Pogoda może zwiększać ryzyko ataku serca. Naukowcy ostrzegają
Okazuje się, że zmiany pogody wpływają nie tylko na osoby cierpiące na migreny. Według najnowszych badań warunki atmosferyczne mogą wywołać atak serca. Powinniśmy uważać szczególnie jesienią, ponieważ to właśnie nagła zmiana pogody i niskie temperatury są najbardziej niebezpieczne.
Od lat ludzie wierzą, że pogoda bezpośrednio wpływa na ich stan zdrowia. Zdarza się, że osoby cierpiące na artretyzm cierpią na ból stawów. Co więcej, w okresie, w którym zmienia się pogoda, ludzie skarżą się na częstsze migreny. Z kolei astmatycy gorzej czują się, gdy jest burza.
Jak możemy dowiedzieć się z amerykańskiego pisma JAMA Cardiology, występowanie ataków serca również może być związane z pogodą. Wynika to z badań przeprowadzonych przez dr Davida Erlinge'a ze szwedzkiego Uniwersystetu w Lund.
Zdaniem naukowca w określonych warunkach atmosferycznych liczba pacjentów z atakiem serca wzrasta. O jakiej pogodzie mowa? Przede wszystkim wtedy, gdy temperatura powietrza jest niska. Zazwyczaj towarzyszy jej również silny wiatr i słońce, które jest niżej niż w w okresie letnim.
Kiedy temperatura spada do tej ryzykownej granicy? Według dr Erlinge'a najgorsza temperatura waha się między 0, a 4 stopniami Celsjusza. Ponadto dr podkreśla, że nagłe ochłodzenie – z 20 na 0 stopni, zwiększa ryzyko ataku serca o 14 proc.
Sprawa jest poważna. W samej Polsce co roku ok. 90 tys. osób ma zawał. Problem ten dotyka pacjentów na całym świecie. Badania nad przyczynami i metodami leczenia problemów z sercem może być więc kluczowe w walce o zdrowie pacjentów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.