Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego daje się we znaki nie tylko kobietom, ale, niejednokrotnie, takie zmiany nastroju dotkliwie odczuwają, przerażeni niepokojącym zachowaniem, partnerzy. Szacuje się, że problem dotyka niemal 70% kobiet w wieku rozrodczym. Czym tak naprawdę jest PMS, czy można go pokonać?

Pierwsze wzmianki na temat okołomenstruacyjnych dolegliwości pojawiły się już w zapiskach ze starożytnej Grecji. Zaburzenia te, jako jednostka chorobowa, zostały przedstawione w 1931 roku, natomiast w 1953 roku określono je jako Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego (PMS - premenstrual syndrom).

1. Przyczyny zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Zagadka PMS’u nie jest jeszcze do końca wyjaśniona. Istnieje wiele teorii, ale żadna z nich jednoznacznie nie wyjaśnia problemu. Pojawia się podejrzenie, że dolegliwości przedmenstruacyjne wywoływane są interakcjami zachodzącymi między hormonami płciowymi a przekaźnikami w układzie nerwowym (neurotransmiterami). Same wahania hormonalne także wpływają na nasilenie objawów, jednakże, gdyby tylko to odpowiadało za pojawienie się PMS’u, każda z nas cierpiałaby w podobnym stopniu.

2. Objawy PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego pojawia się się po owulacji, zazwyczaj około tygodnia przed spodziewaną miesiączką. Typowe objawy obejmują zarówno sferę emocjonalną, jak i sferę fizyczną.

Mnogość objawów przedmiesiączkowych zatrważa i utrudnia jednolite określenie tej jednostki chorobowej. Za najistotniejsze uznaje się wahania nastroju oraz efekty gromadzenia wody w organizmie.

Objawy ze strony naszej psychiki:

 • złość i nadmierna irytacja (niewspółmiernie do sytuacji),
 • napięcie psychiczne,
 • zaburzenia o charakterze depresyjnym,
 • płacz bez uchwytnej przyczyny,
 • przewrażliwienie,
 • wahania nastroju.

Objawy somatyczne:

 • zmęczenie,
 • obrzęki,
 • przebieranie na masie,
 • wypryski,
 • zaburzenia snu (zarówno bezsenność jak i nadmierna senność),
 • zmiany łaknienia (zazwyczaj nadmierne).

O wiele poważniejszą odmianą PMS jest Przedmiesiączkowy Zespół Dysforyczny (PMDD - Premenstrual Dysphoric Disorder), który dotyka kilka procent kobiet w okresie rozrodczym. Jego objawy często uniemożliwiają kobiecie normalne funkcjonowanie. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza i wdrożenie leczenia.

3. Diagnoza PMS

Ocena dolegliwości przysparza sporo problemów. Za najtrafniejszą ocenę uznaje się analizę wpisów z tzw. dzienniczka menstruacyjnego. Jego prowadzenie zalecane jest kobietom, których co miesięczne zaburzenia skłaniają do wizyty u lekarza. Do wykonania takiej diagnostyki potrzebny jest jedynie kwestionariusz oraz sumienność pacjentki. Codziennie określa ona nasilenie poszczególnych objawów. Jeśli pojawiają się one cyklicznie, przed każdą kolejną miesiączką, oraz trwają przez 7 do 10 dni przed wystąpieniem krwawienia, diagnoza zespołu napięcia przedmiesiączkowego jest bardzo prawdopodobna.

Aby rozpoznania PMS konieczne jest stwierdzenie:

 • obecności typowych objawów na 5 dni przed wystąpieniem miesiączki przez 3 kolejne cykle,
 • zaniku objawów po nie więcej niż 4 dniach od ustania krwawienia,
 • objawów zaburzających codzienne obowiązków.

Niektóre choroby, zaburzenia hormonalne mogą imitować PMS, dlatego postawienie takiej diagnozy musi być poprzedzone wykluczeniem innych problemów. Za najistotniejszą różnicę należy uznać cykliczność dolegliwości, która w innych chorobach raczej nie występuje.

Z czym można pomylić PMS?

4. Sposoby na PMS

Regularne, umiarkowane ćwiczenia łagodzą napięcie, usprawniają pracę jelit oraz poprawiają kondycję twojego ciała. Zadbaj o spacery, codzienną gimnastykę. Choć w pierwszych dniach wdrażania nowego stylu życia możesz mieć trudności z mobilizacją, to z każdym następnym podejściem poczujesz lekkość ciała i świeżość umysłu. Pamiętaj, że dieta ma ogromne znaczenie w regulacji czynności Twojego ciała. Pij niegazowaną wodę mineralną i wystrzegaj się wszelkich napojów bogatych w kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyzujące). W te nieco trudniejsze dni potrzebujesz dużo energii, ale dostarczaj jej w postaci świeżych warzyw i owoców. Sód zwiększa gromadzenie wody w organizmie. Może to nasilać tkliwość piersi. Wyeliminuj słone potrawy z diety (nie dosalaj!). Palenie ma liczne, udowodnione niekorzystne działania. Jednym z nich, choć nie najgroźniejszym, jest nasilenie objawów PMS'u. Okazuje się, że alkohol także nie jest twoim sprzymierzeńcem w utrzymaniu równowagi emocjonalnej w okresie przedmenstruacyjnym, postaraj się ograniczyć jego spożycie.

5. Leczenie PMS

Antykoncepcja kontra PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to uciążliwe dolegliwości występujące w drugiej fazie cyklu kobiety. Są to zachwiania równowagi...

Jeśli wprowadzenie prawidłowo zbilansowanej, ubogiej w sód diety oraz zmiana stylu życia nie przynosi oczekiwanej poprawy, medycyna oferuje broń większego kalibru. Istnieje cały szereg leków, które zmniejszają dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

 • Suplementy diety

Naukowcy przebadali cały szereg suplementów diety, ale dla większości z nich nie znaleziono miejsca w leczeniu PMS’u. Tylko niektóre korzystnie wpływają na redukcję objawów napięciowych.

Udowodnione pomocne działanie mają:

 1. Wapń (1000 mg/dobę)
 2. Magnez (400 mg/dobę)
 3. Mangan (6 mg/dobę)
 4. Witamina E (400 IU/dobę)
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Typowe ich działanie nie ma w tym przypadku istotnego znaczenia, na pierwszy plan wysuwa się działanie przeciwzapalne. W okresie przedmenstruacyjnym możesz sięgnąć po ibuprofen lub naproxen.

 • Leki przeciwdepresyjne

Ta grupa leków pomaga w redukcji objawów depresyjnych oraz zaburzeń nastroju. Czasami zaleca się stosowanie tej terapii tylko w okresie poowulacyjnym, ale udowodniono, że mają one wtedy ograniczone działanie.

 • Antykoncepcja hormonalna

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej hamuje owulację. Tabletki antykocepcyjne ograniczają wahania poziomu hormonów oraz redukują objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, ale nie dotyczy to wszystkich kobiet. Warto pamiętać, że antykoncpecja hormonalna może czasami nasilać objawy. Może się też zdarzyć, że jeden preparat z danej grupy takich objawów nie wywołuje, natomiast inny tak.

 • Leki moczopędne

Powodująca tkliwość piersi retencja wody, uczucie pełności i obrzmienia jest jednym z częściej zgłaszanych problemów. Jeśli ograniczenie soli oraz cukrów prostych w diecie nie zmniejsza dolegliwości, można wtedy wdrożyć leki moczopędne.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego nie jest już nieprzezwyciężalnym wrogiem. Jest to pozytywna wiadomość zarówno dla kobiet jak i dla drugiej połowy ludzkości. Świadomość własnego ciała to klucz do sukcesu kobiecości.

Lekarz Dorota Michałek,

Polecane wideo:

Bibliografia

 • Hanretty K. P. Położnictwo, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-34-5
 • Dudenhausen J. Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN 978-83-200-4032-6
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5
 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zespół napięcia przedmiesiączkowego
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zespół napięcia przedmiesiączkowego
Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe na PMS

(...) oraz witaminę E. Już po 3 miesiącach badania dolegliwości związane z PMS (premenstrual syndrome – zespół napięcia przedmiesiączkowego) zostały znacznie złagodzone. Znaczenie badania Uczeni podkreślają, że przyjmowanie nienasyconych kwasów...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Co to jest PMS?

