Trwa ładowanie...

Czym jest kandydoza?

 Agnieszka Gotówka
27.11.2018 13:22
kandydoza
kandydoza (123rf)

Współczesna dieta, nadmiar stresu oraz niekorzystne dla zdrowia nawyki, sprzyjają kandydozie. Co ją powoduje i jakie są jej objawy?

Kandydoza związana jest z grzybicą pochwy
Kandydoza związana jest z grzybicą pochwy

Candida albicans (bielnik biały) to grzyb pasożytniczy zasiedlający organizm człowieka. W warunkach fizjologicznych wspomaga rozkładnie cukru. Ma jednak pewną wadę: w sprzyjających okolicznościach nadmiernie się namnaża. A to już zjawisko niepożądane, mogące wywołać przykre dolegliwości.

Kandydoza (zwana również drożdżycą) może dotyczyć fałdów skórnych, co daje się zaobserwować przede wszystkim na dłoniach, w pachwinach i między pośladkami. Objawia się zaczerwienieniem, świądem oraz złuszczaniem naskórka. Wiele osób zmaga się również z kandydozą paznokci. Na początku dotyka jedynie wały paznokciowe, ale z czasem rozprzestrzenia się na całą płytkę, która staje się matowa, rozwarstwia się i ma brunatną barwę.

1. Co sprzyja kandydozie?

Drożdżyca może dotyczyć również błon śluzowych jamy ustnej, sromu i pochwy. To najczęstsze postaci tego schorzenia. W wielu przypadkach są konsekwencją długotrwałego przyjmowania antybiotyków lub ogólnego osłabienia organizmu. Chorobie sprzyja również wysoki poziom cukru we krwi, stąd pojawia się ona często u osób chorujących na cukrzycę i otyłych.

Do kandydozy przyczynić się może również dieta bogata w cukier, który jest świetną pożywką dla drożdżaków. I nie chodzi tu tylko o nadmiar słodyczy w diecie, ale też jasnego pieczywa, białego ryżu, słodkich napojów czy jogurtów wzbogacanych cukrem.

2. Kandydoza pochwy – czym się objawia?

Infekcja intymna wywołana przez Candida albicans to jedno z najczęściej diagnozowanych zakażeń u kobiet. Jej pojawienie się sugeruje przede wszystkim świąd, ale również pieczenie i podrażnienie pochwy. Charakterystyczne są też upławy, które mają grudkowatą konsystencję, zielone lub żółte zabarwienie oraz nieprzyjemny zapach.

Obok czynników wymienionych wcześniej, które sprzyjają kandydozie, na infekcję intymną wpływ może mieć również nieprawidłowa higiena, stosowanie agresywnych środków myjących lub noszenie syntetycznej bielizny.

Drożdżyca pochwy, jeśli nie zostanie wyleczona, może dalej infekować sfery intymne. Grzyby z łatwością będą rozprzestrzeniać się po całym organizmie. To grozi zakażeniem w obrębie innych układów, zwłaszcza układu pokarmowego. Niewyleczona infekcja będzie ponadto nawracać, a wraz z nią – mało komfortowe objawy.

3. Jak leczy się grzybicę pochwy?

Za zdecydowaną większość infekcji grzybiczych pochwy odpowiada Candida albicans. Zwalczyć je pomogą tzw. preparaty azolowe, m.in. fentikonazol. Substancję tę znaleźć można w dostępnym bez recepty leku Gynoxin Optima. Niszczy on ściany komórkowe drożdży i uniemożliwia ich namnażanie się.

Jest bardzo skuteczny, dlatego pełna kuracja trwa tylko trzy dni. Po terapii warto włączyć probiotyki, które uzupełnią florę bakteryjną. Nie należy ich jednak mylić z właściwym leczeniem.

Infekcja intymna wiąże się ze zmniejszeniem ilości pożytecznych bakterii Lactobacillus, które są naturalnym składnikiem flory bakteryjnej pochwy. Probiotyki wzmocnią intymną linię obronną organizmu.

W przypadku drożdżycy pochwy, konieczne może okazać się również leczenie partnera seksualnego. Może on być rezerwuarem kolonii grzybów, a przy tym nie odczuwać żadnych objawów.

Jeśli mimo leczenia kandydoza pochwy nie mija lub nawraca w krótkim czasie, warto wykonać badanie mykologiczne. Zidentyfikuje patogen, który wywołuje zakażenie i pozwoli na zastosowanie właściwego leku.

Partnerem artykułu jest Gynoxin OPTIMA

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze