Przebarwienia po trądziku - charakterystyka, leczenie

Osoby, które w młodzieńczych latach dotknęła przykra choroba jaką jest trądzik, po wyleczeniu skóry niestety nie zawsze skaczą z radości. Na powierzchni cery widoczne są bowiem nieestetyczne przebarwienia po trądziku. Można stwierdzić, że jest to przykra pamiątka po tej ciężkiej chorobie skóry. Jednak istnieją sposoby, które umożliwiają redukcję tych zmian. Jakie metody są najlepsze na usunięcie przebarwień po trądziku?

Przebarwienia po trądziku - charakterystyka

Termin przebarwienie pozapalne dotyczy zmiany skórnej odróżniającej się barwą od innych partii skóry. Zmiana ta powstaje wskutek przebytego stanu zapalnego skóry. W efekcie dochodzi do zaburzeń w obrębie procesu melanogenezy (produkcji barwnika skóry). Nadmiar melaniny widoczny jest na skórze jako nieestetyczne przebarwienie.

Zobacz film: "Trądzik jako przyczyna depresji"

Przebarwienia pozapalne dotyczą między innymi choroby skóry jaką jest trądzik. Stąd też często przebarwienia pozapalne nazywamy przebarwieniami potrądzikowymi.

W przypadku przebarwień po trądziku charakterystyczna jest różowa bądź lekko brązowa barwa. Zmiany te wyróżniają się na powierzchni całej skóry i mogą one stanowić przyczynę obniżenia poczucia własnej wartości.

Przebarwienia po trądziku - leczenie

Większość osób wyleczonych z trądziku ma problem z bliznami bądź przebarwieniami potrądzikowymi. Jeżeli danej osoby dotyczą właśnie przebarwienia – może ona odetchnąć z ulgą, gdyż na całe szczęście są to zmiany, które można w dosyć łatwy sposób zlikwidować. Bardzo często przebarwienia pozapalne znikają z powierzchni skóry samoistnie. Niestety może to trwać od 3 do 24 miesięcy.

Istnieją zabiegi, które mogą znacząco przyśpieszyć proces redukcji przebarwienia. Na początek należy się skonsultować z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednią dla nas metodę. Jedną z nich jest zabieg zwany mikrodermabrazją. Polega on na kontrolowanym, głębokim złuszczaniu warstw skóry. W czasie zabiegu usuwane są wierzchnie warstwy skóry, w efekcie czego przebarwienie ulega znaczącemu spłyceniu. Co więcej, zabieg ten stymuluje odnowę skóry. Dzięki temu działamy nie tylko na przebarwienia, ale jednocześnie na zmarszczki i ewentualne blizny potrądzikowe.

Inną metodą redukcji przebarwień potrądzikowych jest zastosowanie zabiegu wykorzystującego wysokie stężenia kwasów. Kwasy mają silne właściwości keratolityczne i w trakcie zabiegu powodują powstanie stanu zapalnego. Kilka dni po zabiegu dochodzi do intensywnego złuszczania wierzchnich warstw skóry. W efekcie przebarwienia ulegają rozjaśnieniu.

Niezależnie od wybranej metody leczenia należy pamiętać, że redukcja przebarwień po trądziku wymaga czasu i cierpliwości. Motywujący do zabiegów jest fakt, że po wykonaniu każdego z nich będziemy widzieć coraz lepsze rezultaty końcowe.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cera trądzikowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 4 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Cera trądzikowa
Cera trądzikowa

Maseczka na twarz

Maseczka na twarz

Kosmetyki na rozszerzone pory powinny zawierać kwasy AHA, które zmniejszają widoczność porów.

Cera trądzikowa

Problemy z cerą trądzikową

Problemy z cerą trądzikową

Istnieje wiele różnych sposobów na pryszcze, dzięki którym możliwe jest wyeliminowanie tego problemu skórnego. Warto poszukać przyczyny pryszczy, a wtedy ich leczenie jest o wiele łatwiejsze.

Cera trądzikowa

Trądzik - oczyszczanie cery

Trądzik - oczyszczanie cery

Miejscowe kremy, żele, płyny i leki stosuje się bezpośrednio na skórę. Mogą one zawierać nadtlenek benzoilu, antybiotyki i retinoidy (retin-A, witaminę A, kwas witaminy A).

Cera trądzikowa

Usuwanie blizn

Usuwanie blizn

W salonach kosmetycznych wykonywane są różne zabiegi, które mają za zadanie spłycenie blizn i poprawę wyglądu skóry. Są to: dermabrazja, laserowe usuwanie blizn oraz peelingi chemiczne.

Cera trądzikowa

Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej

Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej

Dobór odpowiednich kosmetyków W przypadku cery trądzikowej nie należy stosować agresywnie działających preparatów odtłuszczających na bazie alkoholu (...) . Mogą one spowodować nasilenie zmian trądzikowych....

Cera trądzikowa

Problemy z trądzikiem

Problemy z trądzikiem

Trądzik pospolity cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych.

Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe (WIDEO)

Blizny potrądzikowe (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik to rodzaj schorzenia skóry występujący u 80 proc. nastolatków oraz osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Dolegliwości mogą pojawić się u noworodków (trądzik zaskórnikowy) oraz u niemowląt (trądzik torbielowaty i bliznowaciejący). Trądzik wpływa...