Trwa ładowanie...

Dopłaty do leków

Dopłaty do leków w Polsce obejmują przede wszystkim leki ratujące życie i leki stosowane przy niektórych chorobach przewlekłych. Ale nie tylko. W artykule dowiesz się, które lekirefundowane w całości, jakiej wysokości mogą być zniżki na leki i komu one przysługują...

spis treści

1. Jak skorzystać z dopłat do leków?

Aby móc skorzystać z dopłat do leków, należy otrzymać od lekarza mającego umowę z NFZ receptę na dany lek. Dopłaty do leków i listę leków refundowanych ustala Minister Zdrowia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Leki refundowane w całości

W Polsce leki refundowane w całości, czyli darmowe dla pacjenta to leki i wyroby medyczne stosowane przy niektórych chorobach przewlekłych. Oprócz tego, są także grupy osób, które mogą otrzymać wybrane leki z darmo:

 • inwalidzi wojenni i osoby represjonowane (oraz ich małżonkowie) mają prawo do bezpłatnych leków oznaczonych „Rp” lub „Rpz”,
 • inwalidzi wojskowi i niewidome ofiary działań wojennych mają prawo do bezpłatnych leków (z tzw. listy podstawowej i listy uzupełniającej) do wysokości limitu (czyli górnej granicy refundowanej kwoty ustalanej dla każdego leku),
 • zasłużeni honorowi dawcy krwi mają prawo do refundowanych w całości leków stosowanych w związku z oddawaniem przez nich krwi, a także leków (z listy podstawowej i uzupełniającej) do wysokości limitu,
 • zasłużeni honorowi dawcy przeszczepu mają prawo do w całości refundowanych leków stosowanych przy przeszczepach oraz do leków z listy podstawowej i uzupełniającej, do wysokości limitu,
 • pracownicy mający kontakt z azbestem mają prawo do dopłat do leków używanych przy leczeniu chorób wywołanych azbestem.

3. Zniżki na leki

 • Podstawowe leki używane do ratowania życia to leki odpłatne, ale objęte częściową refundacją. Pacjent płaci za nie 3,20 zł, do wysokości limitu.
 • Wybrane leki niezbędne do leczenia konkretnych schorzeń także kosztują 3,20 zł do wysokości ustalonego dla danego leku limitu.
 • 5 zł zapłacimy za niektóre leki recepturowe, jeśli dawka, jaką przepisze nam lekarz jest mniejsza od najmniejszej zarejestrowanej dawki leku gotowego.

4. Tanie leki

W aptece farmaceuta może zaproponować nam tzw. zamiennik leku. To tańszy lek, od przepisanego nam przez lekarza. Musi on mieć takie same co lek przepisany przez lekarza:

 • nazwę międzynarodową,
 • dawkę,
 • postać,
 • wskazania do zastosowania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza