Trwa ładowanie...

Czy badania przesiewowe raka tarczycy przynoszą jakieś korzyści?

Avatar placeholder
24.11.2016 16:59
Czy badania przesiewowe raka tarczycy przynoszą jakieś korzyści?
Czy badania przesiewowe raka tarczycy przynoszą jakieś korzyści?

Zgodnie z zaleceniami przygotowanymi przez amerykańską jednostkę Preventive Services Task Force (jednostka specjalna ekspertów oceniających skuteczność medycyny zapobiegawczej), lekarze nie powinni zlecać badań przesiewowych w kierunku raka tarczycy pacjentom, którzy nie mają żadnych objawów choroby.

Zalecenia potwierdzają te wydane 20 lat temu.

Rak tarczycy jest rzadkością w Stanach Zjednoczonych. W 2016 roku szacunkowo zostanie zdiagnozowanych 64 300 nowych przypadków, co stanowi 3,8 proc. wszystkich nowych nowotworów.

Tarczyca to niewielki gruczoł w szyi, który odgrywa kluczową rolę w kontrolowaniu metabolizmu. Tarczyca jest zbudowana głównie z komórek pęcherzykowatych, które produkują hormony tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). To właśnie z tych komórek wywodzi się najczęściej rak tarczycy.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

W Polsce statystyki podają, że każdego roku rak tarczycy może zostać zdiagnozowany u 2,5 tys. osób. Jest dużo częściej spotykany u kobiet niż u mężczyzn. Nowotwór stanowi ok. 1 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Na raka tarczycy można zachorować w każdym wieku, jednak najczęściej chorują osoby po 40 roku życia.

Badania przesiewowe raka tarczycy są negatywnie oceniane przez ekspertów
Badania przesiewowe raka tarczycy są negatywnie oceniane przez ekspertów (Shutterstock)

Pomimo tego, że jest on wyleczalny w 95 proc. przypadków, to jednak jego leczenie i późniejsza kontrola jest związana z wystąpieniem skutków ubocznych. Jednym z najczęstszych jest niedoczynność tarczycy. Jest to spowodowane przed odstawienie hormonów tarczycy przed rozpoczęciem leczenia lub przed badaniem, które ma ocenić efekty dotychczasowego leczenia.

"Chociaż istnieje niewiele dowodów na korzyści płynące z badań przesiewowych w kierunku raka tarczycy, istnieje wiele istotnych dowodów na niekorzystny wpływ leczenia raka tarczycy" - powiedział członek jednostki Karina Davidson, dyrektor Centrum Behawioralnego Zdrowia Sercowo-Naczyniowego na Uniwersytecie Medycznym Columbia w Nowym Jorku.

"A tam, gdzie powszechne badania przesiewowe zostały przeprowadzone, nie pomogły one ludziom prowadzić dłuższego czy zdrowszego życia" – dodają członkowie jednostki w komunikacie prasowym.

ZOBACZ TAKŻE:

Przewodnicząca jednostki dr Kirsten Bibbins-Domingo, profesor medycyny, epidemiologii i biostatystyki na Uniwersytecie Kalifornia w San Francisco, powiedziała, że badania przeprowadzone w kilku krajach wskazują, że powszechne przesiewowe badania w kierunku raka tarczycy prowadzą do zafałszowania liczby rozpoznanych przypadków, co w tym wypadku oznacza, że diagnozuje się raka tarczycy często u osób zdrowych.

"Ludzie, którzy są leczeni z powodu małych i wolno rosnących guzów są narażoni na ryzyko związane z operacją lub promieniowaniem, a nie otrzymują oni żadnych korzyści, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby ich guzy miały wpływ na ich zdrowie w czasie ich dalszego życia" - powiedziała w informacji prasowej.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu [7 zdjęć]

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało.

zobacz galerię

Jednostka badawcza przyjmuje obecnie opinie i komentarze społeczne na temat projektu zaleceń do 26 grudnia.

Jednostka ta jest niezależnym, stworzonym z wolontariuszy panelem, w którego skład wchodzą amerykańscy eksperci w zapobieganiu chorobom i medycynie opartej na faktach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze