Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza kwarantannę narodową. Oto pełna lista nowych restrykcji

W czwartek 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił wprowadzenie w Polsce kwarantanny narodowej. Podsumowaliśmy listę nowych restrykcji. Wśród nich zamknięcie stoków, hoteli oraz godzina policyjna w noc sylwestrową.

Zobacz film: "Czy lekarze będą strajkować? Prof. Andrzej Matyja mówi o postulatach medyków (WIDEO)"

spis treści

1. Od 28 grudnia zaczynamy drugi lockdown

Już od pewnego czasu eksperci alarmowali, że zbliżające się święta mogą spowodować gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem. Takie zjawisko było obserwowane w USA, gdzie po Święcie Dziękczynienia odnotowano rekordową liczbę zakażeń (ponad 280 tys.).

Adam Niedzielki ogłosił drugi lockdown
Adam Niedzielki ogłosił drugi lockdown (East News)

- Niestety niewykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie, bo trudno liczyć, że szczepienia, na które tak bardzo liczymy, ochronią nas w tej najbliższej perspektywie, w tym najbliższym czasie, bo nawet zakładając optymistycznie, że zaczniemy się szczepić jeszcze w tym roku, to efekt szczepienia populacyjnego na pewno w styczniu, lutym się jeszcze nie pojawi - powiedział Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej, na której ogłosił wprowadzenie kwarantanny narodowej.

Drugi lockdown zacznie obowiązywać w Polsce od 28 grudnia do 17 stycznia, czyli do końca ogłoszonej wcześniej przerwy szkolnej.

2. Co obejmą restrykcje?

Najbardziej dotkliwe dla wielu Polaków będzie zamknięcie stoków narciarskich podczas zimowych ferii oraz zakaz poruszania się w noc sylwestrową. Co jeszcze planuje rząd?

 • Ponowne zamknięcie galerii handlowych. Czynne mogą zostać tylko sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
 • Ograniczenie pracy hoteli. Będą dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Otwarte pozostaną hotele pracownicze.
 • Zamknięte stoki narciarskie.
 • 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Rząd zamierza również przedłużyć:

 • zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (z wyjątkiem półkolonii),
 • ograniczenia w transporcie zbiorowym. Dozwolone jest obłożenie 50 proc. miejsc siedzących,
 • ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2,
 • zgromadzenia maksymalnie do 5 osób,
 • zakaz organizacji imprez okolicznościowych - wesel, komunii i konsolacji,
 • zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki. Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego,
 • ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2,
 • godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00,
 • zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

3. Sylwester 2020\21. Godzina policyjna

Niestety, Polacy w tym roku będą musieli zrezygnować ze swoich planów sylwestrowych. Zgromadzenia będą możliwe tylko do 5 osób.

Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju będzie też obowiązywać zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Aktualną pozostaje wcześniejsza zapowiedź rządu - na wigilię możemy zaprosić maksymalnie do 5 osób (nie licząc domowników).

Zobacz również: Koronawirus. Po świętach czeka nas wzrost zakażeń? Prof. Gut tłumaczy, czy mamy czego się bać i dlaczego malejąca liczba testów nie ma znaczenia

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.