​Czerwienica prawdziwa – przyczyny, objawy i powikłania, leczenie

Czerwienica prawdziwa z łaciny polycthemia vera (PV) jest niezwykle rzadką chorobą układu krwiotwórczego. Jest ona spowodowana nadmierną produkcją czerwonych krwinek co prowadzi do zagęszczenia krwi i spowolnienia jej przepływu.  Jest to choroba niebezpieczna za względu na to, że może prowadzić do powstawania zatorów lub zakrzepów.

spis treści

1. Czerwienica prawdziwa – przyczyny

Czerwienica prawdziwa jest chorobą, której przyczyną jest zaburzenie funkcjonowania jednego ze szlaków metabolicznych, które są powiązane z układem czerwonokrwinkowym. Obserwuje się wówczas wzrost poziomu wskaźników morfologicznych erytrocytów w szczególności: podwyższony hematokryt, zwiększenie masy i objętości tych komórek. Skutkuje to zwiększeniem gęstości i lepkości krwi oraz większą objętością krwi w ustroju co może prowadzić do powstawania zakrzepów. Ponadto, ilość krwinek białych i trombocytów również jest większa. Czerwienica prawdziwa jest zaliczana do chorób nowotworowych ale też może powodować inne takie jak na przykład białaczka. Czerwienica prawdziwa należy do chorób niezwykle rzadkich a częstość jej występowania szacuje się na 3 zachorowania na 100 000 osób w ciągu roku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Czerwienica prawdziwa jest chorobą układu czerwonokrwinkowego
Czerwienica prawdziwa jest chorobą układu czerwonokrwinkowego

2. Czerwienica prawdziwa – objawy i powikłania

Nadkrwistość jest chorobą, która na ogół nie daje na początku specyficznych objawów. Najczęściej pojawia się zaczerwienienie skóry. Kiedy ilość czerwonych krwinek osiągnie bardzo dużą liczbę to obserwuje się niebieskawe (sine) jej zabarwienie. Ponadto w czerwienicy prawdziwej obserwuje się szereg innych objawów wśród których można wymienić:

Nierozpoznana w odpowiednim momencie czerwienica prawdziwa może prowadzić do poważnych konsekwencji wynikających ze zwiększonej lepkości krwi, która nie może swobodnie przepływać przez naczynia krwionośne. Zablokowaniu mogą ulec zarówno małe jak i duże naczynia.

Do najczęstszych powikłań czerwienicy prawdziwej zalicza się: zakrzepicę żyły wrotnej, zakrzepicę żył głębokich, zawał mięśnia sercowego, ataki niedokrwienne w obrębie naczyń mózgowych, udar oraz zatorowość płucną.

Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy
Ważne badania krwi, które powinien wykonać każdy [7 zdjęć]

Oprócz morfologii krwi, którą wykonuje się najczęściej w laboratorium, należy zwrócić również uwagę na...

zobacz galerię

3. Czerwienica prawdziwa – leczenie

Nie wynaleziono jeszcze leku, który pozwoliłby skutecznie leczyć chorych z czerwienicą prawdziwą. Terapia opiera się przede wszystkim na niwelowaniu objawów ale też opóźnianiu jej postępu. Wśród obecnie stosowanych metod leczniczych wymienia się krwioupusty. Pacjenci poddawani są nim regularnie a usunięta z organizmy krew jest zastępowana osoczem i roztworami elektrolitów. Ten zabieg ma na celu zmniejszenie liczby erytrocytów. Można też stosować kwas acetylosalicylowy znany ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Ma on wpływ na blokowanie płytek krwi i zapobiega ich gromadzeniu się. Czasami także stosuje się tak zwaną cytoredukcję, która jest leczeniem uzupełniającym. Wykorzystywana jest w szczególności u osób z podwyższonym ryzykiem występowania chorób sercowo- naczyniowych.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy