Trwa ładowanie...

Jak szybko pozbyć się wszy?

Avatar placeholder
30.12.2018 14:51
wszawica
wszawica (mat. prasowe Klienta)

Wesz ludzka (Pediculus humanus) to mały owad, będący pasożytem człowieka. Wszawica, czyli choroba wywoływana przez wszy, niesłusznie kojarzy się z brudem czy zaniedbaniem higienicznym. Dotyka jednak ludzi na całym świecie, także tych żyjących w bardzo dobrych warunkach.

Wszy to problem, który często występuje u dzieci
Wszy to problem, który często występuje u dzieci

Najczęstszą postacią wszawicy jest wszawica głowowa. Przenosi się przez bezpośredni kontakt, często poprzez noszenie nakrycia głowy osoby chorującej na wszawicę, lub pośrednio, poprzez kontakt z przedmiotami codziennego użytku należącymi do osoby chorej. Do zakażenia bardzo łatwo dochodzi w żłobku, przedszkolu i szkole. W związku z tym choroba najczęściej dotyka dzieci.

Ma to związek z ich upodobaniem do wspólnych zabaw i częstym pozostawaniem w bliskim kontakcie z rówieśnikami. Chorobę można rozpoznać stwierdzając obecność gnid (jaj wszy) przytwierdzonych do włosów. Mają one wielkość główki od szpilki. Częstym objawem wszawicy jest intensywny świąd, który skłania chorego do ciągłego drapania skóry głowy. W drażnionych miejscach można niekiedy zauważyć strupy, nadżerki, sączenie się ropy i inne cechy wtórnej infekcji bakteryjnej. Najbardziej narażone są okolice skroniowe i potyliczna.

1. Metody leczenia wszawicy głowowej

Pasożyt rozmnaża się dość szybko, składając kilka gnid dziennie, z których po upływie kilkudziesięciu godzin wykluwają się wszy. W celu pozbycia się wszawicy można zastosować wiele substancji przeciwpasożytniczych, jednak jeśli nie chcemy używać preparatów z agresywnymi środkami chemicznymi to skutecznym rozwiązaniem jest preparat Stop Wszom i Gnidom. Innym sposobem pomocnym w leczenia wszawicy może być w roztwór octu i wody w stosunku 1:2. Rozpuszcza on substancję sklejającą gnidy z włosami, co może okazać się skuteczną formą walki z pasożytem.

Kolejne sposoby walki z wszawicą to szampony przeciwpasożytnicze z permetryną. Aplikuje się go na zmoczone włosy i masuje powierzchnię głowy przez kilka minut. Następnie na 10 minut nakłada się na głowę czepek. Po zmyciu piany wyczesuje się włosy specjalnym grzebieniem w celu usunięcia pasożytów. Zabieg należy powtórzyć po 10 dniach od pierwszego zastosowania. W leczeniu wszawicy używana jest również substancja dimetikon.

Płyn z dimetikonem rozprowadza się na suchych włosach i skórze głowy. Wnika on w przetchlinki oddechowe, uniemożliwiając pasożytowi oddychanie. Niezależnie od wybranej metody leczenia, nie należy zapominać o dezynfekcji szczotek, grzebieni i innych akcesoriów używanych do włosów i skóry głowy. Podobnie jak w przypadku innych chorób pasożytniczych, warto rozważyć zastosowanie leczenia dla całej rodziny.

2. Metody zapobiegania wszawicy głowowej

Wszawica jest dosyć częstym problemem w placówkach szkolnych czy przedszkolnych. Należy przestrzegać dzieci przed używaniem wspólnych grzebieni, szczotek, spinek do włosów, gumek, ozdób, opasek i nakryć głowy. Nie powinno się również używać wspólnego ręcznika.

Chore dzieci powinno poddawać się szybkiemu leczeniu. Dobrze jeżeli pozostaną w domu do momentu wyeliminowania wszystkich gnid z włosów, tak aby nie narażać rówieśników na zarażenie się wszawicą.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze