Grillujesz w ten sposób? To bardziej rakotwórcze niż wypalenie 20 papierosów
Grillowanie to jedna z ulubionych form przyrządzania posiłków na świeżym powietrzu, zwłaszcza w ciepłe dni. Choć jest to popularna metoda przygotowywania jedzenia, warto zwrócić uwagę na wyniki badań naukowych, które wskazują na potencjalne zagrożenia dla zdrowia wynikające z różnych typów grillowania.
1. Rodzaje grillów a zdrowie
W świetle badań przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki Warszawskiej, prowadzonych przez doktora Artura Badydę, różne rodzaje grillów mogą mieć zdecydowanie odmienny wpływ na nasze zdrowie.
Największe obawy budzą grille węglowe, zwłaszcza te zasilane węglem drzewnym lub brykietem. Badania dowodzą, że te emitują znaczne ilości szkodliwych węglowodorów aromatycznych (WWA), zwłaszcza podczas rozpalania.
Już na tym etapie mogą wydzielać się toksyczne substancje, a po dodaniu potraw sytuacja staje się jeszcze gorsza. Dla przykładu, grillowanie na brykiecie węglowym może wiązać się z emisją aż 13 z 16 badanych kancerogennych substancji.
Takie wyniki są alarmujące, zwłaszcza w kontekście porównań do ilości szkodliwych substancji znajdujących się w dymie tytoniowym. Wystarczy 200 g kiełbasy z grilla, by do organizmu dostało się 100 razy więcej benzo(a)pirenu niż w 20 wypalonych papierosach.
2. Zdrowsza alternatywa?
W przeciwieństwie do grilli węglowych, gazowe okazały się znacznie bezpieczniejsze w użyciu. Badania nie wykazały obecności kancerogennych węglowodorów aromatycznych zarówno podczas rozpalania, jak i podczas grillowania. Jest to zatem rekomendowana opcja dla tych, którzy dbają o zdrowie, ale nie chcą rezygnować z przyjemności grillowania.
Bez względu na wybrany rodzaj grilla, istnieją pewne praktyki, które mogą zmniejszyć ryzyko narażenia na szkodliwe substancje:
- unikanie grillowania tłustych mięs, które kapiąc tłuszczem na węgle, mogą prowokować powstawanie szkodliwych substancji;
- regularne czyszczenie grilla, aby unikać gromadzenia się na ruszcie starych tłuszczów i resztek jedzenia;
- używanie marynat, które mogą redukować tworzenie się niektórych szkodliwych związków chemicznych;
- wybór świeżych, chudych mięs oraz dużej ilości warzyw, które są zdrowsze do grillowania niż wysokoprzetworzone produkty mięsne.
Wybór odpowiedniego grilla i stosowanie się do zaleceń dotyczących zdrowego grillowania mogą znacząco wpłynąć na zmniejszenie ryzyka narażenia na szkodliwe substancje. Grillowanie nie musi być niezdrowe, jeśli jest wykonywane świadomie i z odpowiednimi środkami ostrożności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.