Jeśli czujesz ten zapach, uważaj. Lekarka: Może ostrzegać o raku
Zdarza się, że po długim dniu w pracy albo intensywnym treningu, nie pachniemy najlepiej. O ile jest to zupełnie normalne i problem rozwiązuje szybki prysznic, nieustanny odór powinien być powodem do niepokoju.
1. Nieprzyjemny zapach ciała
Niezależnie od tego, ile dezodorantu lub perfum na siebie wylejemy, nie zawsze będziemy wspaniale pachnieć. Jednak stale towarzyszący nam nieprzyjemny odór może świadczyć o problemach zdrowotnych.
Doktor Jennifer Caudle na TikToku wyjaśnia, że pewne zapachy są nieodłączną częścią naszego ciała. Wskazała jednak cztery, na które warto zwrócić uwagę, gdyż w taki sposób mogą objawiać się pewne choroby.
1.1. Nieustannie nieświeży oddech
Każdy z nas budzi się z nieco odpychającym oddechem. Jednak jeśli nieprzyjemny zapach utrzymuje się nawet po umyciu zębów i towarzyszy w ciągu dnia, warto skonsultować się z lekarzem.
Dr Caudle zauważa, że brzydki zapach z ust może być objawem refluksu, przewlekłej infekcji zatok, chorób jamy ustnej lub efektem przyjmowania niektórych leków. Może też wynikać z niewystarczającej ilości śliny.
Nieświeży oddech może w niektórych przypadkach wskazywać na raka jamy ustnej. Lekarka rodzinna zaleca więc, by pamiętać o odpowiedniej higienie, nie tylko o dokładnym szczotkowaniu, ale także nici dentystycznej.
1.2. Cuchnący mocz
Choć mocz nigdy nie pachnie, intensywny odór może być oznaką infekcji dróg moczowych. Wśród objawów wymienia się także ból i pieczenie, częste wizyty w toalecie, ból w dolnej części brzucha oraz zmianę koloru moczu.
1.3. Brzydki zapach z rany
"Jeśli masz ranę lub skaleczenie w dowolnym miejscu na ciele, które dziwnie śmierdzi, obawiam się, że może to być zakażenie" - wyjaśnia dr Caudle.
Długo gojące się rany o dziwnym zapachu należy skonsultować z lekarzem. Szczególnie warto zwrócić uwagę, jeśli rany są zabrudzone, a próba oczyszczenia jest zbyt bolesna lub stają się czerwone i wypływa z nich ropa.
1.4. Rybi odór
"Panie, jeśli poczujecie tam rybi zapach, musicie udać się do lekarza" - zapowiedziała lekarka rodzinna.
Nieprzyjemny zapach może oznaczać bakteryjne zapalenie pochwy, czyli brak równowagi bakteryjnej, które może wymagać leczenia antybiotykami. Choroba nie powoduje bólu ani swędzenia, wydzielina może jednak zmienić kolor.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.