Wypadanie włosów po ciąży - wypadanie włosów, dieta, kosmetyki do pielęgnacji
Wiele młodych mam zauważa, że ich włosy po ciąży są osłabione i wypadają. Łysienie poporodowe jest naturalną konsekwencją burzy hormonalnej, jaka przeszła przez organizm kobiety w ciąży. W większości przypadków świeżo upieczone mamy zauważają jedynie, że podczas czesania wypada im więcej włosów niż zazwyczaj. Chociaż organizm po ciąży szybko sam powraca do równowagi, to istnieją pewne sposoby na to, by szybciej wzmocnić nasze włosy i zapobiec ich wypadaniu.
1. Wypadanie włosów po ciąży
Szczególne wypadanie włosów po porodzie nie jest niczym niepokojącym. Lekarze twierdzą, że jest to jak najbardziej naturalne zjawisko. Młode mamy często cierpią na tzw. łysienie poporodowe. Czemu się tak dzieje?
Ciąża i towarzyszący jej podwyższony poziom estrogenów ma wpływ na cykl życia włosa.
Składa się on z 3 faz:
- anagen – faza wzrostu, trwająca od 2 do 8 lat, w której znajduje się 90% wszystkich włosów;
- katagen – okres przejściowy, trwający około 2 tygodnie; w tej fazie włos przestaje rosnąć, a jego koniec odrywa się od brodawki w mieszku włosowym i przesuwa bliżej powierzchni skóry, przygotowując się do wypadnięcia;
- telogen – faza spoczynku mieszka włosowego, trwająca od 2 do 4 miesięcy; włosek kurczy się, po czym zaczyna się w nim tworzyć nowy włos, który wypycha stary.
Estrogeny sprawiają, że włos nie wchodzi w fazę katagenu, co oznacza, że włosów na głowie jest więcej. Z kolei w dwa lub trzy miesiące po porodzie poziom estrogenów szybko spada, co powoduje wypadanie włosów. Może się wydawać, że włosy wypadają gwałtownie, gdyż kobieta traci te, które naturalną koleją rzeczy wchodzą w fazę telogenu i te, które powinny wypaść w czasie ciąży.
2. Wypadanie włosów po ciąży - Dieta dla włosów
Włosy po porodzie są osłabione, gdyż brakuje im witamin i minerałów, które w czasie ciąży wykorzystywane były do innych, ważniejszych celów. Warto więc je wzmocnić za pomocą specjalnej diety na piękne włosy. Jej najważniejszymi składnikami są mikroelementy i witaminy z grupy B.
Dieta kobiety po porodzie powinna być zdrowa z wielu powodów, a jednym z nich jest właśnie zapobieganie wypadaniu włosów po ciąży. Dzięki temu poprawiamy również stan naszej skóry, która przecież odżywia włosy. Planując posiłki, warto szukać produktów stanowiących bogate źródło:
- niacyny – rozszerza naczynia krwionośne, ułatwiając zaopatrywanie włosów w niezbędne składniki odżywcze;
- cynku, miedzi i żelaza – można je znaleźć w rybach, owocach morza i jajach;
- witamin z grupy B – to między innymi razowe pieczywo i makarony, gruboziarnista kasza, niełuskany ryż.
3. Wypadanie włosów po ciąży - kosmetyki do pielęgnacji włosów
Wypadające włosy po ciąży potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Na rynku dostępnych jest wiele linii kosmetyków do włosów osłabionych i wypadających, i to właśnie na nie powinna zdecydować się młoda mama. Najlepiej kupić cały zestaw, w którego skład wchodzi szampon, odżywka i balsam lub maseczka. Podczas mycia włosów należy masować głowę szamponem przez kilka minut, tak aby składniki odżywcze mogły wniknąć do łodygi i cebulki włosa. Można również stosować ampułki do kuracji wzmacniającej włosy. Zazwyczaj trwa ona 3 miesiące.
Pomocne są także preparaty witaminowo-mineralne. Wpływają one na poprawę stanu włosów, skóry i paznokci. Jednak przed rozpoczęciem kuracji, należy skonsultować się z lekarzem.
Warto wykorzystać również domowe sposoby na włosy– w skórę głowy można wcierać ciepły olej rycynowy. Następnie głowę owinąć ręcznikiem i po 2. godzinach zmyć.
Nie należy się martwić, gdy nasze włosy po ciąży nie wyglądają już tak ładnie i zdrowo, jak wcześniej. Po 6-9 miesiącach od porodu poziom hormonów wraca do normy, a organizm wraca do równowagi.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.