Trwa ładowanie...

Soczewki kontaktowe zamiast okularów?

Avatar placeholder
27.01.2016 07:28
Soczewki kontaktowe zamiast okularów?
Soczewki kontaktowe zamiast okularów?

Artykuł sponsorowany

Soczewki kontaktowe to cienkie, przezroczyste soczewki nakładane bezpośrednio na powierzchnię rogówki. Mogą stanowić opatrunek dla rogówki lub pełnić funkcję kosmetyczną poprzez zmianę koloru tęczówki, jednak ich najbardziej powszechnym zadaniem jest korekcja wad refrakcji. Soczewki kontaktowe mogą poprawiać ostrość wzroku u krótkowidzów i dalekowidzów oraz osób z astygmatyzmem lub starczowzrocznością. Soczewki kontaktowe mogą być noszone w trybie jednodniowym, dwutygodniowym, miesięcznym, trzymiesięcznym lub przedłużonym, czyli w ciągu dnia i nocy przez 30 dni bez zdejmowania. Przeciętny czas ich noszenia nie powinien przekraczać 14 godzin dziennie.

spis treści

1. Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

Najbardziej popularne soczewki kontaktowe wykonane są z miękkiego hydrofilnego polimeru, co zapewnia wysoki komfort noszenia i szybką adaptację oka do jej obecności. Mogą być stosowane przez każdego, niezależnie od wieku czy wady refrakcji. Jednak istnieje kilka czynników, które uniemożliwiają ich zakładanie.

Zobacz film: "Męty w oku"

Okresowego zaprzestania stosowania soczewek kontaktowych wymaga podrażnienie gałki ocznej, zapalenie spojówek, rogówki, stany zapalne powiek lub wokół oczu, stosowanie niektórych leków okulistycznych, czy też ogólnoustrojowe infekcje albo grypa.

Osoby z tendencją do alergii lub z obniżoną odpornością, a także cukrzycą lub niektórymi schorzeniami autoimmunologicznymi nie powinny stosować soczewek kontaktowych, gdyż wyżej wymienione stany predysponują do wystąpienia infekcji oczu. Około połowa użytkowników skarży się na występowanie suchości oczu (tzw. suche oko) po kilku godzinach noszenia soczewek kontaktowych. Wraz z upływem czasu dyskomfort ten nasila się. Rozwiązaniem może być zdjęcie soczewek, jednak dla osób z dużą wadą refrakcji rozwiązanie to jest bardzo niewygodne.

2. Stosowanie preparatów sztucznych łez

Znacznie łatwiejsze i wygodniejsze jest stosowanie preparatów sztucznych łez, które zapewnią odpowiednie nawilżenie oczu. Preparaty nawilżające nie powinny zawierać konserwantów. Podawanie klasycznych kropli wielokrotnie w ciągu dnia może być nieco niewygodne, zwłaszcza dla kobiet, które noszą makijaż.

Idealnym rozwiązaniem jest preparat sztucznych łez TearsAgain. Ma on bowiem innowacyjną formułę sprayu podawanego na zamknięte powieki. Higieniczna droga podania umożliwia stosowanie tej samej buteleczki leku przez kilka osób jednocześnie. Zawarte w preparacie substancje wspomagają ustępowanie łagodnych stanów zapalnych, a witaminy A i E sprawiają, że skóra powiek staje się delikatna i odpowiednio zadbana.

Soczewki kontaktowe mają bardzo wiele zalet i dlatego coraz częściej zastępują okulary. Jednak najważniejszym walorem soczewek jest zapewnienie dobrej widoczności w każdych warunkach atmosferycznych, a pole widzenia nie jest ograniczone oprawką okularów. Aby w pełni korzystać z możliwości, jakie dają soczewki, należy pamiętać o zachowaniu higieny nie tylko podczas nakładania i zdejmowania soczewek, ale także w czasie ich noszenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze