Trwa ładowanie...

Enzym AbyU – czy będzie w stanie pokonać lekooporne bakterie?

Określa się je mianem "superbakterii". Ewoluując, mikroorganizmy te uodporniły się na antybiotyki (m.in. metycylinę i wankomycynę). Brak nowych leków to duży problem i potężne wyzwanie dla specjalistów.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Pewną nadzieję naukowcy upatrują w nowo odkrytym enzymie. Mowa o AbyU, który jest składnikiem komórek bakterii Verrucosispora maris. Bytuje ona na dnie Oceanu Spokojnego, odnaleziono ją również w Morzu Japońskim.

Enzym AbyU wyodrębnili naukowcy z uniwersytetów w Bristolu i Newcastle, których dokonanie ma szansę stać się rewolucyjnym.

Bakterii V. marris nowo odkryty enzym potrzebny jest to syntezy tzw. abyssomycyny C. Jest to substancja o bardzo silnych właściwościach antybakteryjnych. Stanowi nadzieję na leczenie zakażeń, których terapia jest utrudniona ze względu na lekooporność bakterii.

123RF: Enzym AbyU (laboratorium)
123RF: Enzym AbyU (laboratorium)

Angielscy badacze dowiedli, że enzym AbyU z powodzeniem można użyć do przeprowadzenia tzw. reakcji Dielsa-Aldera, jednej z najbardziej wszechstronnych reakcji w chemii organicznej.

Dzięki temu możliwe jest względnie proste uzyskanie substancji pożądanej, w tym wypadku - cząsteczek wyróżniających się ściśle określonymi właściwościami chemicznymi i farmakologicznymi.

To szansa na wynalezienie leków, które będą skuteczne w terapii obecnie trudnych do wyleczenia zakażeń.

1. Nadzieja z morza?

Morza i oceany fascynują naukowców od wieków, mimo to nadal uważa się je za słabo zbadane ekosystemy.

Najbardziej pożądane z punktu widzenia nauk farmaceutycznych są odkrycia nowych bakterii, którycho mikroorganizmy pozwalają na tworzenie leków stosowanych w terapii chorób wywołanych przez drobnoustroje.

Nowo odkryte substancje w organizmach morskich są również szansą dla pacjentów onkologicznych.

Naukowcy nadzieję wiążą choćby z briostatyną-1, udowodniono bowiem jej działanie przeciwnowotworowe.

Briostatyna-1 wytwarzana jest przez mszywioły z gatunku Bugula neritina. Są to kolonijne bezkręgowce, które obrastają łodzie cumujące u wybrzeży Oceanu Spokojnego. Badania nad briostatyną-1 weszły już w II fazę badań klinicznych.

2. Dlaczego bakterie stają się lekooporne?

Odkrywanie nowych substancji, z których w przyszłości będzie można produkować leki przeciwbakteryjne to obecnie sprawa priorytetowa dla świata nauki.

Może się bowiem okazać, i takie są właśnie prognozy specjalistów, że za kilka lat zakażenia bakteryjne będą przyczyną największej ilości zgonów na świecie.

Już dzisiaj problemem staje się leczenie rzeżączki, gruźlicy i malarii, gdyż coraz więcej szczepów wywołujących te choroby skutecznie opiera się leczeniu.

Za taki stan rzeczy w pewnym stopniu odpowiada nadużywanie antybiotyków przez społeczeństwo. Problem niewłaściwego stosowania antybiotyków jest widoczny zwłaszcza w przypadku dzieci, którym farmaceutyk ten przypisuje się często na infekcje wirusowe.

Taka terapia w przypadku małych pacjentów jest szczególnie niebezpieczna, może bowiem wywołać szereg działań niepożądanych.

Antybiotyki niszczą naturalną florę bakteryjną, a to ona właśnie w dużej mierze odpowiada za ochronę przed drobnoustrojami.

Specjaliści wskazują, że problem nadużywania tych środków farmakologicznych wiąże się również z brakiem szczegółowego diagnozowania przyczyn choroby pacjenta.

Materiał na posiew pobierany jest rzadko, a to jedyny sposób na dokładne zidentyfikowanie drobnoustroju, który wywołał dolegliwości, i szansa na wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Najczęściej diagnostyka poszerzana jest dopiero wówczas, gdy dotychczasowa terapia nie przynosi pożądanych efektów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.