Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Gdy on odchodzi

Związki powinny opierać się na prawdziwym uczuciu, które wyzwala radość i uśmiech na twarzy, napawa niespodziewanym optymizmem i dodaje energii. Niestety, czasem przychodzi taki moment w związku, że jedna z osób postanawia go zakończyć. Rozstania są zawsze bardzo bolesne – bez względu na to, czy żyło się z daną osobą kilka miesięcy, czy kilka lat, ból jest zawsze taki sam. Nie da się go uniknąć, ale można go załagodzić i skrócić czas jego trwania. Zatem – jak przetrwać rozstanie?

1. Przyczyny rozstania

Czas po rozstaniu to zawsze trudny okres w życiu. Walczą wtedy ze sobą sprzeczne emocje: uczucie do byłego partnera, smutek, złość, niechęć do niego i siebie samej, apatia. Rozstanie z facetem może być ogromnym ciosem lub wynikiem zgodnej refleksji obojga partnerów o braku przyszłości dla związku. Przyczyny rozstania są różne, to m.in. brak uczucia, romans z inną kobietą, niezgodność charakteru itp.

Rozpad związku jest często wynikiem walki o dominację pomiędzy partnerami. Jedno stara się zmienić na siłę drugie i nikt nie chce ustąpić ani nie jest gotowy iść na kompromis. W efekcie takiego postępowania coraz częściej dochodzi do kłótni i sprzeczek. W takiej sytuacji ma miejsce rozstanie, ponieważ żadne z partnerów nie jest w stanie zrozumieć, co tak naprawdę stanowi powód kryzysu i dostrzec to, co pozytywne.

Czasami partnerzy nie potrafią uratować nawet prawdziwej miłości i jeszcze bardziej oddalają się od siebie, unikają wspólnych rozmów i dyskusji. Takie osoby stają się sobie coraz bardziej obce i żyją w rożnych światach, ich uczucia zanikają, a rozstanie jest tylko konsekwencją sytuacji, która staje się nie do wytrzymania.

2. Dlaczego mężczyzna odchodzi?

Gdy partner postanawia odejść, wiele kobiet załamuje się psychicznie i przechodzi depresję podobną do tej związanej ze śmiercią bliskiej osoby. Choć rozstaniabywają różne, prawie zawsze są bolesne. Odchodzi ktoś, kto był dla ciebie ważny, z kim wiązałaś swoje plany, ktoś, z kim masz wspólne wspomnienia.

Rozstanie z mężem jest ogromnym ciosem dla kobiet – w szczególności, gdy partnerzy mają dzieci. Wówczas pojawia się dodatkowo kwestia podziału majątku, rozwodu i powierzenia opieki nad dziećmi. Wspomnienia jednak zostają, przychodzą natrętne myśli o minionym związku, płacz i niewygasłe jeszcze zupełnie nadzieje niedające spać, pracować i choć na chwilę zapomnieć.

Rozstanie z narzeczonym można porównać do żałoby – nie jesteś w stanie pozbyć się bólu, który się pojawia i nie przestajesz myśleć o tym, co straciłaś i jak teraz będzie wyglądało twoje życie. Ból po rozstaniu z facetem jest nieunikniony, masz prawo go przeżywać. Warto nie dusić w sobie tych emocji i wyrzucać je z siebie, rozmawiać o nich z rodziną i przyjaciółmi.

3. Jak przetrwać rozstanie?

Oto kilka rad, jak przetrwać te najtrudniejsze chwile tuż po rozstaniu z facetem.

  • Nie obwiniaj siebie za rozstanie z mężem. Nie jesteś za nie odpowiedzialna, a na pewno nie tylko ty. Jedna osoba nie może kochać za dwoje, a jeśli twój partner nie potrafi kochać tak, jak na to zasługujesz, otwórz serce na nowe związki, tym razem ktoś to doceni.
  • Nie wmawiaj sobie, że twój partner to uosobienie wszystkich cnót i zalet.
  • Nie zamykaj się w swoim nieszczęściu i samotności, nawet gdy lubisz się nad sobą rozczulać i całymi tygodniami tkwić we wspomnieniach.
  • Nie ulegaj pokusie uwodzenia przygodnych osób tylko po to, by odegrać się na swojej poprzedniej „miłości”. Jej to już nie interesuje, a Twoją sytuację emocjonalną pogorszy. Wydaje ci się, że to dobry pomysł na poprawę samooceny? To tylko pozory. W rzeczywistości poczujesz tylko jeszcze większą wewnętrzną pustkę.
  • Bez względu na to, jak bardzo teraz chcesz być sama, leżeć, spać, płakać i użalać się nad sobą, potrzebujesz przyjaciół. Będą oni musieli stać się twoimi przewodnikami, wodzirejami i terapeutami.
  • Bądź dla siebie szczególnie troskliwa tuż po rozstaniu. Zafunduj sobie wizytę u kosmetyczki bądź fryzjera. Idź do restauracji lub na masaż. Może wyjedź na kilka dni i spędź trochę czasu na łonie natury. Zainwestuj w kosmetyki, wybierz się na zakupy.
  • Ciągle masz depresję po zerwaniu? Oczywiście, należy dać sobie trochę czasu na dojście do siebie, jednak bierz pod uwagę, że ten czas to zastój. Nie żyjesz, tylko wegetujesz, a przecież nie możesz zaniedbywać całego swojego życia. Skup swoją energię na nauce, robieniu kariery czy budowaniu własnego biznesu.

