Trwa ładowanie...

Im silniejsza szczepionka na grypę, tym lepiej dla zdrowia naszych seniorów - i naszych portfeli

Badania przeprowadziła firma farmaceutyczna Sanofi Pasteur, opublikowano je w czasopiśmie akademickim „Human Vaccines i Immunotherapeutics.

Leczenie grypy może pochłonąć dużo pieniędzy, więc warto się na nią zaszczepić
Leczenie grypy może pochłonąć dużo pieniędzy, więc warto się na nią zaszczepić (Shutterstock)

1. Szczepienia pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy

Naukowcy zrewidowali dane z wcześniejszego badania klinicznego, w którym wzięło udział 32.000 uczestników w wieku powyżej 65 lat, którzy przyjęli  wysokie dawki szczepionki przeciw grypie (IIV-HD). Badaniem objęto pacjentów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, ale naukowcy specjalnie obliczali potencjalne oszczędności zdrowotne między tymi dwiema grupami w dolarach kanadyjskich. Ostatecznie pacjenci zaszczepieni IIV-HD ponieśli  koszty równe 47$ (139 zł), to mniej niż gdyby zachorowali i musieli opłacić leczenie warte 60$ (177 zł).

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię

"Większość oszczędności generowanych przez IIV-HD było napędzane przez redukcję hospitalizacji związanych z grypą oraz jej powikłaniami" – zauważyli autorzy.

2. Zaszczepieni żyją dłużej

Oprócz oszczędności dla służby zdrowia, u pacjentów zaszczepionych wystąpił niewielki wzrost liczby szacowanych lat życia bez choroby. Wykorzystano tu miernik QALY, który mierzy ilość czasu spędzanego w doskonałym zdrowiu, w porównaniu do standardowo szczepionej grupy. To z kolei w dużej mierze zaważa na zmniejszeniu ilości czasu spędzonego w szpitalu, ponieważ hospitalizacja jest znacznie bardziej powszechna u osób starszych dotkniętych grypą.

Jak można odróżnić grypę od przeziębienia?
Jak można odróżnić grypę od przeziębienia? [8 zdjęć]

To bardzo istotne, aby odróżnić przeziębienie od grypy ponieważ w przypadku tej drugiej infekcji skuteczne

zobacz galerię

"Podwyższona podatność seniorów na powikłania wynika w dużej mierze z naturalnego i postępującego osłabienia układu immunologicznego, związanego ze starzeniem się"- wyjaśnia autor raportu, dr Ayman Chit, badacz z Sanofi Pasteur, firmy farmaceutycznej, która opracowała szczepionkę.

"Zjawisko to, znane jako immunostarzenie, świadczy o tym, że seniorzy słabiej reagują na standardowe dawki szczepionki przeciw grypie. Wysokie dawki IIV-HD, osiągające 60 ug hemaglutyniny na szczep wirusa, zostały zaprojektowany w celu poprawy skuteczności poprzez zwiększenie zawartości antygenu szczepionkowego "- dodaje.

Zobacz także

Oryginalne próby wykazały, że duża dawka szczepionki była o 24 procent skuteczniejsza w zapobieganiu grypie niż standardowe dawki.

Imponujące jest to, jak wiele pieniędzy mogą odłożyć seniorzy dzięki szczepionkom: wcześniejsze badania przeprowadzone przez zespół Chit wykazały, że ​​dzięki szczepionce można zaoszczędzić 128$ (380 zł) za opiekę medyczną i 80$ (237 zł) kosztów społecznych na osobę w czasie sezonu chorobowego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza