Trwa ładowanie...

Wykład o zaćmie na Uniwersytetycie Trzeciego Wieku

Avatar placeholder
02.08.2013 08:42
Wykład o zaćmie na Uniwersytetycie Trzeciego Wieku
Wykład o zaćmie na Uniwersytetycie Trzeciego Wieku

Jesienią na Uniwersytetach Trzeciego Wieku rusza cykl wykładów dotyczących zaćmy. Wiedza na temat tej choroby, jej profilaktyki i leczenia jest wciąż zbyt mała, biorąc pod uwagę fakt, iż należy ona do najczęstszych chorób oczu, dotykających osoby starsze.

spis treści

1. Czym jest zaćma?

Zaćma, inaczej katarakta, jest chorobą prowadzącą do zmętnienia soczewki. Konsekwencją zaćmy jest pogorszenie widzenia, a nawet utrata wzroku. W Polsce cierpi na nią około 800 tys. osób, głównie w podeszłym wieku. Zaćmę leczy się operacyjnie, poprzez wszczepienie nowej soczewki.

2. Stan wiedzy o zaćmie

Według badań CBOS, wiedza na temat zaćmy jest ograniczona. Wiele osób cierpi na nią nawet o tym nie wiedząc. Niedoinformowane są nawet osoby leczące się na nią. Zdarza się, że pacjent poddający się operacji wszczepienia soczewki nie jest świadomy, jakiego rodzaju soczewkę otrzyma, ani jak powinno wyglądać właściwe postępowanie po zabiegu. Chorzy skarżą się, iż lekarze nie udzielają im potrzebnych informacji.

3. Edukacja o zaćmie na Uniwersytetach Trzeciego Wieku

Celem wykładów jest zachęcenie osób starszych do badania wzroku. Aby wcześnie wykryć zaćmę ważne jest, aby osoba powyżej 40 roku życia co roku zgłaszała się do okulisty na badania kontrolne. Dzięki wykładom edukacyjnym na Uniwersytetach Trzeciego Wieku osoby starsze dowiedzą się więcej na temat zaćmy, zagrożeń z niej wynikających, jej leczenia oraz przebiegu operacji wymiany soczewki. Być może dzięki temu uda się przełamać strach przed badaniem i ewentualną diagnozą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze