Trwa ładowanie...

Kobiety o niekorzystnych warunkach życiowych narażone są na choroby serca bardziej niż mężczyźni

Avatar placeholder
30.04.2019 12:31
Kobiety o niekorzystnych warunkach życiowych narażone są na choroby serca bardziej niż mężczyźni
Kobiety o niekorzystnych warunkach życiowych narażone są na choroby serca bardziej niż mężczyźni (123RF)

Kobiety ze środowisk o niekorzystnych warunkach socjoekonomicznych są o 25 proc. bardziej narażone na atak serca niż mężczyźni będący w takiej samej sytuacji, jak wykazuje najnowsze badanie. Naukowcy z Instytutu Zdrowia Światowego przebadali dane 22 milionów ludzi z Ameryki Północnej, Europy, Azji i Australii.

W zbiorczym przeglądzie 116 badań udowodnili oni, że niższy status socjoekonomiczny jest, w porównaniu z wyższym, związany ze zwiększonym ryzykiem choroby serca i układu krążenia u obu płci, jednak kobiety z nieuprzywilejowanych środowisk bardziej narażone są na chorobę wieńcową, niż żyjący w takich samych warunkach mężczyźni. Nie odnaleziono dowodów na różnicę w występowaniu udarów mózgu.

Efekt, jaki ma poziom edukacji, dochodów, rodzaj pracy i miejsce zamieszkania na ryzyko choroby wieńcowej opisany został w badaniu opublikowanym w "Journal of Epidemiology and Community Health". Porównano wyniki mężczyzn z wynikami kobiet.

Dr Sanne Peters z Wielkiej Brytanii powiedziała: "Od dawna wiadomo, że osoby wywodzące się ze środowisk o gorszej sytuacji socjoekonomicznej narażone są na częstsze występowanie zawałów serca i udarów mózgu, niż ludzie wywodzący się z lepiej rozwiniętych środowisk.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Kobiety, szczególnie te wywodzące się z biedniejszych środowisk, objęte są wyższym ryzykiem niektórych chorób serca niż mężczyźni będący w takiej samej sytuacji
Kobiety, szczególnie te wywodzące się z biedniejszych środowisk, objęte są wyższym ryzykiem niektórych chorób serca niż mężczyźni będący w takiej samej sytuacji

Nasze badanie pokazało jednak, że istnieje znacząca różnica pomiędzy płciami. Kobiety z mniej rozwiniętych środowisk częściej cierpią na chorobę wieńcową niż mężczyźni, co jest powodem do obaw".

Mężczyźni i kobiety na ogół charakteryzują się podobnym prawdopodobieństwem wystąpienia chorób serca. Kobiety jednak wykształcają choroby serca średnio od 5 do 10 lat później niż mężczyźni.

Ta przewaga jest niższa u kobiet wywodzących się z biednych środowisk. "Musimy zbadać przyczynę takiego stanu rzeczy i upewnić się, że kobiety mają dostęp do odpowiedniego leczenia, które może uratować im życie" - mówi Peters.

Wyniki badań opublikowane w "Journal of Epidemiology and Community Health" pokazują, że istnieje potrzeba dostosowanych specjalnie do kobiet inicjatyw medycznych, które wezmą pod uwagę różnicę pomiędzy płciami i będą w stanie zapewnić kobietom najlepszą możliwą opiekę.

5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca
5 sygnałów, które wysyła organizm miesiąc przed zawałem serca [6 zdjęć]

Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwukrotnie więcej osób niż z powodu chorób nowotworowych.

zobacz galerię

"Istnieje wyraźna potrzeba przeprowadzenia badań zajmujących się tą specyficzną kwestią, a mianowicie różnicą między kobietami a mężczyznami w kwestii chorób serca. Należy także pracować nad stworzeniem programów leczenia i zapobiegania, które zmniejszą liczbę osób cierpiących z powodu chorób serca i układu krwionośnego" - mówi dr Sanne Peters.

"Nie chodzi tu tylko o zmniejszenie dysproporcji pomiędzy wynikami obu płci. Musimy także zapewnić, że ogół populacji jest w dobrym stanie zdrowia, a w innym wypadku zapewnić im najlepsze leczenie. Stan zdrowia nie powinien być zależny od poziomu edukacji, dochodów, czy miejsca zamieszkania" - dodaje dr Peters.

Koniecznie przeczytaj

"George Institute for Global Health"ołączyło do światowej tendencji zwracania uwagi na choroby u kobiet nie pochodzące z zakażeń, takie jak choroby serca, udar, lub cukrzyca, które są głównymi przyczynami przedwczesnej śmierci w większości krajów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze