Przejdź na WP

Maseczka na wągry

Zaskórniki, zwane inaczej wągrami, są częstym problemem skóry mieszanej i tłustej. Szczególne nasilenie tych zmian widoczne jest w przypadku osób w nastoletnim wieku. Skutecznym sposobem zwalczającym te nieestetyczne zmiany skórne jest odpowiednia pielęgnacja. Kluczową rolę odgrywa tu stosowanie odpowiednich maseczek. Czym musi cechować się maska, która umożliwi nam pozbycie się problemu, jakim są wągry?

Zobacz film: "Domowe metody na piękną skórę. Lepsze niż drogie kosmetyki"

1. Zaskórniki – dlaczego powstają na skórze?

Zaskórnikami nazywamy drobne, białe bądź czarne krostki zlokalizowane tuż przy ujściu mieszków włosowych. Charakterystyczny w tym przypadku jest brak występowania stanu zapalnego. Mogą one być perłowo-białe bądź czarne. Najczęściej występują w okolicy tzw. strefy T skóry, do której zaliczamy czoło, skrzydełka nosa oraz brodę. Jednak w przypadku cery tłustej mogą one być zlokalizowane również w obrębie policzków.

Zaskórnik tworzy się wówczas, gdy mamy do czynienia z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Wydzielane przez skórę sebum w połączeniu z zanieczyszczeniami oraz stosowanymi przez nas kosmetykami do makijażu – jest idealną „zatyczką” dla ujścia mieszka włosowego. W efekcie w pewnym momencie sebum nie może wydostać się na zewnątrz i gromadzi się w obrębie ujścia mieszaka. W ten sposób tworzą się nieestetyczne zaskórniki.

Warto wiedzieć, że w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji zaskórniki mogą przekształcić się w stany zapalne, które predysponują do wystąpienia trądziku pospolitego. W związku z tym w przypadku tych zmian nie należy stosować mechanicznego oczyszczania, a także środków pielęgnacyjnych o dużej zawartości alkoholu.

2. Naturalne sposoby na zaskórniki

Istnieje wiele naturalnych sposobów umożliwiających usunięcie zaskórników. Najskuteczniej działają rozmaite maski kosmetyczne. Możesz je wykonać sama w domu.

Jedną ze skutecznie działających masek jest maska z białka jaja kurzego. Wystarczy oddzielić żółtko od białka. Przez kilka sekund delikatnie ubijaj białko. Następnie nałóż je na całą powierzchnię skóry i pozostaw na około 15 minut. Pewnie szybko odczujesz, że maska ta ściąga cerę. W momencie gdy białko zastyga, ujścia mieszków włosowych zostają dokładnie odblokowane. Po upływie wyżej wskazanego czasu – dokładnie zmyj maskę za pomocą wody. Do maski tej możesz dodać sok z cytryny, który zawiera alfa-hydroksykwasy. Kwasy te penetrują skórę i usprawniają proces usuwania obumarłych komórek skóry, które również są częstą przyczyną powstawania zaskórników. Regularnie stosując maskę z białka, szybko zauważysz rezultaty jej działania. Cera będzie gładsza, a zaskórniki będą się rzadziej tworzyć.

Innym skutecznym sposobem na usunięcie zaskórników jest zastosowanie maski z zielonej glinki. Zielona glinka skutecznie oczyszcza skórę i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Maskę taką można znaleźć w wielu aptekach w formie proszku bądź w postaci gotowej. Sproszkowaną maskę przed użyciem należy rozmieszać z wodą. Glinkę pozostawiamy na skórze na około 15 minut. Następnie zmywamy za pomocą wody. Skóra staje się gładsza i jaśniejsza.

Zaskórniki nie muszą być uciążliwym problemem. Stosując odpowiednią pielęgnację, możesz w szybki sposób je zlikwidować.

Następny artykuł: Maseczki oczyszczające

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy