Pielęgnacja cery z niedoskonałościami

W dzisiejszych czasach niedoskonałości skóry ma praktycznie każdy. Idealna skóra jest jędrna, gładka i odpowiednio napięta. Właściwie reaguje na czynniki atmosferyczne, bo jest dobrze nawilżona i odżywiona. Niewidoczne są na jej powierzchni rozszerzone naczynka krwionośne ani plamy barwnikowe. Jednak są to charakterystyczne cechy skóry normalnej. A ta występuje głównie u dzieci do okresu pokwitania.

Pielęgnacja cery suchej

Charakterystyczne dla cery suchej jest nadmierne łuszczenie i uczucie ściągnięcia. Dzieje się tak, ponieważ procesy wytwarzania sebum są zaburzone. Do oczyszczania twarzy powinno się wybierać łagodne preparaty nawilżające. Należy unikać toników z zawartością alkoholu. Stosowane kremy i maski powinny mieć bogatą konsystencję. Najlepiej wybierać te o właściwościach dogłębnie nawilżających, odżywczych i regenerujących. Warto, aby w składzie stosowanego preparatu nie zabrakło emolientów. Składniki te odpowiedzialne są za natłuszczanie skóry. Tworzą na powierzchni naskórka ochronny film, dzięki temu skóra sucha lepiej znosi działanie czynników atmosferycznych.

Zobacz film: "Trądzik jako przyczyna depresji"

W pielęgnacji istotną rolę odgrywają również składniki higroskopijne. Wiążą się one z wodą w naskórku i zapobiegają jej odparowaniu. Szukajmy produktów, które w składzie będą zawierały:

Pielęgnacja cery naczynkowej

Obecnie coraz więcej osób ma problem z cerą naczyniową. Teleangiektazje (rozszerzone naczynka włosowate) mogą powstawać przy każdym typie skóry. Najczęściej tworzą się na podłożu cery cienkiej i delikatnej. Skóra naczyniowa bardzo często reaguje na czynniki zewnętrzne długotrwałym zaczerwienieniem. Rumień powstaje na skutek gwałtownego kurczenia się i rozszerzania naczyń. Z biegiem czasu może się utrwalić i pozostać na stałe. Dlatego skórę naczyniową podczas pielęgnacji należy traktować jako nadzwyczaj wrażliwą.

W celu oczyszczenia skóry naczynkowej powinniśmy ograniczyć się do jednego preparatu. Najlepiej wybierać płyny micelarne. Doskonale oczyszczają powierzchnię skóry, a ich zastosowanie nie wymaga późniejszego mycia twarzy wodą z żelem czy stosowania toniku. Wskazane są peelingi enzymatyczne, które powodują rozpuszczenie zrogowaciałego naskórka. Peelingów z ziarenkami się nie poleca, gdyż mechaniczne tarcie naskórka może spowodować podrażnienia. Kremy i maski powinny mieć właściwości wzmacniające i uszczelniające naczynka. Warto, aby w ich składzie znajdowały się substancje, takie jak:

Pielęgnacja cery tłustej

Jest dosyć gruba, a jej powierzchnię pokrywa duża ilość sebum. Dzięki temu bardzo dobrze znosi drażniące działanie czynników zewnętrznych i środków myjących. Zaletą skóry tłustej jest to, że stosunkowo późno rozpoczyna się proces jej starzenia. Niestety, w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych często dochodzi do powstawania niedoskonałości, takich jak zaskórniki i grudki. Niekiedy na powierzchni skóry tworzą się stany zapalne, a w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji skóra tłusta może przerodzić się w cerę trądzikową.

W pielęgnacji cery tłustej ważną rolę odgrywa zmniejszanie grubości warstwy rogowej. Regularnie powinno się stosować rozmaite peelingi. Zapobiega to blokowaniu ujść mieszków włosowych. Toniki i żele do mycia twarzy powinny mieć właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Stosowane kremy powinny zawierać substancje matujące i seboregulujące. Maski powinny wykazywać działanie oczyszczające i ściągające. Zalecane są preparaty o zawartości:

Pielęgnacja cery mieszanej

Jest najpowszechniej występującym wśród kobiet typem skóry. Charakterysyczne dla cery mieszanej jest to, że łączy ona w sobie cechy skóry suchej i tłustej. Ma skłonności do powstawania zaskórników i krostek, jak również do łuszczenia. Z tego względu jej pielęgnacja jest dość trudna.

Należałoby postępować z nią jak z dwoma rodzajami cery. Jednak ciężko stosować na raz dwa różne od siebie preparaty kosmetyczne. Jest to dość absorbujące, a poza tym kosztowne. Dlatego warto przestrzegać kilku prostych zasad. Do mycia należy stosować delikatne żele oczyszczające. W przypadku dużej skłonności do łojotoku można wybierać toniki bakteriobójcze. Gdy cera wykazuje jednak więcej cech skóry suchej, toniki powinny w składzie zawierać składniki nawilżające i łagodzące. Do nawilżania skóry dobrze jest stosować kremy o lekkiej formule. Odpowiednio nawodnią cerę, ale nie spowodują powstawania zaskórników.

Peeling stosowany raz w tygodniu odpowiednio oczyści i wygładzi skórę. Dodatkowo, w zależności od potrzeb, wskazane jest stosowanie masek o właściwościach regenerujących, odżywczych i oczyszczających.

Jeśli domowe sposoby pielęgnacji okazują się niewystarczające, warto pomyśleć o odwiedzeniu dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej, aby specjalista dobrał odpowiednie zabiegi lecznicze oraz prawidłową pielęgnację skóry.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cera trądzikowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Cera trądzikowa
Cera trądzikowa

Problemy z trądzikiem

Problemy z trądzikiem

Trądzik pospolity cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych.

Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe (WIDEO)

Blizny potrądzikowe (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik to rodzaj schorzenia skóry występujący u 80 proc. nastolatków oraz osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Dolegliwości mogą pojawić się u noworodków (trądzik zaskórnikowy) oraz u niemowląt (trądzik torbielowaty i bliznowaciejący). Trądzik wpływa...

Cera trądzikowa

Domowe sposoby na pryszcze

Domowe sposoby na pryszcze

i bakteriami, zatykając pory oraz powodując pryszcze. Może to być też wynik tłustej cery lub genetycznych uwarunkowań. Jakakolwiek jest przyczyna pryszczy

Cera trądzikowa

Problemy z wągrami

Problemy z wągrami

Wągry i zaskórniki to kompleks wielu osób, głównie tych, które posiadają tłustą i mieszaną cerę.

Cera trądzikowa

Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej

Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej

Dobór odpowiednich kosmetyków W przypadku cery trądzikowej nie należy stosować agresywnie działających preparatów odtłuszczających na bazie alkoholu (...) . Mogą one spowodować nasilenie zmian trądzikowych....

Cera trądzikowa

Domowa maseczka

Domowa maseczka

Jeśli mimo regularnego stosowania i wypróbowania różnych domowych maseczek wygląd skóry się nie poprawia, warto udać się do dermatologa i zacząć farmakologiczne leczenie trądziku.

Cera trądzikowa

Usuwanie blizn

Usuwanie blizn

W salonach kosmetycznych wykonywane są różne zabiegi, które mają za zadanie spłycenie blizn i poprawę wyglądu skóry. Są to: dermabrazja, laserowe usuwanie blizn oraz peelingi chemiczne.