Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Łukasz Galus

Infekcyjne zapalenie spojówek

Avatar placeholder
01.06.2013 16:58
Infekcyjne zapalenie spojówek
Infekcyjne zapalenie spojówek

Zapalenia spojówek są jednymi z częstszych dolegliwości oczu jakie nas spotykają. Większość z nas na pewno miała okazję przekonać się na własnej skórze, a właściwie na własnych oczach, jak objawia się takie zapalenie. Najczęściej przebiega ono z silnym przekrwieniem (to tzw. „czerwone oko”).

Należy jednak, odróżnić przekrwienie spojówkowe od przekrwienia występującego przy zapaleniu rogówki czy innych schorzeniach. To pierwsze wyróżnia następującymi cechami:

  • poszerzone naczynia, poruszają się wraz ze spojówką przy pociągnięciu np. za dolna powiekę,
  • poszerzone naczynia bledną w wyniku uciskana spojówkę,
  • poszerzone naczynia maleją i bledną zbliżając się do rogówki, czyli przekrwienie jest bardziej intensywne na obwodzie niż w centralnej części.
spis treści

1. Objawy zapalenia spojówek

Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"

Bardzo typowe dla zapalenia spojówek są także, uczucie swędzenia, pieczenia oraz „piasku pod powiekami” oraz tak zwana triada irytacyjna, to jest: światłowstręt, łzawienie i zwężenie szpary powiekowej. Przyczyn zapaleń spojówek jest wiele. Poniższe informacje są poświęcone jednym z częstszych etiologii, czyli infekcjom wywołanym przez bakterie i wirusy.

2. Zakażenia bakteryjne

Charakteryzują się występowaniem objawów wymienionych we wcześniejszej części tekstu oraz wydzieliną ropną, która może sklejać powieki i rzęsy. Jeżeli pojawia się tak wydzielina, w zasadzie możemy mieć pewność, że tło zapalenia ma charakter bakteryjny (nigdy w takim wypadku nie jest wirusowe).

W przypadku ostrego zapalenia ma ono gwałtowny początek, trwa około dwóch tygodni i występuje głównie u dzieci. Przewlekłe zapalenie natomiast trwa dłużej niż cztery tygodnie. Różni się ono także, mniejszą ilością śluzowo-ropnej wydzieliny. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest przeniesienie bakterii przez brudne ręce. Zdarzają się jednak sytuacje, w których dochodzi do „przejścia” zakażenia z zainfekowanego nosa czy zatok przynosowych.

2.1. Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek

Leczenie zapalenia spojówek wymaga zawsze konsultacji lekarskiej. Po postawieniu diagnozy lekarz, zazwyczaj zaleca stosowanie kropli zawierających antybiotyk, działających na większość patogenów będących przyczyną zakażenia. Dodatkowo, może zalecić maść z antybiotykiem stosowaną na noc, tak aby poziom antybiotyku pozostał niezmienny. Osobnym zagadnieniem, chociaż także zaliczanym do grupy bakteryjnych zapaleń spojówek jest rzeżączkowe zapalenie wywołane przez dwoinkę Neisseria gonorrhoeae.

Występuje ono u noworodków, dwa do czterech dni po urodzeniu i jest spowodowane przeniesieniem zakażenia z dróg rodnych matki, chorującej na rzeżączkę, która świadomie bądź nieświadomie nie poddała się leczeniu. Charakteryzuje się ono bardzo silnym obrzękiem powiek, zaciskającym szparę powiekową, intensywnym ropotokiem i bardzo gwałtownym początkiem. Obecnie, taki obraz na szczęście jest widoczny coraz rzadziej, ponieważ każdy noworodek powinien być poddany tak zwanemu zabiegowi Credego. Polega on na zakropleniu oczu azotanem srebra zabijającym dwoinkę rzeżączki.

3. Zakażenia wirusowe

Wirusowe zapalenia spojówek charakteryzują się objawami typowymi dla zapaleń wymienionych we wstępie. W zależności od rodzaju wirusa, mogą dodatkowo pojawić się powiększone węzły chłonne w okolicach żuchwy. Zakażenie wirusowe zapalenia spojówek następuje przez kontakt z innymi osobami, korzystania ze wspólnych ręczników czy kosmetyków do oczu. W przeciwieństwie do bakteryjnego zapalenia, wirusowe ustępują samoistnie i nie wymagają interwencji lekarskiej (najczęściej). Należy jednak pamiętać o pełnej higienie, częstym myciu rąk, nie pocieraniu oczu itd.

Jest to choroba zakaźna, dlatego należy stosować się to tych zasad, by nie ulec wtórnemu zakażeniu czy nie zarazić innych. Wskazane byłoby także, nieużywanie soczewek kontaktowych (chyba, że nosimy jednodniowe),oraz nieużywanie kosmetyków typu tusze do rzęs. W przypadku światłowstrętu możemy sobie pomóc korzystając z okularów przeciwsłonecznych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze