Trwa ładowanie...

Jak stosować retinol?

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
19.04.2021 13:25
Jak stosować retinol? To pytanie zadają sobie osoby, które chcą wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji pochodną witaminy A. Retinol to substancja o silnym działaniu przeciwzmarszkowym.
Jak stosować retinol? To pytanie zadają sobie osoby, które chcą wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji pochodną witaminy A. Retinol to substancja o silnym działaniu przeciwzmarszkowym. (123rf)

Jak stosować retinol? To pytanie zadają sobie osoby, które chcą wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji pochodną witaminy A. Retinol to substancja o silnym działaniu przeciwzmarszkowym, ujędrniającym, nawilżającym i przeciwtrądzikowym. Kurację z użyciem retinolu warto rozpocząć przed ukończeniem trzydziestego roku życia. Co jeszcze warto wiedzieć o tej popularnej substancji? Jakie są działania niepożądane retinolu?

spis treści

1. Charakterystyka retinolu

Retinol, czyli najbardziej aktywna pochodna witaminy A, dodawany jest do wielu preparatów kosmetycznych. Substancja ta stymuluje fibroblasty, przyspieszając produkcję kolagenu oraz elastyny. Retinol wykazuje działanie ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. Stosowanie kosmetyków zawierających pochodną witaminy A sprzyja wzmacnia podstawy skórne, zapobiegając degradacji kolagenu i elastyny. Substancja ta działa jak silny antyoksydant, który chroni cerę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Stosowanie kosmetyków z retinolem działa złuszczająco na martwe komórki naskórka, przez co skóra staje się gładsza, świeża i rozświetlona. Warto również nadmienić, że kuracja retinolem skutecznie chroni cerę przed stanami zapalnymi. Jest to ważne w szczególności dla osób z cerą trądzikową, tłustą i problematyczną. Retinol pozwala wyeliminować nie tylko zmiany trądzikowe, ale również nierówności skórne, przebarwienia, drobne linie, zmarszczki mimiczne czy blizny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W produktach kosmetycznych znaleźć możemy różne rodzaje witaminy A. Wśród najpopularniejszych substancji warto wyróżnić retinol, retinaldehyd (retinal), a także palmitynian retinylu. W kosmetykach przeciwtrądzikowych z kolei często wykorzystuje się tretynoinę, czyli kwas retinowy.

2. Jak stosować retinol?

Retinol wykazuje niezwykle silne działanie przeciwstarzeniowe, ponieważ dociera do najgłębszych warstw naskórka. Jak go stosować, by dobroczynne efekty jego działania były widoczne? Osoby, które sięgają po retinol pierwszy raz, powinny uwzględnić zakup produktów kosmetycznym z pochodną witaminy A o niskim stężeniu (np. 0,1-0,5%). W ich przypadku zalecane jest stosowanie retinolu od dwóch do trzech razy w tygodniu.

Po dwóch, trzech tygodniach od rozpoczęcia kuracji, można zwiększyć częstotliwość stosowania preparatów z retinolem. Pochodną witaminy A powinno się nakładać na twarz w godzinach wieczornych, a nie porannych. Niezwykle ważne jest również stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym (krem powinien zawierać SPF 30 lub 50).

W przypadku skór wrażliwych zalecane jest stosowanie kosmetyków, zawierających plamitynian retinylu lub octan reitnylu (są to najłagodniejsze estry retinolu).

3. Kiedy warto rozpocząć kurację retinolem?

Kurację z użyciem retinolu warto rozpocząć przed ukończeniem trzydziestego roku życia. Stosowanie preparatów z retinolem ukierunkowane jest wówczas na wzmacnianie podstaw skórnych, a także tworzenie nowych fibroblastów. Oprócz tego, stosowanie retinolu przed trzydziestką zapobiega powstawaniu zmarszczek. Swoją przygodę z retinolem warto rozpocząć od produktów zawierających stężenie retinolu w granicach 0,2-0,5%.

Po ukończeniu trzydziestego piątego roku życia warto zdecydować się na kremy z retinolem, o nieco większym stężeniu. Kuracja z retinolem dla osób po trzydziestce ukierunkowana jest na złuszczanie martwego naskórka, stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny, a także wygładzenie skóry.

4. Działania niepożądane retinolu

Jakie są działania niepożądane retinolu? Osoby, które rozpoczęły kurację z użyciem retinolu mogą zaobserwować u siebie zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Wśród innych skutków ubocznych, które mogą pojawić się po zastosowaniu pochodnej witaminy A, warto wymienić szczypanie, pieczenie, a także złuszczanie naskórka.

W przypadku pojawienia się wyżej wyszczególnionych działań niepożądanych, warto rozważyć zmniejszenie częstotliwości stosowania retinolu. W trakcie kuracji retinolem należy bezwzględnie używać kremów z filtrem SPF. To jedyny sposób, dzięki któremu możemy ochronić naszą cerę przed szkodliwym promieniowaniem UVA/UVB, podrażnieniami czy przebarwieniami skórnymi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze