Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Kto powinien się szczepić na grypę?

Czy się szczepić na grypę? Pytanie to zadaje sobie prawie każdy z nas przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Zastanawiamy się, na ile skuteczne są szczepionki przeciw grypie oraz czy uchronią nas przed groźnym wirusem. Wielu z nas zastanawia się też czy raz wykonane szczepienie na grypę zabezpieczy nas przed zachorowaniem na całe życie, czy jedynie na krótki okres czasu?

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

spis treści

1. Skuteczność szczepionki na grypę

Należy już na samym początku zaznaczyć, że szczepionka przeciwko grypie nie chroni przed zarażeniem, a jedynie powoduje łagodniejszy przebieg choroby i zabezpiecza przed groźnymi powikłaniami - zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy zapaleniem mięśnia sercowego. Szczepić należy się co rok, ponieważ wirus grypy przechodzi mutację, a szczepionka odpowiada tylko mutacji na dany rok.

2. Kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych

Kalendarz szczepień to zbiór obowiązkowych i zalecanych szczepień dzieci i dorosłych, jakie powinny lub mogą być wykonywane w ciągu całego życia człowieka. Wśród programu szczepień ochronnych grypa znalazła się w grupie szczepień zalecanych, czyli takich, które nie są obowiązkowe ani refundowane z budżetu państwa. W praktyce oznacza to, że szczepienie to wykonuje tylko 8% Polaków.

3. Grupy podwyższonego ryzyka

Szczepionkę przeciw grypie powinny wykonać szczególnie osoby, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Należą do niej:

 • osoby powyżej 50 roku życia,
 • lekarze, pielęgniarki i pracownicy służby zdrowia,
 • pracownicy domów opieki dla osób starszych oraz przewlekle chorych,
 • pracownicy służby publicznej (np. nauczyciele, przedszkolanki, kasjerzy), którzy codziennie mają kontakt z dużą grupą osób,
 • kobiety, które w okresie epidemiologicznym będą w II lub III trymestrze ciąży,
 • chorzy na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego,
 • dzieci.

4. Szczepienia dzieci

Dzieci znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań, dlatego wielu lekarzy zaleca, by zaszczepić swoją pociechę przeciwko grypie i uchronić ją przed niebezpiecznymi powikłaniami po chorobie. Pytania: szczepić się czy nie, nie powinni zadawać sobie rodzice dzieci, które:

5. Najlepszy czas na szczepionkę przeciwko grypie

Szczepionkę przeciw grypie najlepiej przyjąć przed sezonem grypowym, czyli w okresie od września do grudnia (ewentualnie stycznia), choć można ją wykonać także w okresie epidemii. Należy tylko pamiętać, że odporność po szczepionce przeciwko grypie uzyskuje się dopiero w terminie od 7 do 14 dni po wykonaniu zabiegu. Szczepienie przeciwko grypie powinno być poprzedzone wizytą i konsultacją z lekarzem rodzinnym.

 1. Przeciwwskazania do wykonania szczepionki na grypę
 • nadwrażliwości na któryś ze składników szczepionki,
 • nadwrażliwości na białko kurze,
 • reakcja alergiczna przy wcześniejszych szczepieniach,
 • gorączka i ostra infekcja.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza