Wysokie ciśnienie atmosferyczne w całej Polsce. Kto odczuł je najbardziej?
Najwyższe ciśnienie atmosferyczne w historii Polski wyniosło 1054 hPa. Barometry odnotowały je w 1997 roku w Suwałkach. Dziś ciśnienie zbliżyło się do tej wartości. Osoby wrażliwe na zmiany meteorologiczne powinny uważać.
1. Rekordowe ciśnienie w Polsce
Już od niedzieli Polska znajduje się pod wpływem wysokiego ciśnienia atmosferycznego. Wszystko za sprawą wyżu, w zasięgu którego jest nasz kraj. Od początku tygodnia prognozowany jest duży wzrost ciśnienia. W poniedziałek 20 stycznia osiągnęło najwyższą wartość. Niektóre modele meteorologiczne pokazywały prognozy mówiące nawet o 1050 hPa.
W komunikacie opublikowanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej można przeczytać, że tak wysokie ciśnienie notowane jest raz na kilkanaście lat. Po raz ostatni w Polsce takie odczyty zaobserwowano dwadzieścia trzy lata temu.
2. Wysokie ciśnienie - dla kogo może być zagrożeniem?
W swoim ostrzeżeniu IMGW podkreślał również, że nie tylko ciśnienie może sprawiać, że niektóre osoby tego dnia czuły się gorzej. Eksperci zwracali uwagę również na duże zachmurzenie, które tego dnia miało pokryć niemal cały kraj. Co więcej, również wysoka wilgotność powietrza wpływała negatywnie na ogólne samopoczucie. Przede wszystkim u osób, które przebywały długo na zewnątrz.
3. Jakie dolegliwości wywoła wysokie ciśnienie?
Według najnowszych danych ciśnienie w całym kraju przekroczyło 1040 hPa. Najwyższe odnotowano w Kłodzku - 1048 hPa.
Jakub Szmyd z IMGW podkreśla, że nie wszyscy odczuwają problemy związane z wysokim ciśnieniem.
- Osoby młode, zdrowe, aktywne nie powinny zauważyć żadnych zmian. Natomiast w każdym społeczeństwie są ludzie podatni na zmiany czynników atosferycznych – meteopaci. I to właśnie oni reagują najintensywniej. Są to zwykle osoby starsze. Dolegliwości to kwestia bardzo indywidualna. Nie występują u wszystkich, najbardziej narażeni są seniorzy i osoby schorowane. Te grupy mogą czuć się gorzej – mówi portalowi WP abcZdrowie Jakub Szmyd.
- Gorzej mogą też poczuć się osoby, które cierpią na problemy z układem krążenia. Wysokie ciśnienie ma również wpływ na układ nerwowy – mogą pojawić się bóle głowy. Z kolei osoby, które mają migreny, mogą odczuć nasilenie dolegliwości. Takie ciśnienie pobudza też układ nerwowy. Mogą pojawić się trudności z koncentracją. Jeśli wcześniej występowały jakiekolwiek problemy zdrowotne, to mogą one ulec nasileniu – podsumowuje Jakub Szmyd z IMGW.
Według prognoz ciśnienie zacznie spadać już dziś w nocy. W przyszłym tygodniu osiągnie wartość poniżej 1000 hPa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.