Rozstanie może stać się dla ciebie cennym, życiowym doświadczeniem. Naucz się, jakich błędów nie należy popełniać, jakich sytuacji trzeba unikać i w jaki sposób chronić się przed kolejną krzywdą. Warto zastanowić się, co było złego w waszym związku i gdzie został popełniony błąd.

Związki po rozstaniach nie mogą być lekarstwem na poprzednią miłość. Uczucie to wyzwanie, wymaga konsekwencji i odpowiedzialności. Zakochać się możesz przy sprzyjającej konstelacji gwiazd, a pielęgnowanie miłości musi być świadomym działaniem.

Weronika Buczkowska,
Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozstanie - najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Rozstanie
Rozstanie

Syndrom PAS

(...) rodziców to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć dziecka. Niestety, często dzieje się tak, że w rozstanie mamy i taty zostaje ... . Rozstanie rodziców to swoisty dramat dziecka, który traci stały kontakt z jednym z opiekunów. Brak mamy lub taty stanowi ogromną ... , zagrożenie, poczucie niesprawiedliwości. Niejednokrotnie czuje się winne za rozstanie rodziców, myśli, że to ono stało się...

Rozstanie

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Komu dziecko po rozwodzie? Po rozstaniu zazwyczaj dzieci mieszkają z mamą, a tata co jakiś czas je odwiedza. Niestety, kontakt ojca z dziećmi jest ograniczony. Psychologowie podkreślają, że dzieci potrzebują tak samo obecności mamy, jak i taty. Właśnie z...

Rozstanie

Powroty po rozwodzie

Rozwód jest przez wiele osób uważany za osobistą porażkę. Związek, który miał trwać do końca życia, nie przetrzymał próby czasu. Wielu rozwodników jest w stanie ułożyć sobie życie na nowo po rozwodzie, nie czując potrzeby kontaktu z byłym partnerem. Jednak są osoby, które po podpisaniu papierów rozwodowych mają wątpliwości, czy rozstanie było dobrym pomysłem. Czy powroty po rozwodzie są możliwe? Okazuje się, że tak, ale powodzenie takich związków zależy od wielu czynników. Kiedy dać drugą...

Rozstanie

Rozwód a dziecko

(...) w życiu małego szkraba. W zależności od wieku, reakcje dziecka na rozstanie rodziców mogą być różne. Nawet małe niemowlę reaguje ... do siebie i wszystko będzie „po staremu”. Kiedy zda sobie sprawę, że rozstanie mamy i taty to fakt, ma poczucie ... , więc powinien umieć zrozumieć rozstanie rodziców. Jednak to wcale nie jest takie proste, na jakie wygląda. Istnieje...

Rozstanie

Depresja po rozwodzie

Czy depresja jest chorobą śmiertelną? to trudny temat do poruszenia. Rozwód to druzgocące wydarzenie, które burzy poczucie bezpieczeństwa i cały uprzedni wysiłek włożony w budowanie relacji z małżonkiem. Dlatego bywa powodem pojawienia się depresji. Osobom po rozwodzie nasuwają się liczne pytania. Jak przeżyć rozstanie z partnerem, który obiecał zostać z nami do końca życia? Jak sobie poradzić z głębokim rozczarowaniem? Co po rozwodzie? Czy to depresja, czy tylko chwilowe zaburzenia nastroju? Rozwód i co...

Rozstanie

Rozwód i co dalej?

Pełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, separacja, a wreszcie rozwód. A co po rozwodzie? Ból, wstyd i upokorzenie. Poczucie porażki. Brak chęci do życia. Wielu psychoterapeutów porównuje rozwód do śmierci kogoś bliskiego. Żal, zranienie, niepokój o...

Rozstanie

Dziecko po rozwodzie

(...) rozstanie rodziców bez szwanku. Powrót do równowagi po rozwodzie zajmuje dorosłym i dzieciom niekiedy bardzo wiele lat. Bez...

Rozstanie

Rodzicielski plan wychowawczy

Rodzicielski plan wychowawczy jest tworzony przez rodziców po rozwodzie. Musi być on przedstawiony w sądzie i daje gwarancję, że władza rodzicielska nad dzieckiem będzie przysługiwała zarówno matce, jak i ojcu – właśnie na tym polega zmiana w...

Rozstanie

Przed rozwodem

(...) lub wcześniej dokładniej zastanowić nad kwestią samego ślubu. Należy mieć zawsze na uwadze to, iż rozstanie rodziców ma ogromny...

Rozstanie

Co to jest separacja?

Podczas gdy rozwód jest radykalnym rozwiązaniem, kategorycznym cięciem i zakończeniem małżeństwa, separacja to taki pomost, szansa na poprawę i możliwość rozpoczęcia na nowo. To czas, który dajemy sobie na przemyślenia i podjęcie decyzji o powrocie lub...