Kobietom bardziej podobają się mężczyźni, którzy są w związkach z pięknymi dziewczętami niż samotni
Mężczyźni mogą wierzyć, że bycie w związku wyłącza ich z rynku matrymonialnego. Nic bardziej mylnego. Według nowych badań kobiety uważają mężczyzn, którzy mają partnerki, za bardziej atrakcyjnych i bardziej romantycznych niż single.
1. Mężczyzna w otoczeniu pięknych kobiet jest oceniany lepiej
Wyniki badań opublikowano w internetowym czasopiśmie "Evolutionary Psychology". Udowodniły one to, co podejrzewano od dawna i co pokazywały komedie romantyczne i kolorowe czasopisma – mężczyźni, którzy są otoczeni przez piekne kobiety, są też bardziej pożądani przez inne przedstawicielki płci pięknej. Wyglądają lepiej i dziewczyny chcą sie z nimi umówić.
W badaniu wzięło udział 245 ochotniczek. Każdej z nich pokazano dwie fotografie. Na jednej z nich znajdował się atrakcyjny mężczyzna w otoczeniu pięknych kobiet, zaś na drugim – atrakcyjny mężczyzna samotnie. Uczestniczki badania częściej wskazywały, że mężczyzna, który był na zdjęciu z kobietami, wydawał się przystojniejszy niż ten, który był sam.
Co więcej, panowie z "grupowego" zdjęcia byli postrzegani częściej jako sympatyczniejsi, bardziej inteligentni, godni zaufania, z poczuciem humoru, bogaci, romantyczni, mający cel, wymagający, hojni i wrażliwi na potrzeby innych.
"Początkowo zainteresowaliśmy się tematem, ponieważ ciągle słyszeliśmy od kobiet, że wszyscy dobrzy mężczyźni są już zajęci. Fraza ta zakłada, że mężczyźni w związkach są "wyższej jakości". W związku z tym, zainteresowaliśmy się, jak kobiety postrzegają mężczyzn w oparciu o atrakcyjność kobiety, która jest u jego boku" – wyjaśnili naukowcy w czasopiśmie "PsyPost".
2. Cechy charakteru ważniejsze od atrakcyjności
Zobacz także
Naukowcy twierdzą, ich badanie pokazuje, że decyzje w sprawie wyboru partnera nie są w pełni od nas zależne, jak możemy myśleć, a zamiast tego pozodstają pod silnym wpływem czynników społecznych, chociażby tego, jak inni postrzegają partnera.
Mimo to, naukowcy podkreślają, że choć czynniki zewnętrzne, takie jak opinia publiczna, początkowo mogą być istotne w ocenie ludzkiej atrakcyjności, ostatecznie kobiety będą kłaść większy nacisk na inne, "nieobserwowalne" cechy, takie jak życzliwość, hojność i dostępu do zasobów.
Kobiety częściej początkowo zwracają uwagę na wygląd, jednak później, kiedy chcą zbudować trwalsze relacje, ważniejszy dla nich jest charakter. Szczególnie ceniona jest pewność siebie i umiejętność dawania poczucia bezpieczeństwa. Wiele pań zaznacza też, że chce, by ich partnerzy byli wierni i by mieli poczucie humoru. W cenie jest również szczerość.
Co ciekawe, nie tylko panowie zyskują na tym, że pokazują się w towarzystwie pięknych dam. Naukowcy z Kalifornijskiego Uniwersytetu opisali tzw. efekt cheerleaderki. Ludzie, którzy przebywają w towarzystwie ładnych osób, sami są postrzegani jako bardziej atrakcyjni. Dotyczy to obu płci.
Efekt tan bierze się stąd, że nasz mózg postrzega grupę ludzi jako całość i ma tendencję do "uśredniania" widzianych twarzy. Warunek jest jeden – dana osoba nie może za bardzo się wyróżniać.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.