Trwa ładowanie...

Jak reanimować osobę, jeśli podejrzewamy u niej koronawirusa?

Avatar placeholder
12.04.2020 14:54
Jak reanimować osobę, jeśli podejrzewamy u niej koronawirusa?
Jak reanimować osobę, jeśli podejrzewamy u niej koronawirusa? (Getty Images)

37-letni kierowca tira zasłabł za kierownicą na skrzyżowaniu. Niestety, nikt ze świadków nie chciał udzielić pomocy mężczyźnie, który był nieprzytomny. Świadkowie obawiali się, że kierowca może być zarażony koronawirusem.

1. Kierowca zmarł, bo świadkowie bali się koronawirusa

Niebezpieczną sytuację zauważył mężczyzna w samochodzie obok. Udało mu się wskoczyć do kabiny i zatrzymać bezpiecznie pojazd. Jednak żaden ze świadków nie udzielił kierowcy pierwszej pomocy. Osoby będące na miejscu bały się, że mężczyzna może być zakażony koronawirusem.

Na miejsce przybyli ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy podjęli reanimację. Niestety było już za późno. Mężczyzna zmarł. Przepis kodeksu karnego o nieudzieleniu pomocy uznaje, że jeśli ktoś obawia się o swoje bezpieczeństwo, nie ma obowiązku udzielenia pomocy.

2. Jak reanimować osobę z koronawirusem?

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest zespołem czynności, które w przypadku nagłego zatrzymania krążenia mogą uratować życie. Każdy powinien wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić reanimację, tym bardziej, że można wykonać ją nie narażając się na zarażenie koronawirusem.

Zobacz film: "Dr Katarzyna Pikulska o sytuacji w szpitalach"
Jak odpowiednio reanimowac osobę, u której podejrzewamy koronawirusa (BBC)
Jak odpowiednio reanimowac osobę, u której podejrzewamy koronawirusa (BBC)

Zanim zaczniemy resuscytację, wezwijmy pogotowie lub poprośmy kogoś, by to zrobił. Upewnijmy się, że nic nam nie zagraża, a następnie przejdźmy do reanimacji. Podczas przeprowadzania resuscytacji uważajmy, by niepotrzebnie nie dotykać twarzy osoby poszkodowanej.

3. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Zacznijmy od położenia jakiejś tkaniny, chusteczki lub koszulki na twarzy poszkodowanego tak, by zakryła usta i nos. Tkanina nie może być ciężka, by nie utrudniała oddychania po odzyskaniu krążenia. Ograniczmy się do uciskania klatki piersiowej w tempie 100-120 uciśnięć na minutę. Pozwoli to wtłoczyć krew do mózgu, by podjął ponownie funkcje życiowe odpowiadające za proces oddychania.

Jeśli w pobliżu dostępny jest defibrylator AED, skorzystajmy z niego zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia. Pamiętajmy, że reanimację możemy przerwać wyłącznie w przypadku:

  • Przybycia służb ratowniczych, które przejmą nasze działanie
  • Powrotu krążenia (pacjent zaczął ponownie oddychać, porusza się lub kaszle)
  • Pojawienia się zagrożenia w bliskim otoczeniu prowadzenia akcji ratunkowej
  • Wyczerpania sił osób ratujących

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze