Przyczyny zaburzeń erekcji. Nie lekceważ
Według danych Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej zaburzenia erekcji dotyczą 1,7 mln Polaków, również tych młodych i w pełni zdrowych. Gdzie szukać przyczyny problemów?
Już jednorazowe problemy ze wzwodem mogą być dla mężczyzny bardzo krępujące, ale często sytuacja szybko wraca do normy. Brak erekcji może być spowodowany zbyt dużą ilością wypitego alkoholu lub silnym stresem. Jakie są inne przyczyny i kiedy należy zacząć się martwić?
Powodem do niepokoju są dopiero często powtarzające się kłopoty w sypialni. Mogą stanowić objaw choroby, stąd najlepiej jest skonsultować się z lekarzem ogólnym. Po dokładnym wywiadzie może on skierować pacjenta do właściwego specjalisty.
Na sprawność seksualną wpływ ma wiele schorzeń, wśród nich jest wiele chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca. Zaburzenia erekcji mogą być również objawem chorób tarczycy, zespołu metabolicznego, niewydolności nerek czy stwardnienia rozsianego. Problemy ze wzwodem mogą wynikać również z przyjmowania niektórych leków.
1. Problem tkwi w głowie
W wielu przypadkach za problemy z erekcją odpowiadają czynniki psychogenne. A tych we współczesnym świecie nie brakuje. Presja związana z pracą, chęć zdobycia kolejnych stopni w karierze, niepokój towarzyszący codziennym obowiązkom sprawiają, że stresu w życiu współczesnego człowieka jest sporo. Niewielu mężczyzn łączy te czynniki z problemami w łóżku. Najczęściej je ignorują.
Przybywa chorych na depresję i zaburzenia lękowe, coraz więcej osób zmaga się z przewlekłym zmęczeniem i nerwicą. Objawem tych dolegliwości jest często zmniejszenie libido i problemy z erekcją. W takiej sytuacji pomóc może rozmowa z psychologiem. Warto również poznać techniki radzenia sobie ze stresem.
W przypadku młodych mężczyzn źródłem kłopotów może być też niska samoocena, nieśmiałość wobec partnerki, kompleksy, lęk przed posiadaniem potomstwa.
Do problemów z erekcją przyczynić się może siedzący tryb życia. Odpoczywamy przed telewizorem, nawet krótkie dystanse pokonujemy samochodem, korzystamy z windy – taki schemat powtarza codziennie wielu z nas.
Brak ruchu negatywnie wpływa na nasz organizm, przyczynia się również do kłopotów w sypialni. I nie chodzi o to, by od razu wziąć udział w maratonie lub wylewać siódme poty na siłowni. Wystarczy iść na spacer, przesiąść się na rower lub pobiegać. Już niewielka dawka ruchu wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie, a to z kolei przełoży się na zadowolenie w sypialni.
2. Problemy z erekcją – gdzie szukać wsparcia?
Ponad połowa mężczyzn, u których pojawiły się zaburzenia erekcji, nie konsultuje się z lekarzem. Problem próbują rozwiązać samodzielnie, co nie zawsze jest bezpieczne. Sięganie po środki na potencję dostępne bez recepty może pogłębić problem. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc szczera rozmowa ze specjalistą.
Warto również skonsultować się z farmaceutą, który doradzi zakup odpowiedniego specyfiku. W tym przypadku lepszym wyborem jest sięgnięcie po lek, nie zaś suplement diety. Istotna jest również zawarta w nim substancja czynna, np. syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Składnik ten obecny jest m.in. w tabletkach MaxOn Active. Działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego.
Gdy pojawią się problemy z erekcją, nie ma powodów do paniki. Trzeba zastanowić się, gdzie może tkwić źródło problemu i spróbować je wyeliminować. Udane życie seksualne jest przecież niezwykle ważne nie tylko dla związku, ale i nas samych.
Partnerem artykułu jest MaxOn Active
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.