Włosy po porodzie
Pielęgnacja włosów - galeria zazwyczaj nie są w najlepszej kondycji. Za problem ten odpowiedzialne są przede wszystkim wahania hormonalne. Wysoki poziom estrogenów w ciąży dbał o mieszki włosowe, dzięki czemu wypadanie włosów było ograniczone. Od trzeciego miesiąca poziom ten spada, a włosy stają się rzadsze. Jak poradzić sobie z problemem wypadania włosów?
1. Co na wypadanie włosów po porodzie dla karmiących mam?
- Krok 1. Pamiętaj o zbilansowanej diecie pełnej owoców i warzyw bogatych w witaminy i minerały. Wybieraj produkty spożywcze będące źródłem białka, takie jak drób, ryby, jaja, owoce morza. Poza tym, sięgaj często po węglowodany złożone w postaci pieczywa pełnoziarnistego, kaszy gryczanej i jęczmiennej, brązowego ryżu, razowego makaronu. Zmiany w diecie sprawią, że osłabione włosy po ciąży odzyskają blask i nie będą wypadać.
- Krok 2. Nie lekceważ odpowiedniej pielęgnacji włosów. Podczas zakupów w drogerii wybieraj dobre kosmetyki wzmacniające. Pomyśl także o naturalnych sposobach wzmacniania włosów, takich jak domowa maseczka do włosów zrobiona z oliwy z oliwek, soku z cytryny i żółtka. Doskonale sprawdzi się także maseczka z nafty kosmetycznej lub napar z czarnej rzodkwi. Poza tym możesz płukać włosy herbatkami ziołowymi.
- Krok 3. Wcieraj w skórę głowy ampułki wzmacniające cebulki. Zawierają one liczne składniki odżywcze, które będą przeciwdziałały nadmiernej utracie włosów. Kosmetyk aplikuj zgodnie z informacją podaną na ulotce.
- Krok 4. Postaraj się znaleźć od czasu do czasu wolną chwilę, by wykonać masaż skóry głowy. Dzięki niemu skóra głowy będzie lepiej ukrwiona i dotleniona.
2. Rady dla mam niekarmiących na temat wypadania włosów
- Krok 1. Jeśli coraz mniejsza gęstość włosów bardzo cię niepokoi, możesz zdecydować się na zabieg mezoterapii, wykonywany przez dermatologa. Kuracja polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy cennych substancji odżywczych, dzięki którym proces wypadania włosów może ulec ograniczeniu. Jednak aby rezultaty były zadowalające, konieczne jest powtarzanie zabiegów, co wiąże się z dość dużymi kosztami.
- Krok 2. Skoro już nie karmisz, możesz sięgnąć po specjalne tabletki wzmacniające włosy, cerę i paznokcie. Są to specjalne zestawy zawierające kompleks witamin i minerałów oraz mieszankę ziół, najczęściej skrzypu i pokrzywy.
Każda kobieta, nie wykluczając tej, której życie kręci się wokół pielęgnacji niemowlaka, marzy o pięknych i gęstych włosach. Warto zatem wypróbować wyżej wymienione sposoby, dzięki którym kondycja włosów znacznie się poprawi. Jeśli twoje włosy, mimo starannej pielęgnacji i dbania o nie, nadal wypadają, a czupryna staje się coraz rzadsza, polecane jest skrócenie włosów. Najlepiej obciąć włosy na krótko – na tzw. chłopaka – aby dać włosom odpocząć. Cebulki włosów muszą się zregenerować, a struktura włosa musi się odbudować. Tylko wtedy włosy powrócą do swojego dobrego stanu sprzed ciąży. Choć niektórym kobietom, przyzwyczajonym do swoich długich kosmyków, trudno jest wyobrazić sobie siebie w krótkiej fryzurze, taka zmiana jest konieczna. Nie musi to być wcale zmiana na gorsze. Jeśli zaś zatęsknisz do długich włosów, po pewnym czasie odrosną mocne i lśniące, tak że znów będziesz się mogła cieszyć ich pięknem.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.