Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Koronawirus w Polsce. Dr Grzesiowski: "Dane mówiące o tym, że remdesivir jest skuteczny są danymi słabej jakości" (WIDEO)

Dr Paweł Grzesiowski, członek Naczelnej Rady Lekarskiej, był gościem programu "Newsroom" WP. Lekarz odniósł się do oświadczenia, w którym Światowa Organizacja Zdrowia odradza leczenie COVID-19 remdesivirem - lekiem, który podawany jest hospitalizowanym pacjentom z SARS-CoV-2 m.in w Polsce. - Z całą pewnością dane mówiące o tym, że ten lek jest skuteczny, są danymi słabej jakości - powiedział ekspert.

- Sytuacja jest bardzo skomplikowana. Czytałem wczoraj całe aktualne podsumowanie opinii na temat remdesiviru i niestety wygląda na to, że w wyniku jakichś powiązań niemedycznych, nienaukowych, między producentem tego leku a poprzednią władzą Stanów Zjednoczonych, doszło do jakiegoś przedwczesnego dopuszczenia tego leku i zastosowania. Nie chcę powiedzieć, że doszło do jakiegoś złamania przepisów, bo tego nie wiemy. Natomiast z całą pewnością dane mówiące o tym, że ten lek jest skuteczny, są danymi słabej jakości - twierdzi lekarz.

Dr Grzesiowski dodaje, że WHO opiera swoje rekomendacje na badaniach, które zostały przeprowadzone w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

- W tej chwili mamy dane z tzw. badania Solidarity, które zostało przeprowadzone w kilkudziesięciu krajach i na podstawie tych badań WHO twierdzi, że ten lek nie zapobiega śmierci z powodu COVID-19 i nie zapobiega również przejściu choroby w fazę ciężką i rozpoczęciu leczenia respiratorem - wyjaśnia dr Grzesiowski.

Ekspert zapytany o to, czy remdesivir może szkodzić, odparł, że podobnie jak każdy lek, ten również, może wywoływać działania niepożądane, niemniej jednak WHO odradza stosowanie go nie ze względu na brak bezpieczeństwa, tylko skuteczności.

Czy w związku z tym zakup kolejnych dawek leku przez Ministerstwo Zdrowia jest słuszne?

- O tym, że lek może mieć niepewne działanie, wiemy od miesiąca. Natomiast w tej chwili ukazała się już oficjalna publikacja w tym zakresie i oficjalne stanowisko WHO, które podejrzewam, zostanie niedługo przyjęte przez Europejską Agencję Rejestracji, bo pamiętajmy, że ten lek jest zarejestrowany - wyjaśnia lekarz.

Zdaniem dr. Grzesiowskiego w Polsce należałoby powołać specjalną grupę ekspercką, która zapozna się ze wszystkimi danymi na temat skuteczności remdesiviru i zdecyduje, jak postępować z wykorzystaniem leku w najbliższym czasie.

O czym jeszcze mówi ekspert?

Zobacz WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza