Trwa ładowanie...

Kleszcze wyniosą się raz na zawsze. Tego oleju nie znoszą

 Paula Komendarczuk
14.05.2024 08:47
Król ekologicznych środków. Zwalcza kleszcze, mszyce i inne szkodniki
Król ekologicznych środków. Zwalcza kleszcze, mszyce i inne szkodniki (Getty Images)

Olej rydzowy jest podstawowym składnikiem ekologicznych środków zwalczających różne szkodniki ogrodowe, takie jak mszyce i przędziorki. Dodatkowo może pomóc w ochronie ogrodu przed kleszczami.

spis treści

1. Skuteczny olej rydzowy

Olej rydzowy to naturalny produkt, który jest tłoczony z rośliny znanej dawniej jako rydz, obecnie jako lnicznik siewny. Inna nazwa, pod którą można spotkać ten produkt to olej z lnianki. Jest ceniony w kuchni oraz w kosmetyce, jednak wartościowe właściwości mogą być również wykorzystywane w ogrodzie.

Warto jednak pamiętać, że olej jest gęsty i nie rozpuszcza się w wodzie. Z tego względu powstają specjalne preparaty przeznaczone do oprysków ogrodniczych, jednym z najpopularniejszych jest Emulpar 940 EC.

Charakterystyka konkretnego preparatu może się różnić w zależności od producenta, jednak są one ekologiczne i mogą być stosowane do opryskiwania ziół, warzyw i owoców bez okresu karencji, co oznacza, że można je spożywać od razu po umyciu.

2. Jakie szkodniki zwalcza olej rydzowy?

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Olej rydzowy jest skutecznym środkiem do zwalczania szkodników, takich jak:

  • mszyce,
  • przędziorki,
  • wciornastki,
  • mączliki szklarniowe (tzw. białe muszki),
  • ochojniki,
  • miseczniki,
  • tarczniki,
  • szpeciele,
  • wełnowce.

Oprysk z oleju rydzowego może także pomóc w ochronie ogrodu przed kleszczami. Należy spryskiwać preparatem miejsca, gdzie pajęczaki te występują najczęściej, czyli trawy, skupiska krzewów i drzew.

Olej rydzowy oblepia owady, roztocza i kleszcze tłustą powłoką, co uniemożliwia im oddychanie. Preparaty nie wnikają w głąb roślin, zabijają tylko te szkodniki, które zostały spryskane.

Należy jednak pamiętać, że oleju nie należy go stosować na rośliny kwitnące w czasie, gdy latają nad nimi pszczoły. Ważne jest też obserwowanie czy na atakowanej roślinie nie walczą już naturalni wrogowie szkodników, takie jak biedronki czy złotooki, aby uniknąć przypadkowego zabicia tych pożytecznych owadów.

3. Jak stosować olej rydzowy na szkodniki?

Oprysk z oleju rydzowego może być wykonywany przez cały sezon, jednak zaleca się rozpoczęcie stosowania już wczesną wiosną, aby zahamować rozwój szkodników.

Oprysk preparatami na bazie oleju rydzowego powinien być powtarzany co 7-10 dni. Regularność jest szczególnie zalecana w przypadku zwalczania kleszczy.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze