Jak dobrze opiekować się seniorem?
Obecnie tysiące Polaków sprawuje opiekę nad starszymi, bliskimi im osobami. Dbanie o seniora wymaga poświęcenia, empatii oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem, odpowiedzialność za stan zdrowia starszej osoby jest bowiem niemałym obciążeniem dla opiekuna. Aby w optymalny sposób wspierać osobę starszą i poprawiać jakość jej życia każdego dnia, pomagając w codziennych czynnościach i zachęcając ją do aktywności ruchowej, należy zachować równowagę między czynnościami pielęgnacyjnymi a swoim życiem. Pomocne jest również zapoznanie się z wytycznymi dotyczącymi opieki nad seniorami.
1. Jak opiekować się osobą w starszym wieku?
Poczucie odpowiedzialności za stan bliskiej nam osoby, która w związku z wiekiem potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach, może być przytłaczające. Jeśli sprawujesz opiekę nad seniorem, pamiętaj o następujących wskazówkach, które pomogą ci podołać licznym obowiązkom:
- Planuj każdy dzień – ustalony harmonogram czynności sprawi, że poczujesz kontrolę nad swoimi działaniami. Zapisz, które czynności wykonujesz sama, a które z pomocą swojego podopiecznego. Precyzyjny plan dnia jest nieoceniony, gdy pod twoją nieobecność seniorem zajmuje się ktoś inny.
- Staraj się wspierać starszą osobę, nie wyręczając jej. Jeśli stan zdrowia seniora pozwala na wykonywanie drobnych prac domowych, nie zniechęcaj go do tego. Zachowanie sprawności fizycznej jest bardzo ważne dla samopoczucia osób w starszym wieku.
- Zachęcaj seniora do ruchu – w podeszłym wieku intensywny trening jest niewskazany, ale spacery oraz marsz z kijkami – jak najbardziej. Jeśli twój podopieczny unika aktywności ruchowej z powodu nietrzymania moczu (NTM), w dyskretny sposób zasugeruj korzystanie z produktów pochłaniających wilgoć. Obecnie dostępne są wkładki urologiczne oraz majtki chłonne, które wchłaniają mocz tak efektywnie, że nawet przy średnim lub ciężkim nietrzymaniu moczu pozwalają na prowadzenie aktywnego trybu życia.
- Pomóż swojemu podopiecznemu zachować sprawność intelektualną – wzmacniaj jego umysł rozmową, grą w szachy lub inne gry planszowe, krzyżówkami oraz udziałem w wykładach na uniwersytecie trzeciego wieku.
- Wspieraj seniora w kontroli wydatków. Jeśli widzisz, że budżet twojego podopiecznego nie podoła zakupowi kolejnych środków higienicznych i leków, dowiedz się, z jakich form wsparcia finansowego może on skorzystać. O możliwości refundacji możesz porozmawiać z pielęgniarką, lekarzem lub pielęgniarką środowiskową.
- Nie lekceważ u siebie oznak przemęczenia. Jeżeli obowiązki opiekuńcze spoczywają przede wszystkim na tobie, w pewnym momencie będziesz potrzebowała odpoczynku. Niedyspozycja może pojawić się w najmniej spodziewanym momencie, dlatego zawczasu przygotuj się na nią i ustal z innymi członkami rodziny lub przyjaciółmi, kto może cię zastąpić.
Opieka nad bliską nam osobą w starszym wieku wiąże się z szeregiem obowiązków, którym trzeba podołać. Świadomość bycia potrzebnym jest wspaniałą nagrodą za trud włożony w codzienną troskę o seniora, ale opiekun powinien dbać również o siebie i swoje zdrowie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.