Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego daje się we znaki nie tylko kobietom. Niejednokrotnie takie zmiany nastroju dotkliwie odczuwają też przerażeni niepokojącym zachowaniem partnerzy. Szacuje się, że problem dotyka niemal 70% kobiet w wieku rozrodczym. Czym tak naprawdę jest PMS? Czy można go pokonać?

Pierwsze wzmianki na temat okołomenstruacyjnych dolegliwości pojawiły się już w zapiskach ze starożytnej Grecji. Zaburzenia te, jako jednostka chorobowa, zostały przedstawione w 1931 roku, natomiast w 1953 roku określono je jako Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS – premenstrual syndrom).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Zagadka PMS nie jest jeszcze do końca wyjaśniona. Istnieje wiele teorii, ale żadna z nich jednoznacznie nie wyjaśnia problemu. Pojawia się podejrzenie, że dolegliwości przedmenstruacyjne wywoływane są interakcjami zachodzącymi między hormonami płciowymi a przekaźnikami w układzie nerwowym (neurotransmiterami). Same wahania hormonalne także wpływają na nasilenie objawów, jednakże, gdyby tylko to odpowiadało za pojawienie się PMS, każda z nas cierpiałaby w podobnym stopniu.

Objawy PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego pojawia się po owulacji, zazwyczaj około tygodnia przed spodziewaną miesiączką. Typowe objawy obejmują zarówno sferę emocjonalną, jak i fizyczną.

Mnogość objawów przedmiesiączkowych zatrważa i utrudnia jednolite określenie tej jednostki chorobowej. Za najistotniejsze uznaje się wahania nastroju oraz efekty gromadzenia wody w organizmie.

Symptomy ze strony psychiki:

 • złość i nadmierna irytacja (niewspółmierne do sytuacji),
 • napięcie psychiczne,
 • zaburzenia o charakterze depresyjnym,
 • płacz bez uchwytnej przyczyny,
 • przewrażliwienie,
 • wahania nastroju.

Objawy somatyczne:

 • zmęczenie,
 • obrzęki,
 • przebieranie na masie,
 • wypryski,
 • zaburzenia snu (zarówno bezsenność, jak i nadmierna senność),
 • zmiany łaknienia (zazwyczaj nadmierne).

O wiele poważniejszą odmianą PMS jest Przedmiesiączkowy Zespół Dysforyczny (PMDD – Premenstrual Dysphoric Disorder), który dotyka kilka procent kobiet w okresie rozrodczym. Jego objawy często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza i wdrożenie leczenia.

Diagnoza PMS

Ocena dolegliwości przysparza sporo problemów. Za najtrafniejszą uznaje się analizę wpisów z tzw. dzienniczka menstruacyjnego. Jego prowadzenie zalecane jest kobietom, których comiesięczne zaburzenia skłaniają do wizyty u lekarza. Do wykonania takiej diagnostyki potrzebny jest jedynie kwestionariusz oraz sumienność pacjentki. Codziennie określa ona nasilenie poszczególnych objawów. Jeśli pojawiają się one cyklicznie, przed każdą kolejną miesiączką, oraz trwają przez 7 do 10 dni przed wystąpieniem krwawienia, diagnoza zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest bardzo prawdopodobna.

Aby rozpoznać PMS, konieczne jest stwierdzenie:

 • obecności typowych objawów na 5 dni przed wystąpieniem miesiączki przez 3 kolejne cykle,
 • zaniku objawów po nie więcej niż 4 dniach od ustania krwawienia,
 • dolegliwości zaburzających codzienne obowiązki.

Niektóre choroby, zaburzenia hormonalne mogą imitować PMS, dlatego postawienie takiej diagnozy musi być poprzedzone wykluczeniem innych problemów. Za najistotniejszą różnicę należy uznać cykliczność dolegliwości, która w innych chorobach raczej nie występuje.

Z czym można pomylić PMS? Zespół napięcia przedmiesiączkowego ma podobne objawy z:

Sposoby na PMS

Regularne, umiarkowane ćwiczenia łagodzą napięcie, usprawniają pracę jelit oraz poprawiają kondycję ciała. Zadbaj o spacery, codzienną gimnastykę. Choć w pierwszych dniach wdrażania nowego stylu życia możesz mieć trudności z mobilizacją, to z każdym następnym podejściem poczujesz lekkość ciała i świeżość umysłu. Pamiętaj, że dieta ma ogromne znaczenie w regulacji czynności organizmu. Pij niegazowaną wodę mineralną i wystrzegaj się wszelkich napojów bogatych w kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyzujące). W te nieco trudniejsze dni potrzebujesz dużo energii, ale dostarczaj jej w postaci świeżych warzyw i owoców. Sód zwiększa gromadzenie wody w organizmie. Może to nasilać tkliwość piersi. Wyeliminuj słone potrawy z diety (nie dosalaj!). Palenie ma liczne, udowodnione niekorzystne działania. Jednym z nich, choć nie najgroźniejszym, jest nasilenie objawów PMS. Okazuje się, że alkohol także nie jest twoim sprzymierzeńcem w utrzymaniu równowagi emocjonalnej w okresie przedmenstruacyjnym, postaraj się więc ograniczyć jego spożycie.

Leczenie PMS

Antykoncepcja kontra PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to uciążliwe dolegliwości występujące w drugiej fazie cyklu kobiety. Są to zachwiania równowagi hormonalnej,...

Jeśli wprowadzenie prawidłowo zbilansowanej, ubogiej w sód diety oraz zmiana stylu życia nie przynosi oczekiwanej poprawy, medycyna oferuje broń większego kalibru. Istnieje cały szereg leków, które zmniejszają dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

 • Suplementy diety

Naukowcy przebadali cały szereg takich preparatów, ale dla większości z nich nie znaleziono miejsca w leczeniu PMS. Tylko niektóre korzystnie wpływają na redukcję objawów napięciowych.

Udowodnione pomocne działanie mają:

 • wapń (1000 mg/dobę),
 • magnez (400 mg/dobę),
 • mangan (6 mg/dobę),
 • witamina E (400 IU/dobę).

 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Typowe ich działanie nie ma w tym przypadku istotnego znaczenia, na pierwszy plan wysuwa się działanie przeciwzapalne. W okresie przedmenstruacyjnym możesz sięgnąć po ibuprofen lub naproxen.

 • Leki przeciwdepresyjne

Ta grupa środków pomaga w redukcji objawów depresyjnych oraz zaburzeń nastroju. Czasami zaleca się stosowanie tej terapii tylko w okresie poowulacyjnym, ale udowodniono, że mają one wtedy ograniczone działanie.

 • Antykoncepcja hormonalna

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej hamuje owulację. Tabletki antykocepcyjne ograniczają wahania poziomu hormonów oraz redukują objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ale nie dotyczy to wszystkich kobiet. Warto pamiętać, że antykoncpecja hormonalna może czasami nasilać objawy. Może się też zdarzyć, że jeden preparat z danej grupy takich objawów nie wywołuje, natomiast inny tak.

 • Leki moczopędne

Powodująca tkliwość piersi retencja wody, uczucie pełności i obrzmienia jest jednym z częściej zgłaszanych problemów. Jeśli ograniczenie soli oraz cukrów prostych w diecie nie zmniejsza dolegliwości, można wtedy wdrożyć leki moczopędne.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego nie jest już nieprzezwyciężalnym wrogiem. Jest to pozytywna wiadomość zarówno dla kobiet, jak i ich bliskich. Świadomość własnego ciała to klucz do sukcesu kobiecości.

Lekarz Dorota Michałek, 4 tygodnie temu

Bibliografia

 • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
 • Dudenhausen J. Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4032-6
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5
 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Komentarze (6)
~Daria
~Daria ponad rok temu

ja kiedys tragicznie znosiłam pms.. bole brzucha a cera to nawet bez komentarza. na szczescie kolezanka poleciła mi oeparol femina, to witaminy dla kobiet poprawiaja kondycje naszego organizmu przez cały cykl a do tego super pomagaja tym z nas które maja kłopoty z włosami albo z cerą

Odpowiedz
Triona
Triona ponad rok temu

Widzę, że jest nas więcej. Też biorę wspomniane przez was Vixpo. Dla mnie to było wybawienie, bo byłam szczerze powiedziawszy nie do zniesienia. A różnica polega na tym, że bierze się je w systemie 24+4 mniejsza przerwa i mniejsze wahania stężenia hormonów w cyklu.

Odpowiedz
~Patrycja
~Patrycja ponad rok temu

Ja również biorę Vixpo ze względu na nasilone objawy pms. Czuję się dużo lepiej, miesiączki mam mniej obfite i nawet w trakcie okresu chodzę biegać - wcześniej bolało mnie nawet siedzenie przed telewizorem

Odpowiedz
~Konwaliowa
~Konwaliowa ponad rok temu

Problemów z PMS'em nie wolno lekceważyć. Ja spędziłam sporo czasu u różnych lekarzy. Pomogło mi dopiero przepisanie tabletek Vixpo. Przestało boleć, no i nie mam już takich wahań nastroju jak wcześniej. Co ważne - skończyły mi się migreny przed-okresowe. Co miesiąc umierałam z bólu, a teraz nic. To niesamowite, jak hormony mogą sterować naszym organizmem.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zespół napięcia przedmiesiączkowego – przyczyny, objawy, leczenie
Zespół napięcia przedmiesiączkowego – przyczyny, objawy, leczenie

PMS - charakterystyka, objawy, leczenie

Co to jest PMS? Ten tajemniczy skrót wywodzi się z angielskiego "premenstrual syndrome", a tłumaczymy to jako "zespół napięcia przedmiesiączkowego (...) co to jest PMS. PMS - charakterystyka PMS...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Związek pomiędzy leczeniem PMS a dobrym samopoczuciem

Związek pomiędzy leczeniem PMS a dobrym samopoczuciem

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) Wiele kobiet na całym świecie przed miesiączką dotyka PMS polegający na wystąpieniu niekorzystnych objawów (...) objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Leczenie PMS

Antykoncepcja kontra PMS - wszystkie wiemy, jak trudno sprawić, by leczenie było rzeczywiście skuteczne. Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka (...) co miesiąc. Można z nim skutecznie...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Niepokalanek mnisi poradzi sobie nawet z PMS

Niepokalanek mnisi poradzi sobie nawet z PMS

proc. kobiet. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bo o nim właśnie mowa, można jednak skutecznie zniwelować. Podpowiadamy, jak zrobić (...) to w sposób naturalny i całkowicie bezpieczny. Czym...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – przyczyny, objawy, leczenie

PMS - poważna dolegliwość każdej kobiety czy błaha wymówka?

PMS - poważna dolegliwość każdej kobiety czy błaha wymówka?

napięcia przedmiesiączkowego, szacuje się, że cierpi znacznie więcej pań. Nie wszystkie po prostu zdają sobie sprawę, że konkretne objawy są skutkami (...) PMS. Nawet lekarze nie potrafią doradzić pacjentkom,...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – przyczyny, objawy, leczenie

7 skutecznych sposobów na PMS

7 skutecznych sposobów na PMS

. Szacuje się, że nawet 80 proc. pań odczuwa skutki PMS. Zespół napięcia przedmiesiączkowego to nie wyrok - nie musisz się godzić na nieprzyjemne dolegliwości (...) estrogenu i produkowane są substancje...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – przyczyny, objawy, leczenie

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe na PMS

napięcia przedmiesiączkowego. Badanie właściwości nienasyconych kwasów tłuszczowych Naukowcy z Uniwersytetu Pernambuco w Brazylii przeprowadzili (...) napięcia przedmiesiączkowego)...

Cykl miesiączkowy - fazy, faza ciałka żółtego, a ciąża

Antykoncepcja kontra PMS (WIDEO)

Antykoncepcja kontra PMS (WIDEO) Odtwórz wideo

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to uciążliwe dolegliwości występujące w drugiej fazie cyklu kobiety. Są to zachwiania równowagi hormonalnej, głównie estrogenu i progesteronu oraz niektórych...

Ból brzucha u kobiet

Ból podczas owulacji i zespół przedmiesiączkowy

w skład szerszego zjawiska, jakim jest zespół napięcia przedmiesiączkowego, w skrócie ZNP. To odczuwane przygnębienie, poirytowanie i huśtawki nastrojów (...) . Istnieje kilka sposobów, które pomogą...