Jazda na rowerze może zmniejszyć ryzyko raka i chorób serca o prawie połowę

Codzienna jazda na rowerze do pracy nie musi być wcale taka zła, jak nam się wydaje. Często jest to zdecydowanie szybszy środek transportu niż komunikacja miejska lub jazda autem. Po drugie dbamy o środowisko i zmniejszamy korki. Jednak najważniejszy okazuje się wpływ jazdy rowerem na zdrowie.

Pomimo jej zalet wielu osobom ciężko zacząć. Szukają różnych wymówek. Jednak nowe badanie opublikowane w "British Medical Journal" (BMJ) przedstawia argumenty, które na pewno przekonają wielu.

Zobacz film: "Jak przygotować rower na wiosnę?"

Podczas dużego pięcioletniego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Glasgow w Szkocji naukowcy obserwowali zdrowie ponad 250 tys. mieszkańców. Badacze porównali zdrowie osób, które aktywnie pokonywały drogę do pracy z ludźmi, którzy głównie korzystali z komunikacji miejskiej lub samochodu.

W ciągu pięciu lat zmarło 4 430 badanych, u 3 748 osób rozpoznano raka. U 1 110 rozwinęły się problemy z sercem. Po uwzględnieniu przez badaczy takich zmiennych jak: płeć, wiek, istniejące choroby, palenie tytoniu i dieta, autorzy odnotowali istotną poprawę stanu zdrowia i długowieczności wśród rowerzystów.

Stwierdzono, że jazda na rowerze zmniejszyła ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny o 41 proc., o 45 proc. ryzyko raka oraz o 46 proc. chorób serca. Przeciętnie rowerzyści zgłaszali pokonywanie około 50 km tygodniowo. Wykazano jednak, że im więcej jeździsz, tym więcej korzyści dla zdrowia.

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem

Może być przyczyną otyłości, chorób kręgosłupa, a także poważnych wypadków. Chociaż jazda samochodem jest komfortowa i znacznie ułatwia dotarcie do konkretnego...

Choć rowerzyści byli ogólnie zdrowsi i szczuplejsi niż osoby, które chodziły do pracy, chodzenie również zmniejszało ryzyko rozwoju chorób serca o 27 proc. Ochrona serca dotyczyła jednak tylko tych osób, które pokonywały więcej niż 10 km na tydzień. W przeciwieństwie do jazdy na rowerze, chodzenie nie wykazało żadnej ochrony przed rakiem lub innymi przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Autorzy przedstawili również pewne korzyści dla osób, które łączą transport publiczny i kolarstwo w drodze do pracy.

Clare Hyde z brytyjskiego "Cancer Research" powiedziała, że to badanie udowadnia potencjalne zalety aktywności fizycznej w życiu codziennym. Nie trzeba uprawiać sportów wyczynowo czy dźwigać ciężarów. Ważne, żeby rozgrzać organizm, przyspieszyć tętno i oddech.

Chociaż badanie obserwacyjne opierało się na obszernym zbiorze danych rzeczywistych, nie udało się jednoznacznie określić przyczyny i skutku. Choć korzystne efekty dla aktywnych osób dojeżdżających wciąż były widoczne po tym, jak naukowcy uwzględnili takie zmienne, jak palenie, dieta czy waga, inne czynniki niż jazda na rowerze mogły nadal mieć wpływ. Jak twierdzą autorzy, rowerzyści są zazwyczaj chudsi i mają niższe poziomy stanu zapalnego w organizmie, które mogłyby przyczynić się do korzystnych efektów.

Pomimo konieczności przeprowadzenia dalszych badań, dojazd do pracy rowerem ma bez wątpienia dobry wpływ na nasze zdrowie. Ważna jest jednak odpowiednia infrastruktura, która pozwoli nam bezpiecznie podróżować na nim po mieście. Dr Jason Gill z Instytutu Nauk Medycznych i Układu Krążenia na Uniwersytecie w Glasgow zauważył, że takie rozwiązania jak ścieżki rowerowe, czy wypożyczalnie rowerów miejskich mogą poważnie przyczynić się do poprawy stanu zdrowia publicznego.

Marta Pawlak, 5 miesięcy temu

Źródła zewnętrzne

  • naturalnews.com

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Choroba wieńcowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Nietypowe nawyki, które szkodzą sercu

Nietypowe nawyki, które szkodzą sercu

? Zbyt mała ilość snu jest kolejnym złym nawykiem, który może prowadzić do zaburzeń pracy serca lub chorób tego narządu. Okazuje się, że trwający mniej (...) , że u osób, które stale śpią za krótko, np. 4-5 godzin, wzrasta...

Składniki odżywcze

Dieta dla osób po 40. roku życia

Dieta dla osób po 40. roku życia

. roku życia, pomagają utrzymać dobry stan jelit oraz zmniejszyć masę ciała. Obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy i udaru mózgu (...) oraz ciśnienia. Zmniejszają ryzyko...

Badania przesiewowe

Najważniejsze badania przesiewowe dla mężczyzn

Najważniejsze badania przesiewowe dla mężczyzn

ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu czy niewydolności nerek. Badanie dermatoskopowe W trakcie badania dermatolog ogląda wszystkie znamiona skórne (...) , cholesterolu dobrego HDL oraz złego...

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Jazda na rowerze - zdjęcia

Jazda na rowerze - zdjęcia

Rower pomaga w walce z nadwagą i otyłością. Podczas godzinnej jazdy na rowerze spalamy ok. 500 kcal. Wyprawy rowerowe są doskonałym pomysłem na spędzenie weekendu.