Co to jest PMS? Ten tajemniczy skrót wywodzi się z angielskiego "premenstrual syndrome", a tłumaczymy to jako "zespół napięcia przedmiesiączkowego". Ze względu na różnorodność objawów, PMS może dla każdej kobiety oznaczać trochę co innego. Co to jest PMS? PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) pojawia się, jak sama nazwa wskazuje, przed miesiączką. Często utrzymuje się także podczas krwawienia i przechodzi po jego zakończeniu. Jest to zespół nieprzyjemnych objawów "zapowiadających" miesiączkę.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Mężczyźni też mogą cierpieć na PMS

Mężczyźni też mogą cierpieć na PMS

Ból brzucha, huśtawki nastrojów, uderzenia gorąca - to wszystko oznacza, że nadeszły dni trudne tak dla kobiety… jak i mężczyzny. Nowe badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że około jedna czwarta panów doświadcza "męskich okresów" i cierpi...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Leczenie PMS

(...) Zioła na zespół napięcia przedmiesiączkowego Jest kilka ziół, które pomogą ci poradzić sobie z objawami PMS: melisa - uspokoi ... Antykoncepcja kontra PMS - wszystkie wiemy, jak trudno sprawić, by było rzeczywiście skuteczne. Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka niemal każdej kobiety - od pierwszej miesiączki aż do klimakterium. W artykule znajdziesz sposoby na skuteczne ... menopauzy, imbir, mniszek lekarski, niepokalanek pospolity, wiesiołek dwuletni. Leki na PMS Jeśli zespół...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Niepokalanek mnisi poradzi sobie nawet z PMS

Niepokalanek mnisi poradzi sobie nawet z PMS

Pojawia się w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego, a wraz z nim szereg nieprzyjemnych dolegliwości, z którymi każdego miesiąca zmaga się około 80 proc. kobiet. Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bo o nim właśnie mowa, można jednak skutecznie...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

7 skutecznych sposobów na PMS

7 skutecznych sposobów na PMS

Ból głowy, zmiany nastrojów, ochota na słodycze, wrażliwość piersi, wzdęcia i problemy ze snem to rzeczywistość wielu kobiet przed miesiączką. Szacuje się, że nawet 80 proc. pań odczuwa skutki PMS. Zespół napięcia przedmiesiączkowego to nie wyrok - nie musisz się godzić na nieprzyjemne dolegliwości. Wypróbuj sprawdzone sposoby, dzięki którym pokonasz PMS. Zmień dietę Masz zły nastrój, pokłóciłaś się z facetem, a w pracy jesteś narażona na ciągły stres? W takich sytuacjach zjedzenie na obiad pudełka lodów i...

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Związek pomiędzy leczeniem PMS a dobrym samopoczuciem

Związek pomiędzy leczeniem PMS a dobrym samopoczuciem

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) Wiele kobiet na całym świecie przed miesiączką dotyka zespół PMS, polegający na wystąpieniu niekorzystnych objawów psychicznych, fizycznych i emocjonalnych. Warto jednak wiedzieć, że istnieją skuteczne metody leczenia tej dolegliwości.Objawy PMS Do typowych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego zaliczamy: niepokój, zaburzenia koncentracji, wahania nastroju, zaburzenia snu, rozdrażnienie, a nawet depresję. Mogą one występować osobno, ale najczęściej...

Cykl miesiączkowy

Zespół napięcia miesiączkowego

Zespól napięcia przedmiesiączkowego (z angielskiego PMS) jest dolegliwością, na którą cierpi ponad 50% kobiet. U każdej z nich PMS daje inne objawy i przebiega w inny sposób. T

Kobiece problemy

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (Premenstrual Syndrome, PMS) to zespół subiektywnych i obiektywnych dolegliwości, które występują zawsze w drugiej fazie cyklu, ustępują w chwili rozpoczęcia miesiączki i w znacznym stopniu utrudniają aktywność życiową...