Jak dobrze opiekować się seniorem?

Obecnie tysiące Polaków sprawuje opiekę nad starszymi, bliskimi im osobami. Dbanie o seniora wymaga poświęcenia, empatii oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem, odpowiedzialność za stan zdrowia starszej osoby jest bowiem niemałym obciążeniem dla opiekuna. Aby w optymalny sposób wspierać osobę starszą i poprawiać jakość jej życia każdego dnia, pomagając w codziennych czynnościach i zachęcając ją do aktywności ruchowej, należy zachować równowagę między czynnościami pielęgnacyjnymi a swoim życiem. Pomocne jest również zapoznanie się z wytycznymi dotyczącymi opieki nad seniorami.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jak opiekować się osobą w starszym wieku?

Poczucie odpowiedzialności za stan bliskiej nam osoby, która w związku z wiekiem potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach, może być przytłaczające. Jeśli sprawujesz opiekę nad seniorem, pamiętaj o następujących wskazówkach, które pomogą ci podołać licznym obowiązkom:

  • Planuj każdy dzień – ustalony harmonogram czynności sprawi, że poczujesz kontrolę nad swoimi działaniami. Zapisz, które czynności wykonujesz sama, a które z pomocą swojego podopiecznego. Precyzyjny plan dnia jest nieoceniony, gdy pod twoją nieobecność seniorem zajmuje się ktoś inny.
  • Staraj się wspierać starszą osobę, nie wyręczając jej. Jeśli stan zdrowia seniora pozwala na wykonywanie drobnych prac domowych, nie zniechęcaj go do tego. Zachowanie sprawności fizycznej jest bardzo ważne dla samopoczucia osób w starszym wieku.
  • Zachęcaj seniora do ruchu – w podeszłym wieku intensywny trening jest niewskazany, ale spacery oraz marsz z kijkami – jak najbardziej. Jeśli twój podopieczny unika aktywności ruchowej z powodu nietrzymania moczu (NTM), w dyskretny sposób zasugeruj korzystanie z produktów pochłaniających wilgoć. Obecnie dostępne są wkładki urologiczne oraz majtki chłonne, które wchłaniają mocz tak efektywnie, że nawet przy średnim lub ciężkim nietrzymaniu moczu pozwalają na prowadzenie aktywnego trybu życia.
  • Pomóż swojemu podopiecznemu zachować sprawność intelektualną – wzmacniaj jego umysł rozmową, grą w szachy lub inne gry planszowe, krzyżówkami oraz udziałem w wykładach na uniwersytecie trzeciego wieku.
  • Wspieraj seniora w kontroli wydatków. Jeśli widzisz, że budżet twojego podopiecznego nie podoła zakupowi kolejnych środków higienicznych i leków, dowiedz się, z jakich form wsparcia finansowego może on skorzystać. O możliwości refundacji możesz porozmawiać z pielęgniarką, lekarzem lub pielęgniarką środowiskową.
  • Nie lekceważ u siebie oznak przemęczenia. Jeżeli obowiązki opiekuńcze spoczywają przede wszystkim na tobie, w pewnym momencie będziesz potrzebowała odpoczynku. Niedyspozycja może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, dlatego zawczasu przygotuj się na nią i ustal z innymi członkami rodziny lub przyjaciółmi, kto może cię zastąpić.

Opieka nad bliską nam osobą w starszym wieku wiąże się z szeregiem obowiązków, którym trzeba podołać. Świadomość bycia potrzebnym jest wspaniałą nagrodą za trud włożony w codzienną troskę o seniora, ale opiekun powinien dbać również o siebie i swoje zdrowie.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Choroby wieku podeszłego

Komentarze (3)
~Olga
~Olga ponad rok temu

@~Tama79: ja kupowałam też w tym sklepie co Urszula. Chyba mieli wtedy jakąś promocje wyszło tanio (nie płaciłam za pzesyłke, bo kupiłam jeszcze krem dla babci specjalny dla seniorów i coś tam jeszcze). Lupa jest święta - trochę ją już mamy i nie widzę, żeby sie psuła czy coś nie działało.

Odpowiedz
~Tama79
~Tama79 ponad rok temu

@~Urszula: Zastanawiam się nad lupami do czytania z tej strony. A właściwie to którą wybrać, chciałabym jak najtaniej, ale boję się, ze jak kupię tą do trzymania za 12 zł, to dziadek i tak nie będzie z niej korzystał, bo będzie go boleć ręka. A znów ta ze stojakiem kosztuje prawie stówę. Czy ktoś może kupował lupy i może je porównać?

Odpowiedz
~Urszula
~Urszula ponad rok temu

Osobą zainteresowanym tym jak opiekować się seniorem i jak przystosować dom do potrzeb osób starszych polecam artykuł na http://sklep.centrumopiekiseniora.pl/pl/i/Centrum-Wiedzy/23. Bardzo cenne porady, a także możliwość zakupienia produktów w sklepie internetowym, również tych, o których wspomina autor powyższego tekstu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby wieku podeszłego
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby wieku podeszłego
Choroby wieku podeszłego

Rola opiekuna w codziennym życiu chorego

podopiecznego w chorobie Kwestia odżywiania chorego jest sprawą bardzo istotną. Dieta powinna być ściśle dostosowana do jednostki chorobowej pacjenta. Menu

Choroby wieku podeszłego

Otępienie starcze - choroba Alzheimera
, leczenie

, które można i trzeba hamować. Może być wywołane przez chorobę Alzheimera, ale także inne choroby neurodegeneracyjne. Najczęściej dotyka osób po 65. roku życia. Choroba (...) bywa trudna w diagnozie, ponieważ jest albo...

Choroby wieku podeszłego

Jak odmłodzić mózg?

Ludzie starzeją się, a liczba osób cierpiących z powodu demencji starczej wzrasta. Czynniki związane z uszkodzeniem mózgu wraz z postępującym wiekiem (...) proces niszczenia komórek mózgowych związany z wiekiem. Receptor...

Choroby wieku podeszłego

Depresja u osób starszych

z wiekiem. Do głównych czynników stresowych w podeszłym wieku należą choroby somatyczne, zmniejszenie sprawności psychoruchowej oraz poczucie (...) ze szpitala po przebytej chorobie,...