Trwa ładowanie...

Koronawirus. Ubytki w zębach, a nawet ich wypadanie. To może być kolejny objaw tzw. długiego COVID-19

Avatar placeholder
29.11.2020 15:29
Problemy z uzębieniem mogą być powikłaniem po ostrym COVID-19
Problemy z uzębieniem mogą być powikłaniem po ostrym COVID-19 (123rf)

Osoby, które przechorowały COVID-19, na forach internetowych coraz częściej zgłaszają problemy z zębami. Naukowcy sugerują, że to jeden z kolejnym objawów tzw. long COVID-19, czyli zespołu dolegliwości utrzymujących się u ozdrowieńców.

spis treści

1. COVID-19 może powodować powikłania w uzębieniu

The New York Times opisał nietypowe historie osób, które po przechorowaniu COVID-19, zmagały się z dolegliwościami uzębienia. Wcześniej na forach dla ozdrowieńców zgłaszały, że towarzyszą im problemy z dziąsłami, szarzenie płytki nazębnej i ubytki w szkliwie. Niektórzy ozdrowieńcy pisali, że ich zęby wręcz wypadają.

Na przykład 43-letnia Farah Khemili, którą po przechorowaniu COVID-19, długo męczyły takie objawy, jak bóle mięśni i mgła mózgowa. Zauważyła również, że jej dziąsła stały się bardziej nadwrażliwe, a płytka nazębna zszarzała. Nie przywiązywała jednak większej uwagi do zmian w uzębieniu do momentu aż jeden z zębów po prostu... wypadł.

Zobacz film: "Minister zdrowia wyjaśnia, czy w Polsce powstanie ośrodek rehabilitacyjny dla osób po COVID-19"

Naukowcy oraz dentyści potwierdzają, że koronawirus ma działanie na tyle wyniszczające, że może powodować ubytki w uzębieniu, jednak do tej pory nie sprawdzono dokładnie, jak infekcja COVID-19 wpływa na zdrowie jamy ustnej. Są jednak pewne przypuszczenia.

"Bardzo rzadko zdarza się, żeby zęby wypadały bez konkretnej przyczyny" – mówił dr David Okano, periodontolog z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City.

Specjalista twierdzi, że problemy stomatologiczne występują głównie u pacjentów, którzy przeszli ostry COVID-19 i borykają się objawami poinfekcyjnymi, czyli tzw. long COVID-19. Jego zdaniem ubytki w uzębieniu mogą być jedną z dolegliwości pocovidowych.

2. Badania na objawami long COVID-19

Obecnie prowadzonych jest coraz więcej badań nad powikłaniami po ciężkim przejściu choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, ponieważ coraz więcej ozdrowieńców się z nimi zmaga. Do najczęstszych objawów długiego COVIDA-19 zalicza się: bóle głowy, przewlekle zmęczenie, senność, duszność, suchość w gardle i ustach. Teraz może dojść kolejny.

"Badamy niektóre z objawów, z którymi pacjenci zmagają się przez wiele tygodni po wyzdrowieniu z COVID-19, w tym również problemy stomatologiczne, jakie zgłaszają” - mówił w rozmowie z NY Times dr Wiliam W. Li, prezes i główny lekarz Angiogenesis Foundation, organizacji zajmującej się badaniem stanu i chorób naczyń krwionośnych.

Specjalista podkreśla, że ten możliwy nowy objaw long COVID-19 jest zaskakujący i powinien być dokładnie przebadany. Twierdzi, że może on świadczyć o tym, że coś niepokojącego dzieje w naczyniach krwionośnych. Przypomniał, że SARS-CoV-2 łatwo wiąże się z białkiem receptorowym ACE2, które znajduje się nie tylko w płucach, ale także w komórkach nerwowych i śródbłonkowych. Zdaniem dr. Li koronawirus uszkadza naczynia krwionośne, które znajdują się w miazdze zęba.

Inną przyczyną może być tzw. burza cytokin – czyli nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na infekcję.

"Choroby dziąseł mogą rozwijać się na skutek innych stanów zapalnych w organizmie, na przykład tych, które utrzymują się po ciężkim przebiegu COVID-19" – komentuje z kolei dr Michael Scherer, protetyk z Sonora w Kalifornii.

Dr Li twierdzi, że w dobie pandemii COVID-19 dentyści powinni zwracać szczególną uwagę na kondycję uzębienia swoich pacjentów. Obserwacja niepokojących zmian może przyczynić się do zbadania powikłań, jakie powoduje ta choroba.

Zobacz także: Koronawirus. Takie zmiany skórne mogą być objawem COVID-19. Coraz więcej dowodów naukowych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze