Przejdź na WP

Kobietom bardziej podobają się mężczyźni, którzy są w związkach z pięknymi dziewczętami niż samotni

Mężczyźni mogą wierzyć, że bycie w związku wyłącza ich z rynku matrymonialnego. Nic bardziej mylnego. Według nowych badań kobiety uważają mężczyzn, którzy mają partnerki, za bardziej atrakcyjnych i bardziej romantycznych niż single.

1. Mężczyzna w otoczeniu pięknych kobiet jest oceniany lepiej

Wyniki badań opublikowano w internetowym czasopiśmie "Evolutionary Psychology". Udowodniły one to, co podejrzewano od dawna i co pokazywały komedie romantyczne i kolorowe czasopisma – mężczyźni, którzy są otoczeni przez piekne kobiety, są też bardziej pożądani przez inne przedstawicielki płci pięknej. Wyglądają lepiej i dziewczyny chcą sie z nimi umówić.

W badaniu wzięło udział 245 ochotniczek. Każdej z nich pokazano dwie fotografie. Na jednej z nich znajdował się atrakcyjny mężczyzna w otoczeniu pięknych kobiet, zaś na drugim – atrakcyjny mężczyzna samotnie. Uczestniczki badania częściej wskazywały, że mężczyzna, który był na zdjęciu z kobietami, wydawał się przystojniejszy niż ten, który był sam.

Co więcej, panowie z "grupowego" zdjęcia byli postrzegani częściej jako sympatyczniejsi, bardziej inteligentni, godni zaufania, z poczuciem humoru, bogaci, romantyczni, mający cel, wymagający, hojni i wrażliwi na potrzeby innych.

Naukowcy odkryli, że paniom podobają się mężczyźni, obok których jest inna kobieta
Naukowcy odkryli, że paniom podobają się mężczyźni, obok których jest inna kobieta (Shutterstock)

"Początkowo zainteresowaliśmy się tematem, ponieważ ciągle słyszeliśmy od kobiet, że wszyscy dobrzy mężczyźni są już zajęci. Fraza ta zakłada, że mężczyźni w związkach są "wyższej jakości". W związku z tym, zainteresowaliśmy się, jak kobiety postrzegają mężczyzn w oparciu o atrakcyjność kobiety, która jest u jego boku" – wyjaśnili naukowcy w czasopiśmie "PsyPost".

2. Cechy charakteru ważniejsze od atrakcyjności

Zobacz także

Naukowcy twierdzą, ich badanie pokazuje, że decyzje w sprawie wyboru partnera nie są w pełni od nas zależne, jak możemy myśleć, a zamiast tego pozodstają pod silnym wpływem czynników społecznych, chociażby tego, jak inni postrzegają partnera.

Mimo to, naukowcy podkreślają, że choć czynniki zewnętrzne, takie jak opinia publiczna, początkowo mogą być istotne w ocenie ludzkiej atrakcyjności, ostatecznie kobiety będą kłaść większy nacisk na inne, "nieobserwowalne" cechy, takie jak życzliwość, hojność i dostępu do zasobów.

Kobiety częściej początkowo zwracają uwagę na wygląd, jednak później, kiedy chcą zbudować trwalsze relacje, ważniejszy dla nich jest charakter. Szczególnie ceniona jest pewność siebie i umiejętność dawania poczucia bezpieczeństwa. Wiele pań zaznacza też, że chce, by ich partnerzy byli wierni i by mieli poczucie humoru. W cenie jest również szczerość.

10 oznak, że wasz związek się kończy
10 oznak, że wasz związek się kończy [10 zdjęć]

Jest duża różnica pomiędzy praktyczną wartością powiedzenia „kto się czubi, ten się lubi” a fizycznym...

zobacz galerię

Co ciekawe, nie tylko panowie zyskują na tym, że pokazują się w towarzystwie pięknych dam. Naukowcy z Kalifornijskiego Uniwersytetu opisali tzw. efekt cheerleaderki. Ludzie, którzy przebywają w towarzystwie ładnych osób, sami są postrzegani jako bardziej atrakcyjni. Dotyczy to obu płci.

Efekt tan bierze się stąd, że nasz mózg postrzega grupę ludzi jako całość i ma tendencję do "uśredniania" widzianych twarzy. Warunek jest jeden – dana osoba nie może za bardzo się wyróżniać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy