Najlepszy makijaż dla cery trądzikowej

Kosmetyki do makijażu są idealną metodą umożliwiającą tuszowanie niedoskonałości cery trądzikowej, takich jak grudki i krostki. Istotne jest to, aby dobierać odpowiednie dla tego rodzaju cery kosmetyki kolorowe. Czy wiesz, na co zwracać uwagę przy wyborze podkładu bądź pudru?

Jak dobrać odpowiedni podkład i puder do cery trądzikowej?

Jeszcze kilka lat temu dermatolodzy odradzali wykonywanie makijażu osobom dotkniętym trądzikiem. W chwili obecnej nie ma już takiej reguły, gdyż istnieją produkty kamuflujące przeznaczone do stosowania przy cerze przetłuszczającej się.

Zobacz film: "Jak przedłużyć trwałość makijażu?"

W przypadku wyboru kosmetyków do makijażu, takich jak podkład oraz puder, istotne jest to, aby wybierać kolorystycznie dobrane do skóry produkty. Typowym błędem wielu kobiet jest stosowanie podkładów i pudrów o ciemniejszym kolorycie niż naturalna barwa skóry.

W przypadku cery trądzikowej ważne jest to, aby sięgać po kosmetyki beztłuszczowe, tzw. „oil-free”. Nie zawierają one w składzie substancji lipidowych, które mogą sprzyjać czopowaniu ujść mieszków włosowych (zwanych porami) ‒ ma to niekorzystny wpływ na cerę trądzikową i może doprowadzić do nasilenia stanów zapalnych. Ponadto, rozmaite pudry i podkłady do cery przetłuszczającej się powinny być długotrwałe – czyli odporne na ścieranie. Charakterystyczną cechą cery trądzikowej jest nie tylko obecność zaskórników i krostek, ale również nadmierne błyszczenie skóry wynikające ze wzmożonej produkcji sebum. Podkład długotrwały nie będzie „spływać” z cery i zapewni jej ładny i świeży wygląd przez wiele godzin. Istotne jest również to, aby kosmetyki kolorowe posiadały własności matujące. Substancje o takim działaniu powodują optyczne rozproszenie światła – dzięki temu cera się nie błyszczy, a wszelkiego rodzaju nierówności są mniej widoczne. Należy unikać produktów rozświetlających, gdyż one w tym przypadku jedynie podkreślą obecność niedoskonałości skóry.

Poza doborem odpowiedniego podkładu i pudru, warto również pomyśleć o korektorze. Na rynku kosmetycznym istnieje wiele produktów korygujących o właściwościach antybakteryjnych (np. z kwasem salicylowym). Za pomocą takiego korektora można zatuszować krostkę i jednocześnie przyśpieszyć jej redukcję.

Sposoby na dobry makijaż - galeria

Dla wielu kobiet makijaż oczu jest ważniejszy od innych porannych czynności, dlatego zawsze znajdują na niego czas. Prawidłowo i starannie wykonany sprawi,...

Jak przygotować cerę trądzikową na aplikację makijażu?

Skórę twarzy należy dokładnie umyć za pomocą wody i żelu przeznaczonego do cery trądzikowej (opcjonalnie może to być produkt do cery tłustej). Kosmetyk warto spłukać letnią wodą. Zbyt gorąca bądź zimna woda może pobudzić gruczoły łojowe do aktywności, a konsekwencją tego będzie stosunkowo szybkie powstanie błyszczącej, nieestetycznej pokrywy na powierzchni skóry (sebum). Po osuszeniu cery za pomocą chusteczki lub ręcznika należy wklepać w nią odrobinę toniku zwężającego pory. Po wykonaniu tej czynności ponownie trzeba osuszyć skórę. Następnie nakładamy na twarz kosmetyk nawilżający o lekkiej konsystencji bądź zwyczajny krem matujący i czekamy 15-20 minut, aż substancje lotne zawarte w kosmetyku całkowicie odparują. Dopiero na tak przygotowaną skórę można nałożyć podkład, następnie korektor, a na koniec puder. Puder jest niezbędny, gdyż stanowi wykończenie makijażu, a także dodatkowo przedłuża jego trwałość.

W przypadku cery trądzikowej warto pamiętać o tym, aby kosmetyki nakładać za pomocą opuszków palców. Lepiej zrezygnować z pędzla do podkładu oraz pędzla do korektora, gdyż w krótkim czasie mogą się na nich rozwijać bakterie. Stosowanie takiego pędzla może z czasem doprowadzić do zainfekowania zdrowych partii skóry. Pędzel można jedynie wykorzystać do aplikacji pudru. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby każdego dnia oczyścić go przy użyciu wody oraz odpowiedniego środka. Opcjonalnie można w tym celu wykorzystać szampon.

Za pomocą kosmetyków do makijażu można skutecznie ukryć mankamenty cery trądzikowej. Istotne jest jedynie to, aby dobrać je odpowiednio do typu skóry i nakładać zgodnie z wyżej wymienionymi zaleceniami.

Komentarze (2)
~Milena
~Milena ponad rok temu

Ojj skąd ja znam ten problem... moja cera od zawsze była problematyczna i trądzikowa, dlatego odkąd zaczęłam używać podkładu Earthnicity tak stosuję go nadal i nie zamierzam przestać. Jest świetny:)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cera trądzikowa
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Cera trądzikowa
Cera trądzikowa

Problemy z trądzikiem

Problemy z trądzikiem

Trądzik pospolity cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych.

Cera trądzikowa

Blizny potrądzikowe (WIDEO)

Blizny potrądzikowe (WIDEO) Odtwórz wideo

Trądzik to rodzaj schorzenia skóry występujący u 80 proc. nastolatków oraz osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Dolegliwości mogą pojawić się u noworodków (trądzik zaskórnikowy) oraz u niemowląt (trądzik torbielowaty i bliznowaciejący). Trądzik wpływa...

Cera trądzikowa

Domowe sposoby na pryszcze

Domowe sposoby na pryszcze

i bakteriami, zatykając pory oraz powodując pryszcze. Może to być też wynik tłustej cery lub genetycznych uwarunkowań. Jakakolwiek jest przyczyna pryszczy

Cera trądzikowa

Domowa maseczka

Domowa maseczka

Jeśli mimo regularnego stosowania i wypróbowania różnych domowych maseczek wygląd skóry się nie poprawia, warto udać się do dermatologa i zacząć farmakologiczne leczenie trądziku.

Cera trądzikowa

Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej

Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej

Dobór odpowiednich kosmetyków W przypadku cery trądzikowej nie należy stosować agresywnie działających preparatów odtłuszczających na bazie alkoholu (...) . Mogą one spowodować nasilenie zmian trądzikowych....

Cera trądzikowa

Problemy z wągrami

Problemy z wągrami

Wągry i zaskórniki to kompleks wielu osób, głównie tych, które posiadają tłustą i mieszaną cerę.

Cera trądzikowa

Usuwanie blizn

Usuwanie blizn

W salonach kosmetycznych wykonywane są różne zabiegi, które mają za zadanie spłycenie blizn i poprawę wyglądu skóry. Są to: dermabrazja, laserowe usuwanie blizn oraz peelingi chemiczne.

Cera trądzikowa

Maseczka na twarz

Maseczka na twarz

Kosmetyki na rozszerzone pory powinny zawierać kwasy AHA, które zmniejszają widoczność porów.

Cera trądzikowa

Problemy z cerą trądzikową

Problemy z cerą trądzikową

Istnieje wiele różnych sposobów na pryszcze, dzięki którym możliwe jest wyeliminowanie tego problemu skórnego. Warto poszukać przyczyny pryszczy, a wtedy ich leczenie jest o wiele łatwiejsze.