Trwa ładowanie...

Gwałtownie zwiększa ryzyko cukrzycy. Lepiej się wystrzegać

 Katarzyna Kurek
28.11.2023 10:51
Zła wiadomość dla "nocnych marków". Późne zasypianie może sprzyjać rozwojowi cukrzycy
Zła wiadomość dla "nocnych marków". Późne zasypianie może sprzyjać rozwojowi cukrzycy (Getty Images)

Nowe badania przeprowadzone przez grupę naukowców z Uniwersytetu Harvarda sugerują, że osoby chodzące późno spać obciążone są o 19 proc. większym ryzykiem cukrzycy typu 2 niż "ranne ptaszki". Grupę badawczą stanowiły jednak jedynie kobiety.

spis treści

1. Chronotyp nie jest obojętny dla zdrowia

Grupa naukowców z Uniwersytetu Harvarda dowiodła, że chronotyp, czyli naturalna skłonność organizmu do zasypiania o określonej porze, może mieć związek ze stanem zdrowia. Uczeni przeanalizowali dane blisko 64 tys. pielęgniarek w wieku 45-62 lat, które w latach 2009-2017 brały udział w studium Nurses’ Health Study II. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma "Annals of Internal Medicine".

Uczestniczki miały za zadanie określić swój chronotyp (chronotyp skowronka/poranny lub chronotyp sowy/nocny). Przynależność do "rannych ptaszków" zadeklarowało 35 proc. kobiet, 11 proc. określiło się jako "nocne marki". Pozostałe badane nie potrafiły podać swojego chronotypu.

Zobacz film: "Objawy cukrzycy. Nie ignoruj ich"

Ponadto przeanalizowano też nawyki żywieniowe uczestniczek, stosowanie używek, ich aktywność fizyczną, jakość snu i problemy zdrowotne. Badacze zauważyli, że wśród nocnych marków częściej występowały uzależnienia od papierosów, niezdrowe nawyki żywieniowe, czy zaburzenia snu. W tej grupie zaobserwowano także niższy poziom aktywności fizycznej i wyższe BMI w porównaniu do "rannych ptaszków".

2. Zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2. o 19 proc.

Autorzy publikacji są zdania, że "powyższe czynniki przyczyniły się u uczestników identyfikujących się jako nocne marki do 19 proc. wzrostu ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2".

Jednocześnie główna autorka badania Tianyi Huang, w rozmowie z NBC News zaznaczyła, że wzrost ryzyka rozwoju cukrzycy dotyczy tylko pielęgniarek z chronotypem nocnym, zaczynających pracę w godzinach porannych. Natomiast u pań pracujących na nocne zmiany nie zaobserwowano zwiększonego ryzyka rozwoju choroby.

Badania potwierdza wcześniejsze ustalenia naukowców – osoby prowadzące nocny tryb życia mogą być bardziej narażone na insulinooporność, a tym samym na cukrzycę typu 2.

Jednak wyniki najnowszego badania wskazują jedynie na pewne zależności między chronotypem wieczornym a ryzykiem rozwoju cukrzycy. Nie określają jednak związku przyczynowo-skutkowego. Ponadto dużym ograniczeniem badania był fakt, że grupa badawcza była niezróżnicowana płciowo.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze