Chorzy to najczęściej osoby przed 40-stką. Pacjentów z tym nowotworem wciąż przybywa

Każdego roku rak tarczycy rozpoznawany jest u 3 tysięcy pacjentów. Szybkie zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie terapii pozwala w większości przypadków z powodzeniem zakończyć leczenie.

O raku tarczycy nie mówi się wiele, bo jest to nowotwór rzadko występujący. Niestety, z roku na rok liczba nowych zachorowań jest coraz wyższa. Często diagnozę tę słyszą młodzi ludzie, między 20. a 40. rokiem życia.

Rozpoznanie w badaniu USG obecności guzków tarczycowych nie jest równoznaczne z rakiem (tylko 5 proc. wszystkich guzków to nowotwory złośliwe).

Zobacz film: "Jak objawia się nadczynność i niedoczynność tarczycy?"

Rak tarczycy często rozpoznawany jest u ludzi młodych
Rak tarczycy często rozpoznawany jest u ludzi młodych (123RF)

W celu potwierdzenia diagnozy konieczne jest więc wykonanie biopsji cienkoigłowej tarczycy (badanie pozwala też w wielu przypadkach na rozpoznanie typu zmiany).

1. Rodzaje nowotworów tarczycy

Najczęściej diagnozowany jest rak brodawkowaty. Nowotwór tego typu często jest wieloogniskowy. Przerzuty zlokalizowane są przede wszystkim w węzłach chłonnych. Rak brodawkowaty może rozwijać się powoli, nie dając żadnych objawów, by później wejść w fazę dynamicznego wzrostu.

Nieco rzadziej rozpoznawany jest rak pęcherzykowy. Najczęściej nie daje on przerzutów do węzłów chłonnych, częściej lokalizują się one w kościach i płucach.

Zaobserwowano, że częściej występuje on u osób zamieszkujących obszary niedoboru jodu.

Oba typy nowotworów wymagają interwencji chirurgicznej, konieczne jest wycięcie tarczycy i leczenie jodem radioaktywnym.

Objawy raka tarczycy
Objawy raka tarczycy [7 zdjęć]

Każdego roku choroba ta diagnozowana jest u 3 tys. osób w Polsce. Jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie...

zobacz galerię

Rak anaplastyczny jest z kolei nowotworem niezróżnicowanym. Najczęściej rozpoznawany jest w zaawansowanym stadium rozwoju, co źle rokuje. W wielu przypadkach nie ma nawet szansy na radykalne leczenie.

Nowotwór ten bardzo szybko powiększa swoją masę, przesuwając tchawicę i naczynia krwionośne. Daje przerzuty odległe, głównie do płuc, kości i mózgu.

Dziedzicznym typem raka jest rak rdzeniasty uwarunkowany genetycznie (25 proc. wszystkich przypadków choroby). Wywodzi się z komórek C produkujących kalcytoninę. W zdecydowanej większości przypadków rozpoznaje się go u osób po 50. roku życia. Rak ten może rozwijać się bezobjawowo przez długi okres czasu.

Rozprzestrzenia się drogami limfatycznymi (daje przerzuty do węzłów chłonnych), ale też krwionośnymi (zmiany uwidaczniają się w płucach, wątrobie i kościach).

Pacjenci, u których zdiagnozowany został ten typ raka tarczycy muszą przebywać pod opieka poradni genetycznej znajdującej się w ośrodku onkologicznym.

Wykonuje się tam specjalistyczne badania, którym poddać się musi zarówno chory, jak i jego rodzina. Analiza wyników pozwala ukierunkować leczenie, ale też podjąć odpowiednie kroki uniemożliwiające rozwój choroby.

Z komórek układu limfatycznego pochodzi rzadko diagnozowany nowotwór, jakim jest chłoniak tarczycy. Stosowane w tym przypadku leczenie często przynosi dobre skutki.

2. Czynniki ryzyka raka tarczycy

Z rakiem tarczycy trzykrotnie częściej zmagają się kobiety. Jest to nowotwór mało agresywny biologicznie, jednak sama choroba znacząca obniża jakość życia pacjentów.

O raku tarczycy wiadomo już bardzo dużo, jednak jak dotąd nie udało się ustalić przyczyn rozwoju choroby.

Jedynym udowodnionym czynnikiem ryzyka jest ekspozycja na promieniowanie jonizujące (w praktyce dotyczy to głównie pacjentów poddanych radioterapii). Potwierdza to fakt, iż skutkiem katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu był gwałtowny wzrost zachorowań na raka tarczycy wśród mieszkańców Białorusi, Ukrainy i najbliżej położonych miejsca tragedii części Rosji.

Chorobie sprzyja ponadto zarówno nadmiar, jak i niedobór jodu. Nie bez znaczenia jest też nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej– TSH (tyreotropiny).

Wiele przypadków raka tarczycy jest uwarunkowanych genetycznie (wiąże się je z aktywującą mutacją zarodkową genu RET).

3. Rak tarczycy – rokowanie

W ostatnim czasie specjaliści żywo dyskutują nad problemem nadrozpoznawalności raków tarczycy. Faktem jest, że ilość wykrywanych przypadków tej choroby z roku na rok jest coraz wyższa, co jednak nie wpłynęło na zwiększenie przeżywalności okresu 5 lat.

Dzieje się tak, gdyż coraz częściej w badaniu USG tarczycy przypadkowo wykrywa się mikroraka brodawkowego (zmiana poniżej 1 cm). Zauważono jednak, że do wzrostu guza i przerzutów do węzłów chłonnych dochodzi jedynie u 10 proc. pacjentów.

W przypadku raka tarczycy zdecydowana większość pacjentów osiąga wieloletnie przeżycia. Najgorszym rokowaniem obarczone jest rozpoznanie raka anaplastycznego tarczycy.

Niektórym chorym leczenie raka tarczycy wydawać się może zbyt radyklane (wycina się zmianę wraz z tarczycą, nierzadko całą). To jednak jedyna szansa na powrót do zdrowia i aktywnego życia, zwłaszcza że przyjmowane hormonów tarczycy nie stanowi dużego problemu i nie powoduje skutków ubocznych. Leczenie promieniotwórczym izotopem z kolei nie jest bolesne i pozwala na eliminację ognisk rakowych.

Tego rodzaju terapia pozwala też zapobiec wznowom.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy