Trwa ładowanie...

Jeden czynnik ryzyka. Odpowiada aż za 18 nowotworów

Niedoceniany czynnik ryzyka raka. Badania wykazały, że może odpowiadać za 18 nowotworów
Niedoceniany czynnik ryzyka raka. Badania wykazały, że może odpowiadać za 18 nowotworów (Getty Images)

Kolejne dowody na destrukcyjny wpływ nadmiaru kilogramów na zdrowie. Badania opublikowane na łamach "Nature Communications" wykazały, że nie tylko otyłość, ale nawet nadwaga może wyraźnie zwiększać ryzyko aż 18 różnych nowotworów.

spis treści

## Jeden z kluczowych kancerogenów

Od dawna pojawiają się analizy wskazujące na związek otyłości z rakiem jelita grubego, trzustki, piersi i nerek. Nowe badania wskazują, że lista potencjalnych powikłań związanych z nadmiarem kilogramów może być znacznie dłuższa. Autorzy pracy opublikowanej na łamach "Nature Communications" wskazują, że wpływ otyłości na raka jest "prawdopodobnie niedoceniany".

Zobacz film: "Masz nadwagę? Grozi ci 12 nowotworów"

Naukowcy przeanalizowali dane obejmujące ponad 2,6 miliona Hiszpanów między 18. a 40. rokiem życia. Obserwacje trwały łącznie dziewięć lat, w tym okresie raka zdiagnozowano u ponad 225 tys. osób z badanej grupy.

Autorzy analizy stwierdzili, że choroba częściej atakowała osoby, które wcześniej miały nadwagę lub otyłość.

- Nasze odkrycia wskazują, że dłuższe narażenie na nadwagę i otyłość, a także rozwój nadwagi i otyłości we wczesnej dorosłości może zwiększać ryzyko raka - podkreślają autorzy badań.

Otyłość w młodym wieku zwiększa ryzyko rozwoju raka
Otyłość w młodym wieku zwiększa ryzyko rozwoju raka (Adobe Stock)

1. Zwiększa ryzyko aż 18 nowotworów

Naukowcy wykazali, że aż 18 nowotworów może mieć związek z nadprogramowymi kilogramami. Poza nowotworami układu pokarmowego u osób z nadwagą w młodym wieku wykazano większe ryzyko rozwoju białaczki i chłoniaka nieziarniczego.

Naukowcy wskazują też, że może to być jeden z czynników rakotwórczych w przypadku raka pęcherza oraz raka głowy i szyi u osób, które nigdy nie paliły.

- To badanie ma przyszłe implikacje dla zdrowia publicznego, ponieważ wykazano, że dodatkowe nowotwory, takie jak białaczka i chłoniak nieziarniczy, mogą być powiązane z nadwagą i otyłością - komentuje wyniki dr Panagiota Mitrou, dyrektor ds. badań, polityki i innowacji w Światowym Funduszu Badań nad Rakiem.

To kolejne dane, które dają mocne dowody wskazujące na powiązanie raka z dietą i aktywnością fizyczną. Wcześniej na łamach "Cancer" ukazała się praca naukowców z Newcastle University, która obejmowała przegląd i metaanalizę 18 badań. Wykazano, że 40 proc. nowotworów jest związanych ze stylem życia, czyli czynnikami, które można zmodyfikować, jak brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, niewłaściwa dieta, otyłość.

- Dowody na wpływ stylu życia są silniejsze w przypadku niektórych nowotworów. Na przykład spożywanie dużej ilości czerwonego i przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko raka jelita grubego, a picie alkoholu może zwiększać ryzyko raka piersi, jelita grubego i przełyku - podkreślała dr Fiona Malcomson, współautorka badania.

- Nasze odkrycia są ekscytujące, ponieważ dostarczają dalszych dowodów na skuteczność najlepszych sposobów zmniejszania ryzyka nowotworów, w szczególności raka piersi, jelita grubego i płuc - dodaje ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze