Trwa ładowanie...

Zaskórniki - charakterystyka, preparaty oczyszczające, usuwanie, zabiegi kosmetyczne

Avatar placeholder
12.02.2024 12:55
Zaskórniki to charakterystyczna cecha cery mieszanej i tłustej
Zaskórniki to charakterystyczna cecha cery mieszanej i tłustej (Zdjęcie autorstwa Camera Eye Photography / CC BY 2.0)

Zaskórniki to konsekwencja nadmiernej proliferacji (namnażanie) komórek, połączonej z nieprawidłowym złuszczaniem korneocytów (martwe komórki naskórka) i nagromadzeniem dużej ilości sebum. W zaskórniku otwartym ujście mieszka włosowego się nie domyka. Niekiedy na jego powierzchni pojawia się czarny punkt. To wynik utlenienia się czopu rogowo-tłuszczowego. W zaskórniku zamkniętym widać, jak spod skóry prześwituje czop łojowo-rogowy (biaława grudka). Zawartość mieszka nie może wydostać się na zewnątrz, bo ujście jest zatkane.

spis treści

1. Co to są zaskórniki?

Obecność zaskórników jest charakterystyczną cechą cery mieszanej i tłustej. Te łagodne zmiany mogą jednak przejść w stany zapalne. Przyczynić się mogą do tego bakterie, gdyż bogate w lipidy sebum stanowi dla nich doskonałą pożywkę. Bakterie wydzielają enzymy, które rozkładają sebum i zmieniają jego strukturę.

W efekcie, na powierzchni skóry tworzą się substancje o właściwościach silnie drażniących i zapalnych. Zaskórnikom można zapobiec, stosując rozmaite środki kosmetyczne. Przy cerze z problemami wskazana jest również konsultacja z dermatologiem lub kosmetologiem. Po obejrzeniu zmian, jakimi są zaskórniki, lekarz oceni stan naszej skóry i pomoże dobrać odpowiednią metodę leczenia. Produkty pielęgnacyjne polecane dla tego typu cery powinny wykazywać następujący zakres działania:

Zobacz film: "Jak właściwie dobierać kremy?"
  • działanie keratolityczne;
  • działanie bakteriostatyczne;
  • działanie sebostatyczne;
  • działanie łagodzące podrażnienia.
Problemy z wągrami
Problemy z wągrami

Wągry i zaskórniki to kompleks wielu osób, głównie tych, które posiadają tłustą i mieszaną cerę.

zobacz galerię

2. Preparaty oczyszczające zaskórników

Odpowiednio dobrane preparaty do mycia i peeligowania twarzy mają kluczowe znaczenie dla utrzymania równowagi skóry i leczenia zaskórników. Usuwają z powierzchni skóry nadmiar sebum i wydzielinę gruczłów potowych. Dodatkowo peelingi usuwają obumarły naskórek, a to udrażnia ujścia mieszków włosowych. Często popełnianym błędem jest zbyt częste mycie i oczyszczanie skóry. Powoduje to powstawanie zaskórników.

Wystarczy robić to dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Mycie powoduje wymywanie naturalnej flory bakteryjnej skóry. Dochodzi do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej i nieodpowiednio pielęgnowana skóra może nadmiernie się odtłuścić i mogą tworzyć sięzaskórniki. Kosmetyki przeznaczone do mycia powinny zawierać łagodne składniki myjące. Ważne, aby pH preparatu było zbliżone do naturalnego pH skóry.

Stosowane toniki nie powinny zawierać wysokiego stężenia alkoholu. Warto nawet sięgać po te, które w swoim składzie w ogóle go nie mają. Preparaty z zawartością kwasu mlekowego, salicylowego i ekstraktu z drożdży korzystnie wpływają na cerę, nie powodując nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia skóry. Skóra będzie dobrze oczyszczona i nawilżona. Zaskórniki będą się tworzyć rzadziej.

3. Usuwanie zaskórników

Często stosowana metoda usuwania zaskórników to oczyszczanie ręczne. Zabieg trzeba robić umiejętnie, aby nie spowodować uszkodzenia skóry. Wcześniej koniecznie trzeba rozpulchnić skórę. Efekt ten można uzyskać poprzez zastosowanie specjalnej maski rozgrzewającej.

Ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Niezbędne są jednorazowe gumowe rękawiczki i gaza jałowa. Po oczyszczaniu wskazane jest przetarcie skóry wodą utlenioną.

Zaskórniki zamknięte nie powinny być usuwane, gdyż może to spowodować pęknięcie znajdującej się tam torebki. W efekcie może dojść do powstania stanów zapalnych w obrębie dermy (skóry właściwej). Pamiętajmy jednak, że takie drażnienie skóry będzie dodatkowo stymulować aktywność gruczołów łojowych. Starajmy się wykonywać oczyszczanie manualne skóry z zaskórników jak najrzadziej.

Do pielęgnacji cery z zaskórnikami powinno się stosować kremy o lekkiej konsystencji. Nie powinny w składzie zawierać składników komedogennych. Sprzyjają one blokowaniu ujść mieszków włosowych, wskutek czego tworzą się grudki i wągry. Na noc dobrze jest stosować kremy seboregulujące. Zmniejszy to aktywność gruczołów łojowych. Skóra będzie produkowała mniejszą ilość sebum i zmniejszy się nasilenie zaskórników.

Kremy o zawartości składników, takich jak kwas salicylowy lub kwasy owocowe działają złuszczająco. Stosowanie takich kosmetyków to również doskonały sposób na udrożnienie ujść mieszków włosowych i zlikwidowanie zaskórników. W domu można także stosować rozmaite maseczki oczyszczające. Te na bazie glinek doskonale oczyszczą cerę. Mają właściwości ściągające, dodatkowo rozjaśniają i wygładzają skórę.

4. Zabiegi kosmetyczne na zaskórniki

Każda kobieta marzy o gładkiej cerze. Godnym polecenia sposobem walki z zaskórnikami jest kawitacja. Jest to zabieg, który wykorzystuje fale ultradźwiękowe do oczyszczania i złuszczania skóry. W połączeniu z roztworem wodnym lub roztworem soli fizjologicznej fale ultradźwiękowe powodują mikroimplozje w naskórku.

Dochodzi do oderwania zrogowaciałych komórek i cząsteczek brudu z powierzchni skóry. Dzięki temu cera zostaje oczyszczona, a zaskórniki zostają usunięte. Taki zabieg usuwania zaskórników przeprowadza odpowiednio przeszkolona kosmetyczka lub kosmetolog.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Następny artykuł: Zaskórniki zamknięte
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze