Trwa ładowanie...

Enzym AbyU – czy będzie w stanie pokonać lekooporne bakterie?

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 30.12.2018 18:38
Enzym AbyU
Enzym AbyU (123RF)

Określa się je mianem "superbakterii". Ewoluując, mikroorganizmy te uodporniły się na antybiotyki (m.in. metycylinę i wankomycynę). Brak nowych leków to duży problem i potężne wyzwanie dla specjalistów.

Pewną nadzieję naukowcy upatrują w nowo odkrytym enzymie. Mowa o AbyU, który jest składnikiem komórek bakterii Verrucosispora maris. Bytuje ona na dnie Oceanu Spokojnego, odnaleziono ją również w Morzu Japońskim.

Enzym AbyU wyodrębnili naukowcy z uniwersytetów w Bristolu i Newcastle, których dokonanie ma szansę stać się rewolucyjnym.

Bakterii V. marris nowo odkryty enzym potrzebny jest to syntezy tzw. abyssomycyny C. Jest to substancja o bardzo silnych właściwościach antybakteryjnych. Stanowi nadzieję na leczenie zakażeń, których terapia jest utrudniona ze względu na lekooporność bakterii.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
123RF: Enzym AbyU (laboratorium)
123RF: Enzym AbyU (laboratorium)

Angielscy badacze dowiedli, że enzym AbyU z powodzeniem można użyć do przeprowadzenia tzw. reakcji Dielsa-Aldera, jednej z najbardziej wszechstronnych reakcji w chemii organicznej.

Dzięki temu możliwe jest względnie proste uzyskanie substancji pożądanej, w tym wypadku - cząsteczek wyróżniających się ściśle określonymi właściwościami chemicznymi i farmakologicznymi.

To szansa na wynalezienie leków, które będą skuteczne w terapii obecnie trudnych do wyleczenia zakażeń.

1. Nadzieja z morza?

Morza i oceany fascynują naukowców od wieków, mimo to nadal uważa się je za słabo zbadane ekosystemy.

Najbardziej pożądane z punktu widzenia nauk farmaceutycznych są odkrycia nowych bakterii, którycho mikroorganizmy pozwalają na tworzenie leków stosowanych w terapii chorób wywołanych przez drobnoustroje.

Nowo odkryte substancje w organizmach morskich są również szansą dla pacjentów onkologicznych.

Naukowcy nadzieję wiążą choćby z briostatyną-1, udowodniono bowiem jej działanie przeciwnowotworowe.

Briostatyna-1 wytwarzana jest przez mszywioły z gatunku Bugula neritina. Są to kolonijne bezkręgowce, które obrastają łodzie cumujące u wybrzeży Oceanu Spokojnego. Badania nad briostatyną-1 weszły już w II fazę badań klinicznych.

2. Dlaczego bakterie stają się lekooporne?

Odkrywanie nowych substancji, z których w przyszłości będzie można produkować leki przeciwbakteryjne to obecnie sprawa priorytetowa dla świata nauki.

Może się bowiem okazać, i takie są właśnie prognozy specjalistów, że za kilka lat zakażenia bakteryjne będą przyczyną największej ilości zgonów na świecie.

Już dzisiaj problemem staje się leczenie rzeżączki, gruźlicy i malarii, gdyż coraz więcej szczepów wywołujących te choroby skutecznie opiera się leczeniu.

Za taki stan rzeczy w pewnym stopniu odpowiada nadużywanie antybiotyków przez społeczeństwo. Problem niewłaściwego stosowania antybiotyków jest widoczny zwłaszcza w przypadku dzieci, którym farmaceutyk ten przypisuje się często na infekcje wirusowe.

Taka terapia w przypadku małych pacjentów jest szczególnie niebezpieczna, może bowiem wywołać szereg działań niepożądanych.

Antybiotyki niszczą naturalną florę bakteryjną, a to ona właśnie w dużej mierze odpowiada za ochronę przed drobnoustrojami.

Specjaliści wskazują, że problem nadużywania tych środków farmakologicznych wiąże się również z brakiem szczegółowego diagnozowania przyczyn choroby pacjenta.

Materiał na posiew pobierany jest rzadko, a to jedyny sposób na dokładne zidentyfikowanie drobnoustroju, który wywołał dolegliwości, i szansa na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Najczęściej diagnostyka poszerzana jest dopiero wówczas, gdy dotychczasowa terapia nie przynosi pożądanych efektów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze