Gdy on odchodzi

Związki powinny opierać się na prawdziwym uczuciu, które wyzwala radość i uśmiech na twarzy, napawa niespodziewanym optymizmem i dodaje energii. Niestety, czasem przychodzi taki moment w związku, że jedna z osób postanawia go zakończyć. Rozstania są zawsze bardzo bolesne – bez względu na to, czy żyło się z daną osobą kilka miesięcy, czy kilka lat, ból jest zawsze taki sam. Nie da się go uniknąć, ale można go załagodzić i skrócić czas jego trwania. Zatem – jak przetrwać rozstanie?

Zobacz film: "Gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnień i innych problemów psychologicznych?"

Przyczyny rozstania

Czas po rozstaniu to zawsze trudny okres w życiu. Walczą wtedy ze sobą sprzeczne emocje: uczucie do byłego partnera, smutek, złość, niechęć do niego i siebie samej, apatia. Rozstanie z facetem może być ogromnym ciosem lub wynikiem zgodnej refleksji obojga partnerów o braku przyszłości dla związku. Przyczyny rozstania są różne, to m.in. brak uczucia, romans z inną kobietą, niezgodność charakteru itp.

Rozpad związku jest często wynikiem walki o dominację pomiędzy partnerami. Jedno stara się zmienić na siłę drugie i nikt nie chce ustąpić ani nie jest gotowy iść na kompromis. W efekcie takiego postępowania coraz częściej dochodzi do kłótni i sprzeczek. W takiej sytuacji ma miejsce rozstanie, ponieważ żadne z partnerów nie jest w stanie zrozumieć, co tak naprawdę stanowi powód kryzysu i dostrzec to, co pozytywne.

Czasami partnerzy nie potrafią uratować nawet prawdziwej miłości i jeszcze bardziej oddalają się od siebie, unikają wspólnych rozmów i dyskusji. Takie osoby stają się sobie coraz bardziej obce i żyją w rożnych światach, ich uczucia zanikają, a rozstanie jest tylko konsekwencją sytuacji, która staje się nie do wytrzymania.

Dlaczego mężczyzna odchodzi?

Gdy partner postanawia odejść, wiele kobiet załamuje się psychicznie i przechodzi depresję podobną do tej związanej ze śmiercią bliskiej osoby. Choć rozstaniabywają różne, prawie zawsze są bolesne. Odchodzi ktoś, kto był dla ciebie ważny, z kim wiązałaś swoje plany, ktoś, z kim masz wspólne wspomnienia.

Rozstanie z mężem jest ogromnym ciosem dla kobiet – w szczególności, gdy partnerzy mają dzieci. Wówczas pojawia się dodatkowo kwestia podziału majątku, rozwodu i powierzenia opieki nad dziećmi. Wspomnienia jednak zostają, przychodzą natrętne myśli o minionym związku, płacz i niewygasłe jeszcze zupełnie nadzieje niedające spać, pracować i choć na chwilę zapomnieć.

Rozstanie z narzeczonym można porównać do żałoby – nie jesteś w stanie pozbyć się bólu, który się pojawia i nie przestajesz myśleć o tym, co straciłaś i jak teraz będzie wyglądało twoje życie. Ból po rozstaniu z facetem jest nieunikniony, masz prawo go przeżywać. Warto nie dusić w sobie tych emocji i wyrzucać je z siebie, rozmawiać o nich z rodziną i przyjaciółmi.

Jak przetrwać rozstanie?

Oto kilka rad, jak przetrwać te najtrudniejsze chwile tuż po rozstaniu z facetem.

  • Nie obwiniaj siebie za rozstanie z mężem. Nie jesteś za nie odpowiedzialna, a na pewno nie tylko ty. Jedna osoba nie może kochać za dwoje, a jeśli twój partner nie potrafi kochać tak, jak na to zasługujesz, otwórz serce na nowe związki, tym razem ktoś to doceni.
  • Nie wmawiaj sobie, że twój partner to uosobienie wszystkich cnót i zalet.
  • Nie zamykaj się w swoim nieszczęściu i samotności, nawet gdy lubisz się nad sobą rozczulać i całymi tygodniami tkwić we wspomnieniach.
  • Nie ulegaj pokusie uwodzenia przygodnych osób tylko po to, by odegrać się na swojej poprzedniej „miłości”. Jej to już nie interesuje, a Twoją sytuację emocjonalną pogorszy. Wydaje ci się, że to dobry pomysł na poprawę samooceny? To tylko pozory. W rzeczywistości poczujesz tylko jeszcze większą wewnętrzną pustkę.
  • Bez względu na to, jak bardzo teraz chcesz być sama, leżeć, spać, płakać i użalać się nad sobą, potrzebujesz przyjaciół. Będą oni musieli stać się twoimi przewodnikami, wodzirejami i terapeutami.
  • Bądź dla siebie szczególnie troskliwa tuż po rozstaniu. Zafunduj sobie wizytę u kosmetyczki bądź fryzjera. Idź do restauracji lub na masaż. Może wyjedź na kilka dni i spędź trochę czasu na łonie natury. Zainwestuj w kosmetyki, wybierz się na zakupy.
  • Ciągle masz depresję po zerwaniu? Oczywiście, należy dać sobie trochę czasu na dojście do siebie, jednak bierz pod uwagę, że ten czas to zastój. Nie żyjesz, tylko wegetujesz, a przecież nie możesz zaniedbywać całego swojego życia. Skup swoją energię na nauce, robieniu kariery czy budowaniu własnego biznesu.

Rozstanie może stać się dla ciebie cennym, życiowym doświadczeniem. Naucz się, jakich błędów nie należy popełniać, jakich sytuacji trzeba unikać i w jaki sposób chronić się przed kolejną krzywdą. Warto zastanowić się, co było złego w waszym związku i gdzie został popełniony błąd.

Związki po rozstaniach nie mogą być lekarstwem na poprzednią miłość. Uczucie to wyzwanie, wymaga konsekwencji i odpowiedzialności. Zakochać się możesz przy sprzyjającej konstelacji gwiazd, a pielęgnowanie miłości musi być świadomym działaniem.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozstanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Rozstanie
Rozstanie

Zostawił mnie kilka dni przed ślubem

Zostawił mnie kilka dni przed ślubem

, nie czuję żadnych emocji z tym związanych. Nie mówię, że kocham (…). Cały czas myślę o rozstaniu, ale boję się. Nie umiem podjąć takiej decyzji, nie wiem (...) ..." O rozstaniu na chwilę przed ślubem nie myślą jedynie...

Rozstanie

Jak żyć po rozwodzie?

Nie każde małżeństwo trwa do końca życia. Relacje damsko-męskie bywają czasem naprawdę bardzo skomplikowane. Coraz więcej związków małżeńskich rozpada się z różnych przyczyn. Dla małżonków jest to zwykle duży cios. Życie po rozwodzie jest możliwe, choć...

Rozstanie

Syndrom PAS

traumatycznych przeżyć dziecka. Niestety, często dzieje się tak, że w rozstanie mamy i taty zostaje uwikłany maluch. Dziecko jest narażone wówczas na konflikt (...) Syndrom PAS albo syndrom odosobnienia od jednego z rodziców to określenie...

Rozstanie

Powroty po rozwodzie

rozwodowych mają wątpliwości, czy rozstanie było dobrym pomysłem. Czy powroty po rozwodzie są możliwe? Okazuje się, że tak, ale powodzenie

Rozstanie

Dziecko po rozwodzie

w ich życiu sytuacją, zależy głównie od ich mamy i taty. Nie ma dzieci, które przeżyłyby rozstanie rodziców bez szwanku. Powrót do równowagi po rozwodzie (...) . Niepewność dzieci po rozstaniu rodziców Dziecko po...

Rozstanie

Dzieci a rozwód

Dzieci a rozwód

Istnieje model naprzemiennej opieki nad dzieckiem, w którym rodzice mają takie same prawa do opieki nad maluchem.

Rozstanie

Rozwód w polskim stylu (WIDEO)

Niepokojąco rośnie w Polsce liczba rozwodów. Oznacza to, że Polacy nie chcą, nie potrafią ratować swoich związków? A może zawieramy małżeństwa zbyt pochopnie? Na te tematy rozmawiają w studiu Telewizji WP psycholog - Ewa Woydyłło i rozwódka - Justyna...

Rozstanie

Przed rozwodem

dokładniej zastanowić nad kwestią samego ślubu. Należy mieć zawsze na uwadze to, iż rozstanie rodziców ma ogromny wpływ na dalszy rozwój ich dzieci.

Rozstanie

Depresja po rozwodzie

. Jak przeżyć rozstanie z partnerem, który obiecał zostać z nami do końca życia? Jak sobie poradzić z głębokim rozczarowaniem? Co po rozwodzie (...) ? Czy to depresja, czy tylko chwilowe zaburzenia nastroju? Rozwód i co dalej? Depresja...

Rozstanie

Co to jest separacja?

i możliwość rozpoczęcia na nowo. To czas, który dajemy sobie na przemyślenia i podjęcie decyzji o powrocie lub rozstaniu. Istnieją dwa rodzaje separacji