Jeden specyficzny gen związany jest z wieloma chorobami

Genetyczne różnice w genie FADS1 określają ryzyko różnych chorób. Zdolność do wytwarzania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, jak i omega-6 jest indywidualna dla konkretnej osoby, a to wpływa na ryzyko zaburzeń przemiany materii, chorób zapalnych i kilku rodzajów nowotworów.

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji i SciLifeLab wyjaśnili to bardzo szczegółowo, a praca została opublikowana w czasopiśmie "Nucleic Acids Research".

"Po szczegółowych badaniach wiemy już dokładnie, które mutacje funkcjonują w tym regionie i są bezpośrednio zaangażowane w regulację FADS1" - mówi Gang Pan z Zakładu Immunologii, Genetyki i Patologii Uniwersytetu w Uppsali i jeden z autorów artykułu.

W tym nowym badaniu naukowcy wskazują, że region genu, który steruje FADS1 pojawił się 6 milionów lat temu oraz że występuje u człowieka i szympansa, ale nie u innych gatunków. Ponieważ zwiększone wytwarzanie kwasów omega-3 i omega-6 jest korzystne dla rozwoju mózgu, wydarzenie to mogło przyczynić się do ewolucji człowieka.

Mutacja, która miała miejsce 300 000 lat temu, dodatkowo zwiększyła zdolność genu do wytwarzania zarówno kwasów tłuszczowych omega-3, jak i omega-6. Mutacja ta stanowiła ewolucyjną zaletę i doprowadziła do stworzenia bardziej aktywnego wariantu FADS1.

W czasach historycznych ludzie jedli takie same ilości omega-3, pochodzące z ryb i warzyw i omega-6 pochodzących z mięsa i jaj.

"Ponieważ żyjemy dłużej i radykalnie zmieniła się nasza dieta, we współczesnej kuchni w zachodnim świecie drastycznie zwiększyło się spożycie kwasów tłuszczowych omega-6 i to, co było zaletą w czasach historycznych, mogło się obrócić przeciwko nam i może to być przyczyna zwiększonego ryzyka wielu chorób" - mówi Gang Pan.

Różnica genetyczna w FADS1 wpływa na poziom cholesterolu LDL i HDL oraz kilku innych ważnych tłuszczów, a także poziom cukru we krwi, zespół metaboliczny i ma wpływ na to, jak dobrze reagujemy na leczenie, które ma na celu kontrolowanie zawartości tłuszczu we krwi.

To wpływa na ryzyko alergii i rozwoju chorób zapalnych, takich jak reumatyzm i zapalna choroba jelit. Dodatkowo wpływa na ryzyko raka okrężnicy i innych rodzajów raka, jak również wpływa na tętno serca.

"Tłuszcze wielonienasycone są zaangażowane w zaskakującą liczbę procesów i jest nadzieja, że nowa wiedza pozwoli leczyć niektóre z tych chorób w docelowy sposób" - mówi Claes Wadelius, profesor Genetyki Medycznej na Uniwersytecie w Uppsali i SciLifeLab w Szwecji i główny autor badania.

6 niesamowicie zdrowych produktów pełnych tłuszczów

Produkty uchodzące za kaloryczne są w dzisiejszym świecie na straconej pozycji. Dążenie do upragnionej, nienagannej sylwetki sprawia, że z codziennej diety...

Kwasy omega 3 i omega 6 są to niezbędne wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ich odpowiednia ilość w diecie jest bardzo istotna dla zachowania zdrowia.

Należy jednak pamiętać, że przy normalnej diecie ok. 2000 kcal, wystarczy zjeść jedną płaską łyżeczkę oleju słonecznikowego dziennie, aby zaspokoić zapotrzebowanie na kwasy omega-6 i ok. 100-150 gr tłustej ryby morskiej przynajmniej 2 razy w tygodniu, aby zaspokoić zapotrzebowanie na kwasy omega-3.

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...