Trwa ładowanie...

Diagnoza była wstrząsem. Straciła 80 proc. żołądka

Avatar placeholder
09.03.2024 18:12
Rak żołądka zmienił jej życie
Rak żołądka zmienił jej życie (Instagram)

Teresa Tiano nie miała pojęcia, że rutynowa kolonoskopia odmieni jej życie. Nie obawiała się raka jelita grubego, z nowotworami była zaznajomiona - z jednym sama walczyła kilka lat wcześniej, z tego powodu straciła też obydwoje rodziców.

spis treści

1. Profilaktyczne badanie zmieniło jej życie

Teresa miała 44 lata, więc była znacznie młodsza niż zalecany wiek do rozpoczęcia badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Mimo wszystko zdecydowała się na profilaktykę ze względu na wcześniejsze doświadczenia.

U kobiety 8 lat wcześniej zdiagnozowano raka pęcherza moczowego. Jej ojciec jednak przegrał walkę z rakiem jelita grubego. Z kolei jej matka zmarła przez guza mózgu. To skłoniło ją do regularnych badań.

Zobacz film: "Profilaktyka raka żołądka"

Siedząc w poczekalni i oczekując na wyniki, wiedziała, że coś jest nie tak, gdy poproszono ją do oddzielnego pokoju. Dowiedziała się, że ma raka, ale nie takiego, jakiego się spodziewała. Wykryto u niej rzadki nowotwór żołądka.

Lekarz poinformował 44-latkę, że zdiagnozowano gruczolakoraka w stadium 2, rzadki rodzaj litego guza, który rozwinął się z wrzodu. Teresa zdruzgotana wróciła do domu i zaczęła czytać na temat swojej choroby.

Informacje o gruczolakoraku kompletnie ją przeraziły. Wskaźnik pięcioletniego przeżycia wynosi zaledwie 29 proc. Dziesięć dni po diagnozie usunięto jej 80 proc. żołądka. Chirurdzy stworzyli nową drogę dostarczania pożywienia.

2. Codzienna walka

Zabieg jednak kompletnie zmienił sposób życia Teresy. Wchłanianie mikroelementów jest kluczowym problemem, stale groziło jej niedożywienie. Waga poleciała w dół, a ograniczenia okazały się koszmarne.

Praktycznie każdy posiłek kończył się wymiotami, kobieta była nieustannie zmęczona. Testy genetyczne wykazały, że Teresa cierpi na zespół Lyncha. Rzadka choroba genetyczna sprawia, że ryzyko zachorowania na nowotwory jest bardzo wysokie.

Ponieważ zespół Lyncha może również powodować raka macicy i jajników, lekarze zalecili wykonanie profilaktycznej pełnej histerektomii w wieku 45 lat, co doprowadziło do przedwczesnej menopauzy.

Obecnie Teresa ma 57 lat i aktywnie udziela wsparcia osobom w podobnej sytuacji. Prowadzi fundację dla pacjentów onkologicznych oraz wirtualne grupy wsparcia. Każdy dzień jest jednak dla niej walką.

Niedawno Teresa świętowała 12 lat bez raka
Niedawno Teresa świętowała 12 lat bez raka (Instagram)

"Rak nigdy cię nie opuszcza. Ma naprawdę wysoki wskaźnik nawrotów. Jak się żyje bez żołądka? To podróż, która nigdy się nie kończy" - podsumowuje w rozmowie z Yahoo.

3. Objawy nowotworu żołądka

Rak żołądka może rozwijać się powoli i nie powodować żadnych objawów, dopóki nie rozprzestrzeni się na inne obszary ciała.

Wśród najczęściej pojawiających się symptomów wymieniany jest:

  • dyskomfort w jamie brzusznej,
  • zgaga,
  • niestrawność,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • niewyjaśnioną utratę wagi,
  • nudności,
  • ciemne wymioty,
  • krew w stolcu,
  • wodobrzusze.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze