Trwa ładowanie...

Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia raka. Tłuszcz spowalnia komórki, które mogą zwalczać nowotwory

Avatar placeholder
30.03.2021 23:17
Wyniki badań mówią, że otyłość wpływa na ryzyko zachorowania na raka
Wyniki badań mówią, że otyłość wpływa na ryzyko zachorowania na raka (123rf.com)

Wyniki badań mówią jasno: otyłość wpływa na ryzyko zachorowania na raka. Tłuszcz zatyka i spowalnia komórki, które mogłyby być odpowiedzialne za walkę z nowotworem. Zdaniem badaczy otyłość może zabrać nam nawet 4 lata życia.

spis treści

1. Otyłość a ryzyko wystąpienia raka

Naukowcy z Trinity College Dublin twierdzą, że odkrycie stanowi przełom w zrozumieniu związku między otyłością, a rakiem. O tym, że dodatkowe kilogramy mają wpływ na rozwój groźnych chorób wiadomo od lat. Jednak do tej pory nie skupiano się na tym, jaki może mieć to wpływ na układ odpornościowy.

Profesor Lydia Lynch uważa komórki ludzkie za naturalnych zabójców nowotworów. Jednak tracą one siłę w przypadku osób z poważną nadwagą. Zdaniem badaczki komórki odzyskają swoja moc, jeśli będziemy regularnie ćwiczyć i stracimy na wadze.

Zobacz film: "Zły tłuszcz dziedziczymy po ojcu"

Wraz z grupą naukowców omawia też, w jaki sposób blokowanie transportu kwasów tłuszczowych w organizmie może spowodować przemianę metaboliczną w taki sposób, aby komórki mogły dalej w pełni pełnić swoje funkcje.

Otyłość prowadzi do poważnych chorób (WIDEO)
Otyłość prowadzi do poważnych chorób (WIDEO)

Jemy zbyt wiele tłuszczu i mięs, unikamy warzyw. Nieodpowiednio zbilansowana dieta i częste sięganie

zobacz galerię

2. Związek otyłości z wystąpieniem raka

Na świecie ponad 1,9 miliarda osób cierpi na nadwagę i otyłość. Jeden na 20 przypadków wszystkich nowotworów jest spowodowany nadwagą. W badaniu wykorzystane ludzkie komórki u myszy. Komórki u otyłych gryzoni rozpoznawały nowotwór, ale nie mogły go zniwelować.

"W związku z tym istnieje pilna potrzeba zrozumienia ścieżek, w których otyłość powoduje raka i prowadzi do innych chorób, a także opracowania nowych strategii zapobiegania ich progresji" – mówi prof. Lydia Lynch.

#dziejesienazywo: Nie tylko wadliwe geny. Co jeszcze zwiększa ryzyko raka jajnika? (WIDEO)
#dziejesienazywo: Nie tylko wadliwe geny. Co jeszcze zwiększa ryzyko raka jajnika? (WIDEO)

Najczęściej rak piersi i jajnika rozwija się u kobiet będących nosicielkami genu BRC1 lub BRC2. Panie

zobacz galerię

Otyłość to pandemia XXI wieku. Charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej (powyżej 15 proc. masy ciała u dorosłego mężczyzny i ponad 25 proc. masy ciała dorosłej kobiety). Z otyłością mamy do czynienia, gdy osoba dorosła ma BMI powyżej 30.

Przyczyną otyłości są predyspozycje genetyczne, prowadzenie niezdrowego trybu życia oraz czynniki psychologiczne.

Zobacz też: Wypij przed snem. Napój aktywuje spalanie tkanki tłuszczowej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze