Kto powinien się szczepić na grypę?

Czy się szczepić na grypę? Pytanie to zadaje sobie prawie każdy z nas przed rozpoczęciem sezonu grypowego. Zastanawiamy się, na ile skuteczne są szczepionki przeciw grypie oraz czy uchronią nas przed groźnym wirusem. Wielu z nas zastanawia się też czy raz wykonane szczepienie na grypę zabezpieczy nas przed zachorowaniem na całe życie, czy jedynie na krótki okres czasu?

1. Skuteczność szczepionki na grypę

Należy już na samym początku zaznaczyć, że szczepionka przeciwko grypie nie chroni przed zarażeniem, a jedynie powoduje łagodniejszy przebieg choroby i zabezpiecza przed groźnymi powikłaniami - zapaleniem płuc, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy zapaleniem mięśnia sercowego. Szczepić należy się co rok, ponieważ wirus grypy przechodzi mutację, a szczepionka odpowiada tylko mutacji na dany rok.

2. Kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych

Kalendarz szczepień to zbiór obowiązkowych i zalecanych szczepień dzieci i dorosłych, jakie powinny lub mogą być wykonywane w ciągu całego życia człowieka. Wśród programu szczepień ochronnych grypa znalazła się w grupie szczepień zalecanych, czyli takich, które nie są obowiązkowe ani refundowane z budżetu państwa. W praktyce oznacza to, że szczepienie to wykonuje tylko 8% Polaków.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

3. Grupy podwyższonego ryzyka

Szczepionkę przeciw grypie powinny wykonać szczególnie osoby, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Należą do niej:

 • osoby powyżej 50 roku życia,
 • lekarze, pielęgniarki i pracownicy służby zdrowia,
 • pracownicy domów opieki dla osób starszych oraz przewlekle chorych,
 • pracownicy służby publicznej (np. nauczyciele, przedszkolanki, kasjerzy), którzy codziennie mają kontakt z dużą grupą osób,
 • kobiety, które w okresie epidemiologicznym będą w II lub III trymestrze ciąży,
 • chorzy na przewlekłe choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego,
 • dzieci.

4. Szczepienia dzieci

Dzieci znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań, dlatego wielu lekarzy zaleca, by zaszczepić swoją pociechę przeciwko grypie i uchronić ją przed niebezpiecznymi powikłaniami po chorobie. Pytania: szczepić się czy nie, nie powinni zadawać sobie rodzice dzieci, które:

5. Najlepszy czas na szczepionkę przeciwko grypie

Szczepionkę przeciw grypie najlepiej przyjąć przed sezonem grypowym, czyli w okresie od września do grudnia (ewentualnie stycznia), choć można ją wykonać także w okresie epidemii. Należy tylko pamiętać, że odporność po szczepionce przeciwko grypie uzyskuje się dopiero w terminie od 7 do 14 dni po wykonaniu zabiegu. Szczepienie przeciwko grypie powinno być poprzedzone wizytą i konsultacją z lekarzem rodzinnym.

 1. Przeciwwskazania do wykonania szczepionki na grypę
 • nadwrażliwości na któryś ze składników szczepionki,
 • nadwrażliwości na białko kurze,
 • reakcja alergiczna przy wcześniejszych szczepieniach,
 • gorączka i ostra infekcja.
spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy