Jak dbać o wątrobę na co dzień i od święta?
Rygorystyczna dieta, sport, organiczne warzywa i owoce, do tego odpoczynek, brak stresu, abstynencja od alkoholu i używek to czynniki sprzyjające prawidłowemu funkcjonowaniu wątroby.
W idealnym świecie zapewniłyby nam zdrowie i dobrą formę, tymczasem na co dzień nie jest to łatwe. Dlatego przygotowaliśmy kilka porad, jak dbać o wątrobę w naszym zabieganym życiu, pełnym obowiązków, szybkich posiłków, świątecznych potraw i spotkań przy suto zastawionym stole.
1. Drobne zmiany, wielkie efekty!
Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej diecie i wykluczyć z niej wszystkie tłuste i wysoko przetworzone produkty, takie jak: fast foody, dania gotowe, dania smażone, posiłki o wysokiej zawartości tłuszczu zwierzęcego. Przetworzone jedzenie ma znikomą ilość składników odżywczych, jest źródłem pustych kalorii. Jedz świadomie – to nie jest tylko wskazówka dietetyczna, to warunek zachowania zdrowej wątroby.
Aby proces regeneracji wątroby przebiegał prawidłowo, musisz dostarczyć jej różnych substancji odżywczych, takich jak: witamina B2, PP, magnez, żelazo, molibden oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, cynk, miedź, tiamina (witamina B1), kwas pantotenowy (witamina B5), kwas foliowy, pirydoksamina (witamina B6). Monotonna dieta oparta na mięsie i tłuszczu czy przetworzonych produktach nie jest w stanie zaspokoić potrzeb organizmu tak jak świeże, różnorodne i własnoręcznie przygotowane posiłki.
Ponadto zbyt duża ilość tłuszczów w diecie powoduje, że nadmiar lipidów i cholesterolu odkłada się w komórkach wątroby, co grozi jej stłuszczeniowym zapaleniem. Wątroba odpowiada także za produkcję żółci, która jest niezbędna do prawidłowego trawienia tłuszczów. Jeżeli po tłustym posiłku czujesz się ciężko, masz wzdęcia i boli Cię brzuch, to może być znak, że wątroba nie nadąża z produkcją żółci.
Zacznij wprowadzać zmiany małymi krokami: smażenie zastąp pieczeniem, gotowe sosy zimną oliwą, a jeśli złapie Cię nagły głód, sięgnij po owoc zamiast po gotową kanapkę. Zwiększ porcję warzyw i unikaj przejadania się.
2. Produkty wspomagające pracę wątroby
Jeśli dokonałeś już pierwszych zmian w swojej diecie, czas na kolejny krok: warzywno-owocowe koktajle! Są pyszne, sycące, pełne witamin i minerałów, a odpowiednio skomponowane wspomagają proces detoksykacji.
W przepisach uwzględnij przede wszystkim buraka i grejpfruta, które mają silne właściwości oczyszczające, a także cytrynę, jabłko, jarmuż czy awokado. Jeśli nie lubisz koktajli, spróbuj wprowadzić zwyczaj picia szklanki soku z grejpfruta z łyżeczką oliwy codziennie przed snem. Wątroba najlepiej regeneruje się w nocy, a taka mieszanka świetnie temu sprzyja.
3. Organizm kontra zanieczyszczenia
Wątroba jest odpowiedzialna za usuwanie toksyn z organizmu. Toksyny docierają do nas dosłownie zewsząd: z jedzenia, powietrza, środków czyszczących, dymu papierosowego, alkoholu. Enzymy wątrobowe przekształcają je w związki nieszkodliwe i łatwiejsze do wydalania, które zostają usunięte z organizmu z kałem, moczem, potem, a nawet przez skórę czy we wydychanym powietrzu. Ponieważ nie mamy wpływu na to, ile toksyn dostaje się do naszego organizmu, warto sięgnąć po naturalne środki, które pomagają go oczyścić.
Skutecznym i potwierdzonym w badaniach działaniem charakteryzuje się ostropest plamisty. Ostropest działa silnie przeciwutleniająco, neutralizując wolne rodniki powstające w procesach detoksykacji. Ponadto wspomaga produkcję żółci, reguluje przemianę tłuszczów i hamuje dalszą degradację komórek tłuszczowych. Warto do codziennej diety wprowadzić preparat zawierający ostropest plamisty. Należy wybrać taki, który jest lekiem, wtedy mamy gwarancję, że preparat jest dokładnie przebadany i zawiera odpowiednie ilości substancji czynnych.
Regularnie na pierwsze strony gazet wraca temat detoksu w formie głodówek lub bardzo restrykcyjnych diet. Należy pamiętać, że każde takie działanie trzeba skonsultować z lekarzem, ponieważ nie każdy organizm jest sobie w stanie poradzić z tego typu wysiłkiem.
4. Od święta – skuteczne wsparcie
Zmiana nawyków żywieniowych jest bardzo trudna i nie zawsze się udaje. To normalne, że ulegamy kulinarnym pokusom. Nie jest też łatwo odmówić sobie drinka. Jeśli zdarzy nam się przesadzić, możemy sięgnąć po lek, który wspomoże pracę wątroby.
Sprawdzonym rozwiązaniem będzie lek zawierający ostropest plamisty, na przykład Sylimarol. Lek ten stosowany jest przy niestrawności, chorobach wątroby i po zatruciach toksyczno-metabolicznych. Zawiera naturalne składniki i możemy go stosować za każdym razem, kiedy pojawiają się dolegliwości trawienne, np. podczas świąt czy okresów, gdy jemy więcej. Kilkudniowa kuracja wspomoże trawienie i przywróci uczucie lekkości.
5. Kiedy zacząć dbać o wątrobę?
Najlepiej teraz! Po trzydziestym roku życia powinniśmy być świadomi zagrożeń i tego, jak istotną rolę w naszym organizmie odgrywa wątroba. Pamiętaj, by co najmniej raz w roku wykonać próby wątrobowe, które pozwalają wykryć stany zapalne wywołane wirusami, a także uszkodzenia spowodowane substancjami toksycznymi i lekami – to szczególnie istotne, jeśli przyjmujesz leki hormonalne[1].
Funkcjonowanie wątroby ma wpływ na cały organizm. Im sprawniej działa, tym lepiej się czujesz, dlatego zaplanuj, jak lepiej o nią dbać już dziś!
Artykuł sponsorowany
[1] A. Bochenek, M. Reicher, Układ trawienny [w:] Anatomia człowieka, wyd. IV, Warszawa 1995.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.