Trwa ładowanie...

Pogoda może zwiększać ryzyko ataku serca. Naukowcy ostrzegają

Okazuje się, że zmiany pogody wpływają nie tylko na osoby cierpiące na migreny. Według najnowszych badań warunki atmosferyczne mogą wywołać atak serca. Powinniśmy uważać szczególnie jesienią, ponieważ to właśnie nagła zmiana pogody i niskie temperatury są najbardziej niebezpieczne.

spis treści

  Od lat ludzie wierzą, że pogoda bezpośrednio wpływa na ich stan zdrowia. Zdarza się, że osoby cierpiące na artretyzm cierpią na ból stawów. Co więcej, w okresie, w którym zmienia się pogoda, ludzie skarżą się na częstsze migreny. Z kolei astmatycy gorzej czują się, gdy jest burza.

  Zobacz film: "7 najczęściej ignorowanych objawów zawału"

  Jak możemy dowiedzieć się z amerykańskiego pisma JAMA Cardiology, występowanie ataków serca również może być związane z pogodą. Wynika to z badań przeprowadzonych przez dr Davida Erlinge'a ze szwedzkiego Uniwersystetu w Lund.

  Zdaniem naukowca w określonych warunkach atmosferycznych liczba pacjentów z atakiem serca wzrasta. O jakiej pogodzie mowa? Przede wszystkim wtedy, gdy temperatura powietrza jest niska. Zazwyczaj towarzyszy jej również silny wiatr i słońce, które jest niżej niż w w okresie letnim.

  Nie tylko zawał. 5 chorób, które mogą objawiać się bólem klatki piersiowej
  Nie tylko zawał. 5 chorób, które mogą objawiać się bólem klatki piersiowej [7 zdjęć]

  Najczęstszą przyczyną bólu w klatce piersiowej jest zawał serca. Istnieją jednak inne schorzenia, które

  zobacz galerię

  Kiedy temperatura spada do tej ryzykownej granicy? Według dr Erlinge'a najgorsza temperatura waha się między 0, a 4 stopniami Celsjusza. Ponadto dr podkreśla, że nagłe ochłodzenie – z 20 na 0 stopni, zwiększa ryzyko ataku serca o 14 proc.

  Sprawa jest poważna. W samej Polsce co roku ok. 90 tys. osób ma zawał. Problem ten dotyka pacjentów na całym świecie. Badania nad przyczynami i metodami leczenia problemów z sercem może być więc kluczowe w walce o zdrowie pacjentów.

  Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza