Trwa ładowanie...

Kemferol - naturalne źródła, działanie przeciwnowotworowe, dieta

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
26.01.2024 11:10
Kemferol znaleźć można w wielu warzywach np. w brokułach.
Kemferol znaleźć można w wielu warzywach np. w brokułach. (Adobe stock)

Kemferol to fitozwiązek, który wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jakie są właściwości zdrowotne kemferolu? Czy kemferol może mieć działanie przeciwnowotworowe? Źródła naturalne kemferolu?

spis treści

1. Czym jest kemferol?

Kemferol jest organicznym związkiem chemicznym należącym do rodziny flawonoidów. Jest to barwnik roślinny odpowiadający za kolorystykę niektórych owoców, warzyw i kwiatów. Kemferol posiada między innymi właściwości antyoksydacyjne i antyinflamacyjne. Ponadto, może korzystnie wpływać na zdrowie serca, układ odpornościowy oraz procesy przeciwdziałające stanom zapalnym w organizmie.

2. W jakich produktach spożywczych występuje kemferol?

Kemferol jest fitozwiązkiem, czyli składnikiem naturalnie występującym w roślinach. Występuje między innymi w szpinaku, jarmużu, boćwinie, sałacie, kapuście, rzepie, brokułach, czerwonej cebuli, czarcim pazurze, jabłkach, jagodach, malinach, truskawkach, winogronach, pomarańczach, grejpfrutach i kaparach.

W związek flawonowy korzystnie wpływający na organizm człowiek obfitują również herbaty (zielona, miętowa, rumiankowa czy herbatka z kocimiętką).

3. Czy kemferol może mieć działanie przeciwnowotworowe?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Badania naukowe na temat kemferolu wykazały, że ten silny fitozwiązek może działać hamująco na wzrost komórek nowotworowych. Badaczom udało się zaobserwować, że stężenie tego flawonoidu może hamować rozwój komórek raka szyjki macicy SiHa – im jest ono wyższe, tym niższa żywotność komórek rakowych.

Oprócz tego, kemferol wykazuje zdolność do obniżania ekspresji białek związanych ze szlakiem EGFR/p38. Ten efekt może przyczynić się do ograniczenia aktywności sygnałów stymulujących wzrost komórek nowotworowych u pacjentów chorujących na raka pęcherza moczowego.

W badaniach z udziałem komórek raka pęcherza moczowego linii EJ stwierdzono, że ten silny fitozwiązek indukuje zatrzymanie cyklu komórkowego w fazie S poprzez obniżenie ekspresji cykliny D1 i kinazy zależnej od cyklin CDK6.

Badania specjalistów wskazują również, że związek o działaniu przeciwutleniającym wykazuje zdolność do hamowania procesu metastazy. W trakcie testów nad komórkami kostniakomięsaka U-2 specjaliści dostrzegli, że kemferol spowalnia adhezję (oddziaływanie powierzchniowe między cząsteczkami) oraz migrację komórek rakowych.

4. Znaczenie kemferolu w diecie przeciwzapalnej

Kemferol to naturalny sojusznik w dbaniu o nasze zdrowie. Dodając go do diety, możemy wzmocnić nasz organizm oraz ochronić się przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego. Badania dowodzą, że kemferol, obecny w niektórych roślinach, jest naszym sprzymierzeńcem w walce ze stresem oksydacyjnym (redukuje ilość wolnych rodników, co jest kluczowe w przypadku tego stanu).

Spożywanie produktów bogatych w ten fitozwiązek może wpływać pozytywnie na zdrowie naszych oczu. Potencjał antyoksydacyjny kemferolu przewyższa nawet luteinę, substancję, która chroni przed nadmierną eksploatacją plamki żółtej oraz działaniem oksydantów. Związek wspiera komórki nerwowe, zwiększając ich żywotność, a także aktywuje enzymy antyoksydacyjne.

W przeciwzapalnej diecie uwzględniającej kemferol warto zadbać o takie produkty jak:

  • warzywa liściaste np. szpinak, boćwina, rukola,
  • owoce, np. jabłka, maliny, kiwi,
  • zielona herbata,
  • herbata rumiankowa.

5. Możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania w stosowaniu kemferolu

Kemferol uchodzi za substancję bezpieczną dla zdrowia, jednakże może powodować reakcje u niektórych osób. Możliwe skutki uboczne mogą obejmować:

  • alergię - w przypadku uczulenia na flawonoidy, może pojawić się reakcja alergiczna po spożyciu kemferolu,
  • interakcje lekowe - kemferol może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem suplementacji warto skonsultować się z lekarzem,
  • problemy trawienne - w niektorych przypadkach suplementacja kemferolem może prowadzić do problemów trawiennych.

Dlatego, jak zawsze przed rozpoczęciem suplementacji, zaleca się konsultację z lekarzem, zwłaszcza jeśli występują problemy zdrowotne lub przyjmowane są regularnie leki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze