Broda może zwiększyć atrakcyjność mężczyzny

Nowe badania sugerują, że mężczyźni mogą zrobić sobie przerwę od golarki. Naukowcy sądzą, że broda może zwiększyć ich atrakcyjność.

Mężczyźni z brodą są według wielu kobiet lepszymi kandydatami na męża
Mężczyźni z brodą są według wielu kobiet lepszymi kandydatami na męża (Shutterstock)

1. Brodacze są bardziej atrakcyjni dla kobiet, które wolą długoterminowe związki

Badacze ustalili, że kobiety częściej wybierają mężczyzn z kilkudniowym zarostem do przelotnych związków, zaś poważne relacje wolą budować z brodaczami.

Autor badania, Barnaby Dixson z Wyższej Szkoły Psychologii na Uniwersytecie Queensland w Australii, wraz z zespołem opublikowali wyniki w czasopiśmie „Journal of Evolutionary Biology”.

Według Dixson i współpracowników, osoby z bardziej męskimi rysami twarzy - takimi jak szersze szczęki i wyraźne grzbiety brwi - są uważane za atrakcyjniejsze w krótkim okresie czasu.

W innych badaniach naukowcy zauważyli, że kobiety wolą budować długotrwałe relacje z mężczyznami o mniej męskich rysach twarzy, ponieważ postrzegają ich jako bardziej opiekuńczych i taktowniejszych.

Zobacz także

Naukowcy sfotografowali 36 mężczyzn w trzech etapach: ogolonych, z lekkim zarostem (5 dni wzrostu włosów), mocno zarośniętych (10 dni wzrostu włosów), brodaczy (co najmniej 4 tygodnie wzrostu włosa).

Dodatkowo, fotografie 16 osób były manipulowane tak, by wyglądały bardziej męsko lub kobieco.

Naukowcy poprosili 8,520 kobiet, by zobaczły normalne oraz manipulowane zdjęcia i oceniły, jak atrakcyjna jest dana twarz, a także w jaki sposób były one atrakcyjne dla relacji krótko- i długoterminowych.

Badacze ustalili, że atrakcyjność  krótkoterminowa oznacza, że ​​związek nie może trwać długo. Z kolei atrakcyjność długoterminowa to taka sytuacja, kiedy kobieta jest z kimś jakiś czas i w końcu postanawia za niego wyjść.

8 prostych wskazówek, jak dbać o związek
8 prostych wskazówek, jak dbać o związek [8 zdjęć]

Słowa „kocham Cię”, choć są tylko słowami, budują poczucie bezpieczeństwa, które jest podstawą wzajemnych,...

zobacz galerię

2. Męska twarz nie może być zbyt męska

Ogólnie rzecz biorąc, wśród ludzi, którzy byli ogoleni, męskie twarze zostały uznane za najmniej atrakcyjne - mniej niż kobiece twarze. Twarze poddawane manipulacji były oceniane jako najatrakcyjniejsze.

W czasie badania związku zarostu z atrakcyjnością,  zespół odkrył, że mężczyźni z lekkim i dużym zarostem zostali uznani za atrakcyjniejszych w porównaniu do mężczyzn z pełną brodą i tych ogolonych. Jednak jeżeli chodzi o relacje, naukowcy odkryli, że kobiety wybierają brodaczy do relacji długoterminowych, podczas gdy kilkudniowy zarost był uznany za najbardziej atrakcyjny w przypadku stosunków, które nie trwały długo.

10 wyjątkowych zalet małżeństwa
10 wyjątkowych zalet małżeństwa [10 zdjęć]

Od tej pory to, co było „twoje”, staje się „wasze”. Teraz będziecie wspólnie podejmować zarówno te ważne,...

zobacz galerię

"Tak więc brody mogą maskować nieatrakcyjne cechy, np. zbyt kobiece lub męskie cechy twarzy" - twierdzą autorzy.

"Nasze wyniki sugerują, że brodacze mogą być atrakcyjni jako partnerzy do długoterminowych relacji, ponieważ broda budzi szacunek i taki mężczyzna ma potencjał, aby zapewnić bezpośrednie korzyści samicy" - podsumowują badacze.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy