Plamy na twarzy - przyczyny, diagnostyka, leczenie

Plamy na skórze twarzy często pojawiają się po zakończeniu lata jako wynik opalania. Niejednokrotnie jednak mogą one towarzyszyć różnym chorobom skóry lub być efektem schorzeń innych narządów.

1. Plamy na twarzy – przyczyny

Plamy na twarzy pojawiają się przede wszystkim u kobiet i stanowią dosyć spory problem estetyczny. Mogą to być przebarwienia lub ostuda. 

Plamy na twarzy powstają najczęściej z powodu zaburzeń czynnościowych komórek, które odpowiedzialne są za wytwarzanie melaniny (melanocytów).  Zdarza się, że te komórki są zbyt reaktywne lub w niektórych partiach ciała jest ich zbyt wiele. Ponadto czynnikiem uaktywniającym powstawanie plam na twarzy jest ekspozycja na słońce (promieniowanie UV).  Ich obecność obserwuje się nie tylko na skórze twarzy ale też dekoltu, piersi czy ramion. Przebarwienia są szeroko obserwowane w szczególności u kobiet (statystycznie co 3 kobieta ma przebarwienia skórne). Częstość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem. Ponadto czynnikami predysponującymi do tworzenia się przebarwień są także : zaburzenia hormonalne (związane zarówno z ciążą jak i okresem przekwitania), antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza, choroby tarczycy, nadnerczy czy jajników.

Zobacz film: "Domowe metody na piękną skórę. Lepsze niż drogie kosmetyki"

Przebarwienia skórne mogą pojawiać się po lecie
Przebarwienia skórne mogą pojawiać się po lecie

Plamy na twarzy związane z ostudą  (melanodermią) na skórze pojawiają się jako następstwo opalania, wahań hormonalnych związanych z ciążą, menopauzą, zapaleniami przydatków  czy zaburzeniami miesiączkowania. Ponadto mogą występować po zakończeniu menopauzy jako efekt zakończenia produkcji hormonów żeńskich progesteronu i estrogenów.  Ponadto mogą być oznaką zaburzonej pracy nadnerczy, wątroby czy tarczycy. Plamy na twarzy spowodowane ostudą mają głównie kolor brązowawy, są symetryczne i nie mają wyraźnej granicy.  Dotyczą przede wszystkim skóry czoła, policzków, warg, nosa czy brody. Powstają szczególne latem, w czasie ciąży oraz podczas stosowania hormonalnej antykoncepcji.

Piękna skóra
Piękna skóra

Dermatolodzy przekonują, że wprowadzenie kilku zmian w trybie życia i pielęgnacji cery może znacznie...

zobacz galerię

2. Plamy na twarzy – diagnostyka

Jeżeli na skórze twarzy pojawiają się plamy, które są niepokojące to z pewnością warto udać się do lekarza dermatologa, który je oceni pod względem wielkości, intensywności koloru. Jeżeli budzą natomiast podejrzenia to konieczne jest przeprowadzenie badań dermatologicznych lub czasem pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

Ostuda jest diagnozowana przede wszystkim na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania dermatologicznego. Ponadto często wykorzystuje się do  tego celu lampę Wooda (emitującą promieniowanie UV), która daje możliwość określenia głębokości położenia barwnika. Czasami w przypadku podejrzanych zmian konieczne jest pobranie wycinka skóry i przekazanie go do badania histopatologicznego.

3. Plamy na twarzy – leczenie

Leczenie zmian skórnych twarzy odbywa się w oparciu o przeprowadzone wcześniej badanie dermatologiczne. W wielu przypadkach wystarczające jest stosowanie kremów czy maści na skórę, które będą ją rozjaśniały. Czasami jednak jeśli plamy na skórze są powodowane problemami z innymi narządami to konieczne jest podjęcie przede wszystkim leczenia choroby podstawowej a dopiero potem plam na twarzy.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.