje poznawcze

Pod koniec 6 miesiąca uczestników zbadano, by zobaczyć wpływ ćwiczeń aerobowych na funkcje poznawcze.

"Nawet w krótkim okresie czasu, widzieliśmy, że ćwiczenia aerobowe prowadzą do niezwykłej zmiany w mózgu" - mówi Baker.

U tych, którzy wzięli udział w programie ćwiczeń tlenowych,  znacznie poprawiły się funkcji poznawcze, w porównaniu z grupą, która wykonywała ćwiczenia rozciągające.

Zarówno w grupie kontrolnej i wykonującej ćwiczenia aerobowe, naukowcy zauważyli wzrost objętości w większości obszarów szarych mózgu, w tym w płacie skroniowym, który jest odpowiedzialny za pamięć krótkotrwałą.

"W porównaniu z grupą kontrolną, uczestnicy wykonujący ćwiczenia aerobowe, mieli większą ochronę całkowitej objętości mózgu, zauważyliśmy też u nich wzrost lokalnej objętości istoty szarej" - dodaje Kim.

Kinga Ludwik, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...