Kobiety o niekorzystnych warunkach życiowych narażone są na choroby serca bardziej niż mężczyźni

Kobiety ze środowisk o niekorzystnych warunkach socjoekonomicznych są o 25 proc. bardziej narażone na atak serca niż mężczyźni będący w takiej samej sytuacji, jak wykazuje najnowsze badanie. Naukowcy z Instytutu Zdrowia Światowego przebadali dane 22 milionów ludzi z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Australii.

W zbiorczym przeglądzie 116 badań udowodnili oni, że niższy status socjoekonomiczny jest, w porównaniu z wyższym, związany ze zwiększonym ryzykiem choroby serca i układu krążenia u obu płci, jednak kobiety z nieuprzywilejowanych środowisk bardziej narażone są na chorobę wieńcową, niż żyjący w takich samych warunkach mężczyźni. Nie odnaleziono dowodów na różnicę w występowaniu udarów mózgu.

Efekt, jaki ma poziom edukacji, dochodów, rodzaj pracy i miejsce zamieszkania na ryzyko choroby wieńcowej opisany został w badaniu opublikowanym w "Journal of Epidemiology and Community Health". Porównano wyniki mężczyzn z wynikami kobiet.

Dr Sanne Peters z Wielkiej Brytanii powiedziała: "Od dawna wiadomo, że osoby wywodzące się ze środowisk o gorszej sytuacji socjoekonomicznej narażone są na częstsze występowanie zawałów serca i udarów mózgu, niż ludzie wywodzący się z lepiej rozwiniętych środowisk.

Nasze badanie pokazało jednak, że istnieje znacząca różnica pomiędzy płciami. Kobiety z mniej rozwiniętych środowisk częściej cierpią na chorobę wieńcową niż mężczyźni, co jest powodem do obaw".

Mężczyźni i kobiety na ogół charakteryzują się podobnym prawdopodobieństwem wystąpienia chorób serca. Kobiety jednak wykształcają choroby serca średnio od 5 do 10 lat później niż mężczyźni.

6 najlepszych produktów dla twojego serca

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, aż 46 proc. zgonów Polaków spowodowanych jest przez choroby układu krążenia. Wśród nich dominuje choroba...

Ta przewaga jest niższa u kobiet wywodzących się z biednych środowisk. "Musimy zbadać przyczynę takiego stanu rzeczy i upewnić się, że kobiety mają dostęp do odpowiedniego leczenia, które może uratować im życie" - mówi Peters.

Wyniki badań opublikowane w "Journal of Epidemiology and Community Health" pokazują, że istnieje potrzeba dostosowanych specjalnie do kobiet inicjatyw medycznych, które wezmą pod uwagę różnicę pomiędzy płciami i będą w stanie zapewnić kobietom najlepszą możliwą opiekę.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych. Jednym z poważnych zagrożeń życia jest zawał serca,...

"Istnieje wyraźna potrzeba przeprowadzenia badań zajmujących się tą specyficzną kwestią, a mianowicie różnicą między kobietami a mężczyznami w kwestii chorób serca. Należy także pracować nad stworzeniem programów leczenia i zapobiegania, które zmniejszą liczbę osób cierpiących z powodu chorób serca i układu krwionośnego" - mówi dr Sanne Peters.

"Nie chodzi tu tylko o zmniejszenie dysproporcji pomiędzy wynikami obu płci. Musimy także zapewnić, że ogół populacji jest w dobrym stanie zdrowia, a w innym wypadku zapewnić im najlepsze leczenie. Stan zdrowia nie powinien być zależny od poziomu edukacji, dochodów, czy miejsca zamieszkania" - dodaje dr Peters.

"George Institute for Global Health"ołączyło do światowej tendencji zwracania uwagi na choroby u kobiet nie pochodzące z zakażeń, takie jak choroby serca, udar, lub cukrzyca, które są głównymi przyczynami przedwczesnej śmierci w większości krajów.

Rafał Szewczyk, 8 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze
Artykuły Newsy - zdrowie
Ból podczas stosunku - przyczyny i leczenie

Jej pierwszy raz - warunki (WIDEO)

Jej pierwszy raz - warunki (WIDEO) Odtwórz wideo

Kobiety do swojego pierwszego razu podchodzą znacznie bardziej emocjonalnie niż mężczyźni. Bardzo więc przeżywają moment inicjacji seksualnej (...) . Kobiety w młodym wieku bardzo często...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

proc.), zawał serca (4,9 proc.) oraz nadciśnienie (1 proc). Mężczyźni częściej niż kobiety umierają również na raka. GUS szacuje, że co roku 28 proc (...) Europy Zachodniej, tempo wydłużania się...

Przyczyny depresji

Przyczyny depresji u kobiet

Przyczyny depresji u kobiet

Kobiety i mężczyźni inaczej przechodzą depresję. Kobiety są nie tylko bardziej narażone na depresję nerwicową, ale także jej przyczyny i objawy (...) jest znana pod...

Rozwój niemowlęcia

Dziecko przed telewizorem

Dziecko przed telewizorem

Dzieci, które dużo czasu poświęcają na oglądanie programów telewizyjnych, mogą mieć problemy ze wzrokiem. Dzieci te bardziej niż ich rówieśnicy, którzy spędzali aktywnie czas, są narażone na wystąpienie w przyszłości...

Diagnostyka raka piersi

Rak piersi wykryty w mammografii

Rak piersi wykryty w mammografii

Na raka sutka zdecydowanie bardziej narażonekobiety. U mężczyzn jest to niezwykle rzadki nowotwór.