Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Sprawdź, jak pielęgnować oczy, nosząc soczewki kontaktowe

 Agnieszka Gotówka
27.11.2018 12:40
soczewki kontaktowe
soczewki kontaktowe (istock)

Są osoby, które nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez soczewek kontaktowych. Na ich noszenie decydują się najczęściej osoby z dużą wadą wzroku.

Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zwracać szczególną uwagę na pielęgnację oczu
Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zwracać szczególną uwagę na pielęgnację oczu

Na co dzień nie zastanawiamy się, czy prawidłowo dbamy o oczy. Uwagę poświęcamy im dopiero wówczas, gdy pojawiają się problemy. Zdarza się, że do okulisty trafiamy po raz pierwszy już z zaawansowaną wadą wzroku. Jeśli specjalista podejmie decyzję o jej korygowaniu, mamy do wyboru dwa rozwiązania: okulary lub soczewki kontaktowe.

1. Nosisz soczewki? Dbaj o oczy!

Czasy, kiedy w salonach optycznych wybór oprawek był niewielki, bezpowrotnie minęły. Asortyment rozszerzył się też o soczewki, które kupowane są coraz częściej. I choć mają wiele zalet, noszenie ich wymaga szczególnej pielęgnacji oka.

Długie noszenie soczewek kontaktowych może nie tylko wysuszać oczy, ale też podrażniać i powodować ból. W skrajnych przypadkach dochodzi do niedotlenienia, urazów i stanów zapalnych rogówki.

By tego uniknąć, pamiętajmy:

  • zawsze należy przestrzegać terminu wymiany soczewek,
  • nie należy nosić soczewek dłużej niż 10-12 godzin na dobę,
  • soczewki powinno się właściwie pielęgnować przeznaczonymi do tego celu preparatami,
  • raz w roku oczy należy skontrolować u specjalisty.

Podstawą jest jednak stosowanie preparatów nawilżających. Bez nich noszenie soczewek nie tylko jest mało komfortowe, ale też niebezpieczne.

2. Jak oko reaguje na soczewkę?

Nie da się zaprzeczyć, że soczewka ma niekorzystny wpływ na film łzowy. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są objawy suchego oka, które rozpoznawane są u 75 proc. użytkowników miękkich soczewek kontaktowych. Oczy są przekrwione i nadwrażliwe na światło, swędzą. Dolegliwość może negatywnie wpłynąć na jakość życia, ale też znacznie osłabić tolerancję soczewek. W konsekwencji konieczna będzie rezygnacja z ich stosowania.

Długotrwałe noszenie soczewek kontaktowych wiąże się również z podwyższonym ryzykiem dysfunkcji gruczołów Meiboma (MGD – Meibomian gland dysfunction). W przebiegu tej dolegliwości obserwuje się zaburzenia stabilności i integralności filmu łzowego. Przyczynia się do tego m.in. hamowanie ruchu powiek.

Objawy MGD najbardziej uciążliwe są rano: oczy swędzą, pieką, są zaczerwienione. Pojawić się mogą również trudności z ich otwieraniem spowodowane przez wydzielinę sklejającą powieki.

Czy wobec tego soczewki kontaktowe są niekorzystne dla oczu i zdecydowanie lepszym wyborem będą okulary? Nie, o ile jednak będziemy właściwie stosować się do zaleceń producenta soczewek oraz dbać o nasz wzrok.

W tym przypadku absolutnie konieczne jest stosowanie preparatów, które uzupełnią wszystkie warstwy filmu łzowego na powierzchni oka. Takie działanie wykazują krople Cationorm, dostępne w postaci dodatnio naładowanej emulsji. Po aplikacji rozprowadzają się szybko i dokładnie. Lepiej też przylegają, dzięki czemu są skuteczniejsze niż tradycyjne sztuczne łzy.

Działają dłużej, a mniejsza ilość wystarcza na więcej czasu. Nie tylko nawilżają, ale też natłuszczają i chronią oko. Preparat nie wpływa negatywnie na jakość soczewek kontaktowych i może być stosowany podczas ich noszenia.

Zakup samych soczewek to nie wszystko. Bardzo ważne jest również stosowanie właściwych preparatów przeznaczonych do ich pielęgnacji oraz środków nawilżających powierzchnię oka. Bez tego nasze oczy szybko staną się podrażnione, a nasz wzrok zagrożony.

Partnerem artykułu jest marka Cationorm

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze