Trwa ładowanie...

Gdy łamie nas listopad... Jesienną pogodę czuć już w kościach. Są na to dowody naukowe

Naukowcy odkryli związek pogody z odczuwaniem bólu u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby.
Naukowcy odkryli związek pogody z odczuwaniem bólu u pacjentów cierpiących na przewlekłe choroby. (iStock)

Migrena, bóle stawów, "łamianie w kościach". Wiele osób przypisuje swoje złe samopoczucie niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Do tej pory lekarze podchodzili do tego z przymrużeniem oka. W świetle najnowszych badań okazuje się jednak, że pogoda może mieć realny wpływ na odczuwanie bólu w przypadku chorób przewlekłych. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów cierpiących na zapalenie stawów.

1. Czy meteorolodzy wkrótce będą ostrzegać przed wzmożoną falą bólu? To całkiem możliwe

Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze potwierdzają, że wilgotna lub wietrzna pogoda może mieć realny wpływ na pogorszone samopoczucie pacjentów, a nawet zwiększać poziom odczuwanego przez nich bólu. Badania opublikowano w czasopiśmie Digital Medicine. Brytyjczycy udowodnili związek chronicznego bólu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)
Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna) [13 zdjęć]

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje

zobacz galerię

Meteopaci mają teraz naukowe dowody na swoje dolegliwości, ale skorzystają na tym przede wszystkim pacjenci przewlekle chorzy.

2. "Będzie padać. Czuję to w kościach"

Zobacz film: "Wczesne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów"

"Od czasów Hipokratesa uważano, że pogoda może wpływać na dolegliwości u pacjentów. Z badań wynika, że około trzy czwarte ludzi żyjących z zapaleniem stawów uważa, że pogoda wpływa na poziom ich bólu" - podkreśla główny autor badania prof. Will Dixon, dyrektor Centrum Epidemiologii i Zapalenia Stawów na Uniwersytecie w Manchesterze.

Naukowcy objęli badaniem 13 tys. pacjentów z różnych rejonów Wielkiej Brytanii. 2658 osób z tej grupy było obserwowanych codziennie przez pół roku. Większość uczestników eksperymentu cierpiała na problemy związane z zapaleniem stawów albo na inne dolegliwości wywołujące długotrwały ból - m.in.: fibromialgię, migrenę lub neuropatię.

Chorzy na zapalenie stawów odczuwają silniejszy ból podczas wietrznej i wilgotnej pogody.
Chorzy na zapalenie stawów odczuwają silniejszy ból podczas wietrznej i wilgotnej pogody. (iStock)

Zespół prof. Dixona gromadził dane poprzez specjalnie opracowaną aplikację na smartfony. Każdy z uczestników badania codziennie informował o swoim dokładnym stanie zdrowia, poziomie odczuwanego bólu, a aplikacja rejestrowała dodatkowo pogodę w lokalizacji danej osoby za pomocą GPS-u w jej telefonie.

3. Pochmurno z szansą na ból...

"Analiza wykazała, że w wilgotne i wietrzne dni przy niskim ciśnieniu szanse na odczuwanie zwiększonego bólu w porównaniu do przeciętnego dnia wzrastały o 20 proc." – wyjaśnia prof. Dixon.

Co ciekawe, podczas badania nie zaobserwowano związku pogorszenia samopoczucia z wystąpieniem opadów deszczu. Zdaniem naukowców najbardziej "bolesne" były dla uczestników badania dni wilgotne, wietrzne, a także zimne.

4. Jak wykorzystać wyniki badania w praktyce?

Autorzy badania są przekonani, że ich odkrycie może mieć proste zastosowanie w codziennym życiu setek pacjentów zmagających się z przewlekłym bólem. Tak jak teraz alergicy są ostrzegani przed tym, co w danym okresie może pylić, tak będzie można też przekazywać informację prognozującą ryzyko wystąpienia bólu w związku z przewidywaną pogodą. To pozwoli osobom cierpiącym na przewlekły ból lepiej zaplanować swoje działania, przekładając trudniejsze zadania na dni z korzystniejszymi warunkami atmosferycznymi.

Naukowcy chcieliby ostrzegać osoby cierpiące na choroby przewlekłe przed niekorzystnymi prognozami pogody, które mogą wpłynąć na ich samopoczucie.
Naukowcy chcieliby ostrzegać osoby cierpiące na choroby przewlekłe przed niekorzystnymi prognozami pogody, które mogą wpłynąć na ich samopoczucie. (iStock)

To byłoby ogromne ułatwienie podkreśla Carolyn Gamble, jedna z uczestniczek badania, która cierpi na chorobę Bechterewa, czyli zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa:

"Tak wielu ludzi zmaga się na co dzień z przewlekłym bólem, który wpływa na ich pracę, życie rodzinne i zdrowie psychiczne. Nawet jeśli stosujemy się do wszystkich zaleceń dotyczących leczenia bólu, wciąż go odczuwamy. Wiedza o wpływie pogody na nasz stan może pozwolić nam zaakceptować fakt, że ból wymknął się spod naszej kontroli. Łatwiej będzie nam z tym żyć wiedząc, że jako chorzy nie mamy nad tym kontroli" - podkreśla chora.

Prof. Dixon wierzy, że ich odkrycie będzie jedną z cennych informacji na drodze do głębszego zrozumienia przyczyn i mechanizmów bólu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze